Fotboll
Hem › Lag › FC Schalke 04
FC Schalke 04

FC Schalke 04 – lagets statistik och form

Tyskland · grundad 1904 · VELTINS-Arena

FC Schalke 04: turneringar 2026/27

FC Schalke 04: kommande matcher

lör 31/10 · 15:30FC Schalke 04TipsRB LeipzigBundesliga · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 19:301899 Hoffenheim–FC Schalke 04
Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 18:30FC Schalke 04–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 28/11 · 15:30SC Paderborn 07–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 5/12 · 15:30FC Schalke 04–Borussia Dortmund
Bundesliga

FC Schalke 04: senaste resultat

Form i liganOFFOV
28/10 26Dynamo Dresden2–0FC Schalke 04DFB-Pokal24/10 261. FC Köln0–0FC Schalke 04Bundesliga17/10 26FC Schalke 040–1FSV Mainz 05Bundesliga
11/10 26SC Freiburg2–1FC Schalke 04
Bundesliga
20/9 26FC Schalke 040–0SV Elversberg
Bundesliga
11/9 26Union Berlin1–3FC Schalke 04
Bundesliga
5/9 26FC Schalke 040–0Bayern München
Bundesliga
30/8 26FC Augsburg3–0FC Schalke 04
Bundesliga

FC Schalke 04: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 15:30FC Schalke 04TipsRB Leipzig
Bundesliga
sön 8/11 · 19:301899 Hoffenheim–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 21/11 · 18:30FC Schalke 04–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 28/11 · 15:30SC Paderborn 07–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 5/12 · 15:30FC Schalke 04–Borussia Dortmund
Bundesliga
lör 12/12 · 15:30Hamburger SV–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 19/12 · 15:30FC Schalke 04–Borussia Mönchengladbach
Bundesliga
lör 9/1 · 15:30Eintracht Frankfurt–FC Schalke 04
Bundesliga
tis 12/1 · 20:30FC Schalke 04–Werder Bremen
Bundesliga
lör 16/1 · 15:30Bayer Leverkusen–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 23/1 · 15:30FC Schalke 04–FC Augsburg
Bundesliga
lör 30/1 · 15:30Bayern München–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 6/2 · 15:30FC Schalke 04–Union Berlin
Bundesliga
lör 13/2 · 15:30SV Elversberg–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 20/2 · 15:30FC Schalke 04–SC Freiburg
Bundesliga
lör 27/2 · 15:30FSV Mainz 05–FC Schalke 04
Bundesliga
tis 2/3 · 20:30FC Schalke 04–1. FC Köln
Bundesliga
lör 6/3 · 15:30RB Leipzig–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 13/3 · 15:30FC Schalke 04–1899 Hoffenheim
Bundesliga
lör 20/3 · 15:30VfB Stuttgart–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 3/4 · 15:30FC Schalke 04–SC Paderborn 07
Bundesliga
lör 10/4 · 15:30Borussia Dortmund–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 17/4 · 15:30FC Schalke 04–Hamburger SV
Bundesliga
lör 24/4 · 15:30Borussia Mönchengladbach–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 8/5 · 15:30FC Schalke 04–Eintracht Frankfurt
Bundesliga
lör 15/5 · 15:30Werder Bremen–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 22/5 · 15:30FC Schalke 04–Bayer Leverkusen
Bundesliga
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Dynamo Dresden2–0FC Schalke 04DFB-Pokal24/10 261. FC Köln0–0FC Schalke 04Bundesliga17/10 26FC Schalke 040–1FSV Mainz 05Bundesliga
11/10 26SC Freiburg2–1FC Schalke 04
Bundesliga
20/9 26FC Schalke 040–0SV Elversberg
Bundesliga
11/9 26Union Berlin1–3FC Schalke 04
Bundesliga
5/9 26FC Schalke 040–0Bayern München
Bundesliga
30/8 26FC Augsburg3–0FC Schalke 04
Bundesliga
24/8 26Hallescher FC2–5FC Schalke 04
DFB-Pokal

Uppdaterad: 30 oktober 2026

FC Schalke 04: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • A. Gantenbeinmuskelskada
  • R. Schallenbergfrånvaro
  • M. Wobermuskelskada
  • S. El-Faouzifrånvaro
  • R. Gosensfrånvaro
  • M. Syllafrånvaro

FC Schalke 04: tabellplacering – Bundesliga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
14Eintracht Frankfurt72-2-310:178FVFOV
15VfB Stuttgart72-0-510:136FFVFF
16FC Schalke 0471-3-34:76OFFOV
17Union Berlin71-3-36:186OOVFF
18Borussia Mönchengladbach71-0-611:223VFFFF

FC Schalke 04: säsongsstatistik (Bundesliga)

Gjorda mål per match0,6
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta0,0 / 0,3
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 1,5
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål5

Kort

Gula kort8
Gula kort per match1,1
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-2-1 (5×) · 5-4-1 (1×) · 5-3-2 (1×)

FC Schalke 04: spelarstatistik (Bundesliga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
H. KuruçayFÖ75860010207,33
A. AouchicheAN75011095007,06
N. KatićFÖ75970020107,04
T. BeckerFÖ75230000007,03
R. GosensFÖ74551051006,98
K. KaramanAN53601042006,88
S. TanakaMF65070021006,83
M. WöberFÖ61801011006,72
A. GantenbeinMF21390110006,70
S. El-FaouziMF75830063006,66
J. Dina EbimbeMF63720051206,65
D. LjubičićMF31850011006,63
Vitalie BeckerMF51650000106,59
M. SyllaAN42870042006,53
R. SchallenbergMF3950011016,50
J. AdamuAN53200163006,48
Hwang Hee-ChanAN51610121106,42
J. BachmannMF2570000006,19
E. DžekoAN51670020005,48
M. AyhanFÖ2330000004,37
L. VozarMF1160000003,15

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

FC Schalke 04: trupp

Målvakter

1L. KariusNationalitetTysklandÅlder32 årLängd189 cmVikt87 kg
22K. MüllerNationalitetTysklandÅlder34 årLängd190 cmVikt94 kg
36J. SiebekingÅlder19 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

FC Schalke 04: övergångar

Nyförvärv

  • Hwang Hee-ChanWolves · lån31/8 26
  • J. Dina EbimbeEintracht Frankfurt · övergång6/8 26
  • M. WöberLeeds · kontraktslös21/7 26
  • R. GosensFiorentina · lån16/7 26
  • K. Müller1. FC Heidenheim · övergång7/7 26
  • J. AdamuSC Freiburg · övergång30/6 26
  • S. TanakaFortuna Düsseldorf · övergång30/6 26
  • I. HamacheAmiens · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • D. LeonardAlemannia Aachen · lån31/8 26
  • C. GomisTenerife · lån31/8 26
  • M. WasinskiAlmere City FC · lån24/8 26
  • M. ZalazarKustosija · kontraktslös5/8 26
  • M. WallentowitzSpVgg Greuther Fürth · lån23/7 26
  • Luca PodlechAalesund · lån13/7 26
  • Felipe SánchezSantos Laguna · lån4/7 26
  • Max LambyHavelse · kontraktslös2/7 26

FC Schalke 04: fakta

LandTyskland
Grundad1904
ArenaVELTINS-Arena
Kapacitet62 278
Underlagnaturgräs
TurneringBundesliga
Tabellplacering16:e · 6 poäng

FC Schalke 04: vanliga frågor

Vilken arena spelar FC Schalke 04 på?

FC Schalke 04 spelar sina hemmamatcher på VELTINS-Arena (Gelsenkirchen), som tar 62 278 åskådare.

Var ligger FC Schalke 04 i tabellen?

FC Schalke 04 ligger på 16:e plats i Bundesliga med 6 poäng på 7 matcher (1 seger, 3 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar FC Schalke 04 nästa gång?

Nästa match: FC Schalke 04 – RB Leipzig, lör 31/10 · 15:30 (Bundesliga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för FC Schalke 04?

Senaste ligamatch: 1. FC Köln 0–0 FC Schalke 04 (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i FC Schalke 04?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är E. Džeko med 2 mål.

FC Schalke 04: spelschema, tabell och speltips

FC Schalke 04 (Tyskland) spelar i följande turneringar den här säsongen: Bundesliga, DFB-Pokal. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Bundesliga finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.