Fotboll
Hem › Lag › RB Leipzig
RB Leipzig

RB Leipzig – lagets statistik och form

Tyskland · grundad 2009 · Red Bull Arena

RB Leipzig: turneringar 2026/27

RB Leipzig: kommande matcher

lör 31/10 · 15:30FC Schalke 04TipsRB LeipzigBundesliga · Inbördes möten (H2H)ons 4/11 · 21:00RB LeipzigTipsManchester CityChampions League · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 15:30RB Leipzig–FC Augsburg
Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 15:30Union Berlin–RB Leipzig
Bundesliga
tis 24/11 · 21:00RB Leipzig–Lens
Champions League

RB Leipzig: senaste resultat

Form i liganVFVFV
27/10 26Rot-Weiß Essen1–2RB LeipzigDFB-Pokal24/10 26RB Leipzig4–0SV ElversbergBundesliga21/10 26Real Madrid4–1RB LeipzigChampions League17/10 26Bayern München6–1RB LeipzigBundesliga
13/10 26RB Leipzig1–0PSV Eindhoven
Champions League
10/10 26RB Leipzig6–0Eintracht Frankfurt
Bundesliga
20/9 26Bayer Leverkusen2–0RB Leipzig
Bundesliga
13/9 26RB Leipzig5–0Hamburger SV
Bundesliga

RB Leipzig: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 15:30FC Schalke 04TipsRB Leipzig
Bundesliga
ons 4/11 · 21:00RB LeipzigTipsManchester City
Champions League
lör 7/11 · 15:30RB Leipzig–FC Augsburg
Bundesliga
lör 21/11 · 15:30Union Berlin–RB Leipzig
Bundesliga
tis 24/11 · 21:00RB Leipzig–Lens
Champions League
sön 29/11 · 15:30SC Freiburg–RB Leipzig
Bundesliga
lör 5/12 · 15:30RB Leipzig–FSV Mainz 05
Bundesliga
tis 8/12 · 21:00Manchester United–RB Leipzig
Champions League
lör 12/12 · 15:301. FC Köln–RB Leipzig
Bundesliga
lör 19/12 · 15:30RB Leipzig–Borussia Dortmund
Bundesliga
lör 9/1 · 15:30SC Paderborn 07–RB Leipzig
Bundesliga
tis 12/1 · 20:30RB Leipzig–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 16/1 · 15:301899 Hoffenheim–RB Leipzig
Bundesliga
ons 20/1 · 21:00RB Leipzig–Shakhtar Donetsk
Champions League
lör 23/1 · 15:30Borussia Mönchengladbach–RB Leipzig
Bundesliga
ons 27/1 · 21:00Feyenoord–RB Leipzig
Champions League
lör 30/1 · 15:30RB Leipzig–Werder Bremen
Bundesliga
lör 6/2 · 15:30Hamburger SV–RB Leipzig
Bundesliga
lör 13/2 · 15:30RB Leipzig–Bayer Leverkusen
Bundesliga
lör 20/2 · 15:30Eintracht Frankfurt–RB Leipzig
Bundesliga
lör 27/2 · 15:30RB Leipzig–Bayern München
Bundesliga
tis 2/3 · 20:30SV Elversberg–RB Leipzig
Bundesliga
lör 6/3 · 15:30RB Leipzig–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 13/3 · 15:30FC Augsburg–RB Leipzig
Bundesliga
lör 20/3 · 15:30RB Leipzig–Union Berlin
Bundesliga
lör 3/4 · 15:30RB Leipzig–SC Freiburg
Bundesliga
lör 10/4 · 15:30FSV Mainz 05–RB Leipzig
Bundesliga
lör 17/4 · 15:30RB Leipzig–1. FC Köln
Bundesliga
lör 24/4 · 15:30Borussia Dortmund–RB Leipzig
Bundesliga
lör 8/5 · 15:30RB Leipzig–SC Paderborn 07
Bundesliga
lör 15/5 · 15:30VfB Stuttgart–RB Leipzig
Bundesliga
lör 22/5 · 15:30RB Leipzig–1899 Hoffenheim
Bundesliga
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Rot-Weiß Essen1–2RB LeipzigDFB-Pokal24/10 26RB Leipzig4–0SV ElversbergBundesliga21/10 26Real Madrid4–1RB LeipzigChampions League17/10 26Bayern München6–1RB LeipzigBundesliga
13/10 26RB Leipzig1–0PSV Eindhoven
Champions League
10/10 26RB Leipzig6–0Eintracht Frankfurt
Bundesliga
20/9 26Bayer Leverkusen2–0RB Leipzig
Bundesliga
13/9 26RB Leipzig5–0Hamburger SV
Bundesliga
10/9 26Como4–1RB Leipzig
Champions League
5/9 26Werder Bremen3–1RB Leipzig
Bundesliga
29/8 26RB Leipzig3–0Borussia Mönchengladbach
Bundesliga
22/8 26Eintracht Trier0–6RB Leipzig
DFB-Pokal

Uppdaterad: 30 oktober 2026

RB Leipzig: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • M. Guiuskada i baksida lår
  • A. Ouedraogoaxelskada
  • M. Estevesmäll
  • C. Nkunkuljumskskada

RB Leipzig: tabellplacering – Bundesliga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
3SC Freiburg74-1-216:913FFVOV
4Bayer Leverkusen74-1-216:1213FVVVO
5RB Leipzig74-0-320:1112VFVFV
6Werder Bremen73-3-115:1412VOOVO
7FSV Mainz 0573-1-316:1310FVFVF

RB Leipzig: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
28Bodø/Glimt34:93
29AEK Athens FC33:83
30RB Leipzig33:83
31Fenerbahçe33:92
32Slavia Praha34:71

RB Leipzig: säsongsstatistik (Bundesliga)

Gjorda mål per match2,9
Insläppta mål per match1,6
Hemma: gjorda / insläppta4,5 / 0,0
Borta: gjorda / insläppta0,7 / 3,7
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort7
Gula kort per match1,0
Röda kort0

Mest använda formationer

4-3-3 (3×) · 4-2-3-1 (2×) · 4-5-1 (2×)

RB Leipzig: spelarstatistik (Bundesliga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. NusaAN753835136207,82
B. GrudaAN53070273007,52
W. OrbánFÖ76301092007,45
RômuloAN52483076007,42
C. BaumgartnerMF1181021007,41
A. KonéFÖ130100007,36
M. EstèveFÖ42870010007,19
C. NkunkuAN635841107007,15
A. MaksimovićMF51901111007,10
T. GomisAN738732136006,95
N. El AynaouiMF64930182206,94
R. ReitzMF42331011106,90
Max FinkgräfeFÖ31280000006,89
E. BanzuziMF75201294006,86
B. HenrichsFÖ62540100106,85
N. SeiwaldMF62980011006,72
A. OuédraogoMF1350000006,60
Marc GuiuAN1150000006,50
S. KonateAN2230010006,35
A. VermeerenMF1140010006,30
C. HarderAN1140011006,30
R. BakuFÖ53212032006,05
J. BakayokoAN2800010006,05
D. RaumFÖ65400022005,87
C. LukebaFÖ43430010105,82
L. KlostermannFÖ1590000005,20

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

RB Leipzig: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

RB Leipzig: övergångar

Nyförvärv

  • Marc GuiuChelsea · övergång31/8 26
  • N. El AynaouiAS Roma · lån31/8 26
  • C. NkunkuAC Milan · lån24/8 26
  • J. NorbyeFredrikstad · åter från lån18/8 26
  • Ø. NylandSevilla · kontraktslös3/8 26
  • M. EstèveBurnley · övergång16/7 26
  • O. YamamotoKashiwa Reysol · övergång30/6 26
  • R. ReitzBorussia Mönchengladbach · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • S. SuleimanAl-Qadisiyah FC · övergång5/9 26
  • A. VermeerenAntwerp · lån2/9 26
  • E. BitshiabuGalatasaray · lån1/9 26
  • C. HarderStrasbourg · lån31/8 26
  • A. ThomasNEC Nijmegen · övergång31/8 26
  • E. ElmasAtalanta · lån21/8 26
  • L. GeertruidaPSV Eindhoven · lån20/8 26
  • J. NorbyeHaugesund · övergång19/8 26

RB Leipzig: fakta

LandTyskland
Grundad2009
ArenaRed Bull Arena
Kapacitet47 800
Underlagnaturgräs
TurneringBundesliga
Tabellplacering5:e · 12 poäng

RB Leipzig: vanliga frågor

Vilken arena spelar RB Leipzig på?

RB Leipzig spelar sina hemmamatcher på Red Bull Arena (Leipzig), som tar 47 800 åskådare.

Var ligger RB Leipzig i tabellen?

RB Leipzig ligger på 5:e plats i Bundesliga med 12 poäng på 7 matcher (4 segrar, 0 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar RB Leipzig nästa gång?

Nästa match: FC Schalke 04 – RB Leipzig, lör 31/10 · 15:30 (Bundesliga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för RB Leipzig?

Senaste ligamatch: RB Leipzig 4–0 SV Elversberg (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i RB Leipzig?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är A. Nusa med 4 mål.

RB Leipzig: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över RB Leipzig (Tyskland) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Bundesliga, Champions League, DFB-Pokal): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Bundesliga finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.