Fotboll
Hem › Lag › VfB Stuttgart
VfB Stuttgart

VfB Stuttgart – lagets statistik och form

Tyskland · grundad 1893 · MHPArena

VfB Stuttgart: turneringar 2026/27

VfB Stuttgart: kommande matcher

lör 31/10 · 15:30Bayer LeverkusenTipsVfB StuttgartBundesliga · Inbördes möten (H2H)tis 3/11 · 18:45GalatasarayTipsVfB StuttgartChampions League
lör 7/11 · 18:30VfB Stuttgart–Werder Bremen
Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 18:30FC Schalke 04–VfB Stuttgart
Bundesliga
ons 25/11 · 21:00Inter–VfB Stuttgart
Champions League

VfB Stuttgart: senaste resultat

Form i liganFFVFF
28/10 26SC Paderborn 070–1VfB StuttgartDFB-Pokal23/10 26VfB Stuttgart2–3Borussia MönchengladbachBundesliga20/10 26VfB Stuttgart1–1Atlético MadridChampions League17/10 26Hamburger SV1–0VfB StuttgartBundesliga
14/10 26Slovan Bratislava0–3VfB Stuttgart
Champions League
10/10 26SC Paderborn 070–2VfB Stuttgart
Bundesliga
19/9 26VfB Stuttgart0–1Borussia Dortmund
Bundesliga
12/9 261899 Hoffenheim2–1VfB Stuttgart
Bundesliga

VfB Stuttgart: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 15:30Bayer LeverkusenTipsVfB Stuttgart
Bundesliga
tis 3/11 · 18:45GalatasarayTipsVfB Stuttgart
Champions League
lör 7/11 · 18:30VfB Stuttgart–Werder Bremen
Bundesliga
lör 21/11 · 18:30FC Schalke 04–VfB Stuttgart
Bundesliga
ons 25/11 · 21:00Inter–VfB Stuttgart
Champions League
lör 28/11 · 18:30VfB Stuttgart–Eintracht Frankfurt
Bundesliga
lör 5/12 · 15:30SV Elversberg–VfB Stuttgart
Bundesliga
ons 9/12 · 21:00VfB Stuttgart–Lille
Champions League
lör 12/12 · 15:30VfB Stuttgart–Union Berlin
Bundesliga
lör 19/12 · 15:30SC Freiburg–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 9/1 · 15:30VfB Stuttgart–FC Augsburg
Bundesliga
tis 12/1 · 20:30RB Leipzig–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 16/1 · 15:30VfB Stuttgart–FSV Mainz 05
Bundesliga
tis 19/1 · 21:00VfB Stuttgart–Club Brugge KV
Champions League
lör 23/1 · 15:30VfB Stuttgart–Bayern München
Bundesliga
ons 27/1 · 21:00PSV Eindhoven–VfB Stuttgart
Champions League
lör 30/1 · 15:301. FC Köln–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 6/2 · 15:30VfB Stuttgart–1899 Hoffenheim
Bundesliga
lör 13/2 · 15:30Borussia Dortmund–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 20/2 · 15:30VfB Stuttgart–SC Paderborn 07
Bundesliga
lör 27/2 · 15:30VfB Stuttgart–Hamburger SV
Bundesliga
tis 2/3 · 20:30Borussia Mönchengladbach–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 6/3 · 15:30VfB Stuttgart–Bayer Leverkusen
Bundesliga
lör 13/3 · 15:30Werder Bremen–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 20/3 · 15:30VfB Stuttgart–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 3/4 · 15:30Eintracht Frankfurt–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 10/4 · 15:30VfB Stuttgart–SV Elversberg
Bundesliga
lör 17/4 · 15:30Union Berlin–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 24/4 · 15:30VfB Stuttgart–SC Freiburg
Bundesliga
lör 8/5 · 15:30FC Augsburg–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 15/5 · 15:30VfB Stuttgart–RB Leipzig
Bundesliga
lör 22/5 · 15:30FSV Mainz 05–VfB Stuttgart
Bundesliga
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26SC Paderborn 070–1VfB StuttgartDFB-Pokal23/10 26VfB Stuttgart2–3Borussia MönchengladbachBundesliga20/10 26VfB Stuttgart1–1Atlético MadridChampions League17/10 26Hamburger SV1–0VfB StuttgartBundesliga
14/10 26Slovan Bratislava0–3VfB Stuttgart
Champions League
10/10 26SC Paderborn 070–2VfB Stuttgart
Bundesliga
19/9 26VfB Stuttgart0–1Borussia Dortmund
Bundesliga
12/9 261899 Hoffenheim2–1VfB Stuttgart
Bundesliga
9/9 26VfB Stuttgart3–1Viking
Champions League
4/9 26VfB Stuttgart4–11. FC Köln
Bundesliga
28/8 26Bayern München5–1VfB Stuttgart
Bundesliga
21/8 26Hansa Rostock0–4VfB Stuttgart
DFB-Pokal

Uppdaterad: 30 oktober 2026

VfB Stuttgart: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • T. Tomasmuskelskada
  • J. Vagnomanmuskelskada
  • J. Diehlmuskelskada
  • D. Zagadoumuskelskada

VfB Stuttgart: tabellplacering – Bundesliga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
13SC Paderborn 0772-2-36:98VOFVF
14Eintracht Frankfurt72-2-310:178FVFOV
15VfB Stuttgart72-0-510:136FFVFF
16FC Schalke 0471-3-34:76OFFOV
17Union Berlin71-3-36:186OOVFF

VfB Stuttgart: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
4Real Madrid310:59
5Real Betis37:49
6VfB Stuttgart37:27
7Arsenal36:27
8Barcelona311:66

VfB Stuttgart: säsongsstatistik (Bundesliga)

Gjorda mål per match1,4
Insläppta mål per match1,9
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 1,7
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 2,0
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort8
Gula kort per match1,1
Röda kort0

Mest använda formationer

3-4-2-1 (5×) · 4-2-3-1 (2×)

VfB Stuttgart: spelarstatistik (Bundesliga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
M. MittelstädtMF65281131108,17
C. FührichMF63971033007,32
B. El KhannoussMF73181063007,24
J. VagnomanMF65312184007,13
R. HendriksFÖ64520010006,97
A. StillerMF75720231106,94
Finn JeltschFÖ75570192106,76
A. KarazorMF32210000106,71
E. DemirovićAN7446301810106,70
J. LewelingAN72720121006,70
Tiago TomásAN1620021006,70
N. NarteyMF1100000006,60
G. PrömelMF74121073106,59
L. SauerAN61080031106,40
D. PejčinovićAN735001122006,38
L. AssignonFÖ2560021006,34
José María Andrés BaixauliMF180000006,30
J. ChabotFÖ75071063106,24
D. UndavAN74430064006,24
Y. SpaltFÖ2560000003,45
L. StergiouFÖ1160000003,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

VfB Stuttgart: trupp

Målvakter

1F. BredlowNationalitetTysklandÅlder30 årLängd190 cmVikt87 kg
33M. FunkNationalitetTysklandÅlder29 årLängd187 cmVikt88 kg
41S. DrljačaÅlder26 år
41D. SeimenNationalitetTysklandÅlder20 årLängd190 cmVikt89 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

VfB Stuttgart: övergångar

Nyförvärv

  • Jonathan AkaegbobiBochum II · lån31/8 26
  • D. PejčinovićVfL Wolfsburg · övergång9/8 26
  • L. SauerFeyenoord · övergång28/7 26
  • M. FunkEnergie Cottbus · kontraktslös30/6 26
  • B. El KhannoussLeicester · övergång30/6 26
  • T. van der LeijWaalwijk · övergång30/6 26
  • G. Prömel1899 Hoffenheim · kontraktslös30/6 26
  • L. Ulrich1. FC Magdeburg · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • Jeremy ArévaloEstrela · lån3/9 26
  • B. BouananiRangers · lån2/9 26
  • José María Andrés BaixauliBrighton · övergång31/8 26
  • L. JovanovićUdinese · övergång31/8 26
  • M. CatovicBarcelona · lån31/8 26
  • J. MiloševićSC Braga · övergång18/8 26
  • L. UlrichSC Paderborn 07 · lån15/8 26
  • Christopher OlivierBrøndby · övergång9/8 26

VfB Stuttgart: fakta

LandTyskland
Grundad1893
ArenaMHPArena
Kapacitet60 469
Underlagnaturgräs
TurneringBundesliga
Tabellplacering15:e · 6 poäng

VfB Stuttgart: vanliga frågor

Vilken arena spelar VfB Stuttgart på?

VfB Stuttgart spelar sina hemmamatcher på MHPArena (Stuttgart), som tar 60 469 åskådare.

Var ligger VfB Stuttgart i tabellen?

VfB Stuttgart ligger på 15:e plats i Bundesliga med 6 poäng på 7 matcher (2 segrar, 0 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar VfB Stuttgart nästa gång?

Nästa match: Bayer Leverkusen – VfB Stuttgart, lör 31/10 · 15:30 (Bundesliga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för VfB Stuttgart?

Senaste ligamatch: VfB Stuttgart 2–3 Borussia Mönchengladbach (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i VfB Stuttgart?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är E. Demirović med 7 mål.

VfB Stuttgart: spelschema, tabell och speltips

VfB Stuttgart (Tyskland) spelar i följande turneringar den här säsongen: Bundesliga, Champions League, DFB-Pokal. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Bundesliga finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.