Fotboll
Hem › Lag › Hamburger SV
Hamburger SV

Hamburger SV – lagets statistik och form

Tyskland · grundad 1887 · Volksparkstadion

Hamburger SV: turneringar 2026/27

Hamburger SV: kommande matcher

sön 1/11 · 17:30Eintracht FrankfurtTipsHamburger SVBundesliga · Inbördes möten (H2H)
fre 6/11 · 20:30Hamburger SV–Borussia Mönchengladbach
Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 17:30Werder Bremen–Hamburger SV
Bundesliga
lör 28/11 · 15:30Hamburger SV–Bayern München
Bundesliga
lör 5/12 · 15:30Union Berlin–Hamburger SV
Bundesliga

Hamburger SV: senaste resultat

Form i liganFVVVF
27/10 26Hamburger SV1–3Eintracht FrankfurtDFB-Pokal24/10 26SC Paderborn 071–0Hamburger SVBundesliga17/10 26Hamburger SV1–0VfB StuttgartBundesliga
10/10 261899 Hoffenheim2–3Hamburger SV
Bundesliga
19/9 26Hamburger SV2–11. FC Köln
Bundesliga
13/9 26RB Leipzig5–0Hamburger SV
Bundesliga
6/9 26Hamburger SV0–5FSV Mainz 05
Bundesliga
29/8 26Borussia Dortmund2–0Hamburger SV
Bundesliga

Hamburger SV: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 17:30Eintracht FrankfurtTipsHamburger SV
Bundesliga
fre 6/11 · 20:30Hamburger SV–Borussia Mönchengladbach
Bundesliga
sön 22/11 · 17:30Werder Bremen–Hamburger SV
Bundesliga
lör 28/11 · 15:30Hamburger SV–Bayern München
Bundesliga
lör 5/12 · 15:30Union Berlin–Hamburger SV
Bundesliga
lör 12/12 · 15:30Hamburger SV–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 19/12 · 15:30SV Elversberg–Hamburger SV
Bundesliga
lör 9/1 · 15:30Hamburger SV–Bayer Leverkusen
Bundesliga
tis 12/1 · 20:30SC Freiburg–Hamburger SV
Bundesliga
lör 16/1 · 15:30Hamburger SV–FC Augsburg
Bundesliga
lör 23/1 · 15:30Hamburger SV–Borussia Dortmund
Bundesliga
lör 30/1 · 15:30FSV Mainz 05–Hamburger SV
Bundesliga
lör 6/2 · 15:30Hamburger SV–RB Leipzig
Bundesliga
lör 13/2 · 15:301. FC Köln–Hamburger SV
Bundesliga
lör 20/2 · 15:30Hamburger SV–1899 Hoffenheim
Bundesliga
lör 27/2 · 15:30VfB Stuttgart–Hamburger SV
Bundesliga
tis 2/3 · 20:30Hamburger SV–SC Paderborn 07
Bundesliga
lör 6/3 · 15:30Hamburger SV–Eintracht Frankfurt
Bundesliga
lör 13/3 · 15:30Borussia Mönchengladbach–Hamburger SV
Bundesliga
lör 20/3 · 15:30Hamburger SV–Werder Bremen
Bundesliga
lör 3/4 · 15:30Bayern München–Hamburger SV
Bundesliga
lör 10/4 · 15:30Hamburger SV–Union Berlin
Bundesliga
lör 17/4 · 15:30FC Schalke 04–Hamburger SV
Bundesliga
lör 24/4 · 15:30Hamburger SV–SV Elversberg
Bundesliga
lör 8/5 · 15:30Bayer Leverkusen–Hamburger SV
Bundesliga
lör 15/5 · 15:30Hamburger SV–SC Freiburg
Bundesliga
lör 22/5 · 15:30FC Augsburg–Hamburger SV
Bundesliga
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Hamburger SV1–3Eintracht FrankfurtDFB-Pokal24/10 26SC Paderborn 071–0Hamburger SVBundesliga17/10 26Hamburger SV1–0VfB StuttgartBundesliga
10/10 261899 Hoffenheim2–3Hamburger SV
Bundesliga
19/9 26Hamburger SV2–11. FC Köln
Bundesliga
13/9 26RB Leipzig5–0Hamburger SV
Bundesliga
6/9 26Hamburger SV0–5FSV Mainz 05
Bundesliga
29/8 26Borussia Dortmund2–0Hamburger SV
Bundesliga
24/8 26Verl0–3Hamburger SV
DFB-Pokal

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Hamburger SV: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (24/10 26).

  • N. Capaldomuskelskada
  • N. Rembergknäskada
  • M. Vuskovicfrånvaro

Hamburger SV: tabellplacering – Bundesliga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
9FC Augsburg72-3-217:139OFOFO
101899 Hoffenheim73-0-414:149VVFFV
11Hamburger SV73-0-46:169FVVVF
121. FC Köln72-2-38:118OFVFO
13SC Paderborn 0772-2-36:98VOFVF

Hamburger SV: säsongsstatistik (Bundesliga)

Gjorda mål per match0,9
Insläppta mål per match2,3
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 2,0
Borta: gjorda / insläppta0,8 / 2,5
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort11
Gula kort per match1,6
Röda kort0

Mest använda formationer

3-4-2-1 (4×) · 3-5-2 (2×) · 3-5-1-1 (1×)

Hamburger SV: spelarstatistik (Bundesliga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
M. MuheimFÖ32102122007,25
A. GrønbækAN63680232107,05
B. NadirMF42080030006,92
W. OmariFÖ53770000106,89
Y. PoulsenAN62632083006,88
Fábio VieiraMF633300117006,78
M. AdelineAN63570000006,72
S. BornauwFÖ54500021006,64
N. RembergMF54010041006,64
D. Møller WolfeMF65210031006,57
A. Sambi LokongaMF53520010206,56
Z. El OuahdiMF53580131106,46
T. MoffiAN72481063006,45
Otto Emerson StangeAN61970020106,41
B. JattaMF3960000006,40
P. DakaAN42080060006,35
N. CapaldoFÖ65401062206,33
Alexander Røssing-LelesiitAN2150000006,08
J. TorunarighaFÖ43070000006,03
S. NandjaFÖ32080000205,58
L. LemkeMF52650000005,38
Kofi Jeremy AmoakoMF2240000004,33
R. PhilippeAN11001000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Hamburger SV: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Hamburger SV: övergångar

Nyförvärv

  • Fábio VieiraArsenal · övergång31/8 26
  • Z. El OuahdiGenk · övergång31/8 26
  • D. Møller WolfeWolves · lån31/8 26
  • T. MoffiNice · övergång23/8 26
  • S. BornauwLeeds · lån18/8 26
  • B. NadirMarseille · kontraktslös23/7 26
  • P. DakaLeicester · kontraktslös21/7 26
  • M. AdelineEstac Troyes · övergång12/7 26

Lämnat klubben

  • Daniel ElfadliLask Linz · lån1/9 26
  • E. SahitiHannover 96 · kontraktslös31/8 26
  • R. PhilippeSC Paderborn 07 · lån31/8 26
  • W. MikelbrencisSV Darmstadt 98 · kontraktslös28/8 26
  • J. DompéKonyaspor · kontraktslös27/8 26
  • J. DompéKonyaspor · kontraktslös26/8 26
  • Omar MegeedSpVgg Greuther Fürth · kontraktslös4/8 26
  • A. SouhmahoroMallorca · lån9/7 26

Hamburger SV: fakta

LandTyskland
Grundad1887
ArenaVolksparkstadion
Kapacitet57 000
Underlagnaturgräs
TurneringBundesliga
Tabellplacering11:e · 9 poäng

Hamburger SV: vanliga frågor

Vilken arena spelar Hamburger SV på?

Hamburger SV spelar sina hemmamatcher på Volksparkstadion (Hamburg), som tar 57 000 åskådare.

Var ligger Hamburger SV i tabellen?

Hamburger SV ligger på 11:e plats i Bundesliga med 9 poäng på 7 matcher (3 segrar, 0 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Hamburger SV nästa gång?

Nästa match: Eintracht Frankfurt – Hamburger SV, sön 1/11 · 17:30 (Bundesliga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Hamburger SV?

Senaste ligamatch: SC Paderborn 07 1–0 Hamburger SV (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Hamburger SV?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är A. Grønbæk med 2 mål.

Hamburger SV: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Hamburger SV (Tyskland) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Bundesliga, DFB-Pokal): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Bundesliga finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.