Fotboll
Hem › Lag › Union Berlin
Union Berlin

Union Berlin – lagets statistik och form

Tyskland · grundad 1966 · Stadion An der Alten Försterei

Union Berlin: turneringar 2026/27

Union Berlin: kommande matcher

sön 1/11 · 15:30Union BerlinTips1. FC KölnBundesliga · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 17:30SC Freiburg–Union Berlin
Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 15:30Union Berlin–RB Leipzig
Bundesliga
lör 28/11 · 15:30FSV Mainz 05–Union Berlin
Bundesliga
lör 5/12 · 15:30Union Berlin–Hamburger SV
Bundesliga

Union Berlin: senaste resultat

Form i liganOOVFF
27/10 261. FC Köln5–0Union BerlinDFB-Pokal24/10 26FC Augsburg1–1Union BerlinBundesliga17/10 26Union Berlin0–0Borussia DortmundBundesliga
10/10 26Union Berlin1–0SV Elversberg
Bundesliga
18/9 26Bayern München7–0Union Berlin
Bundesliga
11/9 26Union Berlin1–3FC Schalke 04
Bundesliga
5/9 26Bayer Leverkusen4–0Union Berlin
Bundesliga
29/8 26Union Berlin3–3Eintracht Frankfurt
Bundesliga

Union Berlin: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 15:30Union BerlinTips1. FC Köln
Bundesliga
sön 8/11 · 17:30SC Freiburg–Union Berlin
Bundesliga
lör 21/11 · 15:30Union Berlin–RB Leipzig
Bundesliga
lör 28/11 · 15:30FSV Mainz 05–Union Berlin
Bundesliga
lör 5/12 · 15:30Union Berlin–Hamburger SV
Bundesliga
lör 12/12 · 15:30VfB Stuttgart–Union Berlin
Bundesliga
lör 19/12 · 15:30Union Berlin–1899 Hoffenheim
Bundesliga
lör 9/1 · 15:30Werder Bremen–Union Berlin
Bundesliga
tis 12/1 · 20:30Union Berlin–SC Paderborn 07
Bundesliga
lör 16/1 · 15:30Borussia Mönchengladbach–Union Berlin
Bundesliga
lör 23/1 · 15:30Eintracht Frankfurt–Union Berlin
Bundesliga
lör 30/1 · 15:30Union Berlin–Bayer Leverkusen
Bundesliga
lör 6/2 · 15:30FC Schalke 04–Union Berlin
Bundesliga
lör 13/2 · 15:30Union Berlin–Bayern München
Bundesliga
lör 20/2 · 15:30SV Elversberg–Union Berlin
Bundesliga
lör 27/2 · 15:30Borussia Dortmund–Union Berlin
Bundesliga
tis 2/3 · 20:30Union Berlin–FC Augsburg
Bundesliga
lör 6/3 · 15:301. FC Köln–Union Berlin
Bundesliga
lör 13/3 · 15:30Union Berlin–SC Freiburg
Bundesliga
lör 20/3 · 15:30RB Leipzig–Union Berlin
Bundesliga
lör 3/4 · 15:30Union Berlin–FSV Mainz 05
Bundesliga
lör 10/4 · 15:30Hamburger SV–Union Berlin
Bundesliga
lör 17/4 · 15:30Union Berlin–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 24/4 · 15:301899 Hoffenheim–Union Berlin
Bundesliga
lör 8/5 · 15:30Union Berlin–Werder Bremen
Bundesliga
lör 15/5 · 15:30SC Paderborn 07–Union Berlin
Bundesliga
lör 22/5 · 15:30Union Berlin–Borussia Mönchengladbach
Bundesliga
Spelade matcher den här säsongen
27/10 261. FC Köln5–0Union BerlinDFB-Pokal24/10 26FC Augsburg1–1Union BerlinBundesliga17/10 26Union Berlin0–0Borussia DortmundBundesliga
10/10 26Union Berlin1–0SV Elversberg
Bundesliga
18/9 26Bayern München7–0Union Berlin
Bundesliga
11/9 26Union Berlin1–3FC Schalke 04
Bundesliga
5/9 26Bayer Leverkusen4–0Union Berlin
Bundesliga
29/8 26Union Berlin3–3Eintracht Frankfurt
Bundesliga
23/8 26Eintracht Braunschweig2–4Union Berlin
DFB-Pokal

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Union Berlin: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (24/10 26).

  • A. Ilicsjukdom
  • K. Imeriskada
  • J. Juranovichälseneskada
  • A. Markgrafknäskada
  • S. Nsokimuskelskada

Union Berlin: tabellplacering – Bundesliga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
15VfB Stuttgart72-0-510:136FFVFF
16FC Schalke 0471-3-34:76OFFOV
17Union Berlin71-3-36:186OOVFF
18Borussia Mönchengladbach71-0-611:223VFFFF

Union Berlin: säsongsstatistik (Bundesliga)

Gjorda mål per match0,9
Insläppta mål per match2,6
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta0,3 / 4,0
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort18
Gula kort per match2,6
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (4×) · 4-3-1-2 (2×) · 4-1-3-2 (1×)

Union Berlin: spelarstatistik (Bundesliga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Livan BurcuAN62401021106,84
F. UduokhaiFÖ64690051316,76
Jeong Woo-YeongMF74480061006,74
A. SchäferMF74540042006,71
L. QuerfeldFÖ43351111106,70
T. SkarkeMF730820107206,69
J. JuranovićFÖ32540222006,67
T. RotheFÖ76300163106,64
M. GrayAN3770020106,62
K. ImeriMF21030011006,60
R. SkovMF1130000006,50
R. KhediraMF76300010106,50
O. BurkeAN2260010006,49
J. HabererMF73771063306,48
M. AebischerMF75610010106,45
Z. Van Den BoschFÖ64690020206,39
E. Latte LathAN52901042005,63
A. KemleinMF72290000105,43
C. TrimmelFÖ41140000005,26
M. LjubičićAN32170032104,85
D. KöhnFÖ2160021004,43
Linus GutherAN11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Union Berlin: trupp

Målvakter

1F. RønnowNationalitetDanmarkÅlder33 årLängd188 cmVikt81 kg
25C. KlausNationalitetTysklandÅlder31 årLängd189 cmVikt86 kg
31M. RaabNationalitetTysklandÅlder27 årLängd186 cmVikt82 kg
F. GagzowÅlder17 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Union Berlin: övergångar

Nyförvärv

  • K. ImeriBSC Young Boys · övergång31/8 26
  • F. UduokhaiBeşiktaş · övergång27/8 26
  • M. AebischerPisa · övergång18/8 26
  • E. Latte LathAtlanta United FC · lån1/8 26
  • M. FriedrichBorussia Mönchengladbach · kontraktslös30/6 26
  • S. Nsoki1899 Hoffenheim · övergång30/6 26
  • Z. Van Den BoschAntwerp · kontraktslös30/6 26
  • L. BénesKayserispor · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • Diogo LeiteLazio · kontraktslös7/9 26
  • Ilyas AnsahHull City · övergång31/8 26
  • Oluwaseun God Power Osaro OgbemudiaWaldhof Mannheim · lån31/8 26
  • T. BlaszczakLuckenwalde · lån26/8 26
  • Dmytro BohdanovEnergie Cottbus · lån18/8 26
  • A. KrálFC Copenhagen · kontraktslös15/7 26
  • C. BediaAl Nasr · övergång15/7 26
  • D. DoekhiLazio · kontraktslös13/7 26

Union Berlin: fakta

LandTyskland
Grundad1966
ArenaStadion An der Alten Försterei
Kapacitet22 467
Underlagnaturgräs
TurneringBundesliga
Tabellplacering17:e · 6 poäng

Union Berlin: vanliga frågor

Vilken arena spelar Union Berlin på?

Union Berlin spelar sina hemmamatcher på Stadion An der Alten Försterei (Berlin), som tar 22 467 åskådare.

Var ligger Union Berlin i tabellen?

Union Berlin ligger på 17:e plats i Bundesliga med 6 poäng på 7 matcher (1 seger, 3 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Union Berlin nästa gång?

Nästa match: Union Berlin – 1. FC Köln, sön 1/11 · 15:30 (Bundesliga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Union Berlin?

Senaste ligamatch: FC Augsburg 1–1 Union Berlin (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Union Berlin?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Ljubičić med 2 mål.

Union Berlin: spelschema, tabell och speltips

Union Berlin (Tyskland) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Bundesliga, DFB-Pokal), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Bundesliga finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.