Fotboll
Hem › Lag › FK Jablonec
FK Jablonec

FK Jablonec – lagets statistik och form

Tjeckien · grundad 1945 · Stadion Střelnice

FK Jablonec: turneringar 2026/27

FK Jablonec: kommande matcher

lör 31/10 · 15:00FK JablonecTipsSlavia PrahaChance Liga · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 21:00Riga–FK Jablonec
Conference League
sön 8/11 · 15:00FK Jablonec–Mladá Boleslav
Chance Liga · Inbördes möten (H2H)
ons 11/11 · 18:00Artis–FK Jablonec
Tjeckiska cupen
lör 21/11 · 15:00Artis–FK Jablonec
Chance Liga

FK Jablonec: senaste resultat

Form i liganVFVOF
25/10 26Hradec Králové1–2FK JablonecChance Liga22/10 26FK Jablonec0–0BrightonConference League18/10 26FK Jablonec2–3PlzeňChance Liga
15/10 26SC Freiburg3–2FK Jablonec
Conference League
10/10 26Zbrojovka Brno0–1FK Jablonec
Chance Liga
2/10 26Dukla Praha0–1FK Jablonec
Tjeckiska cupen
20/9 26FK Jablonec1–1Zlín
Chance Liga
12/9 26Sparta Praha2–0FK Jablonec
Chance Liga

FK Jablonec: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 15:00FK JablonecTipsSlavia Praha
Chance Liga
tors 5/11 · 21:00Riga–FK Jablonec
Conference League
sön 8/11 · 15:00FK Jablonec–Mladá Boleslav
Chance Liga
ons 11/11 · 18:00Artis–FK Jablonec
Tjeckiska cupen
lör 21/11 · 15:00Artis–FK Jablonec
Chance Liga
tors 26/11 · 18:45FK Jablonec–FC Lugano
Conference League
sön 29/11 · 15:00FK Jablonec–Pardubice
Chance Liga
lör 5/12 · 15:00Slovácko–FK Jablonec
Chance Liga
tors 10/12 · 18:45Trabzonspor–FK Jablonec
Conference League
sön 13/12 · 15:00FK Jablonec–Bohemians 1905
Chance Liga
tors 17/12 · 21:00FK Jablonec–FC Iberia 1999
Conference League
lör 30/1 · 15:00Baník Ostrava–FK Jablonec
Chance Liga
lör 6/2 · 15:00FK Jablonec–Teplice
Chance Liga
lör 13/2 · 15:00Slovan Liberec–FK Jablonec
Chance Liga
lör 20/2 · 15:00FK Jablonec–Sparta Praha
Chance Liga
lör 27/2 · 15:00Zlín–FK Jablonec
Chance Liga
lör 6/3 · 15:00FK Jablonec–Zbrojovka Brno
Chance Liga
lör 13/3 · 15:00Plzeň–FK Jablonec
Chance Liga
lör 20/3 · 15:00FK Jablonec–Hradec Králové
Chance Liga
lör 3/4 · 15:00Slavia Praha–FK Jablonec
Chance Liga
lör 10/4 · 15:00Mladá Boleslav–FK Jablonec
Chance Liga
lör 17/4 · 15:00FK Jablonec–Artis
Chance Liga
lör 24/4 · 15:00Sigma Olomouc–FK Jablonec
Chance Liga
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Hradec Králové1–2FK JablonecChance Liga22/10 26FK Jablonec0–0BrightonConference League18/10 26FK Jablonec2–3PlzeňChance Liga
15/10 26SC Freiburg3–2FK Jablonec
Conference League
10/10 26Zbrojovka Brno0–1FK Jablonec
Chance Liga
2/10 26Dukla Praha0–1FK Jablonec
Tjeckiska cupen
20/9 26FK Jablonec1–1Zlín
Chance Liga
12/9 26Sparta Praha2–0FK Jablonec
Chance Liga
9/9 26FK Jablonec3–0Baník Ostrava
Chance Liga
6/9 26FK Jablonec1–2Slovan Liberec
Chance Liga
2/9 26Bohemians 19051–1FK Jablonec
Chance Liga
30/8 26Teplice2–0FK Jablonec
Chance Liga
27/8 26FK Jablonec1–0Rangers
Conference League
20/8 26Rangers1–0FK Jablonec
Conference League
13/8 26Rīgas FS1–2FK Jablonec
Conference League
9/8 26FK Jablonec1–0Slovácko
Chance Liga
6/8 26FK Jablonec2–0Rīgas FS
Conference League
2/8 26Pardubice0–2FK Jablonec
Chance Liga
30/7 26FK Jablonec2–0NK Varaždin
Conference League
26/7 26FK Jablonec2–1Sigma Olomouc
Chance Liga
23/7 26NK Varaždin3–2FK Jablonec
Conference League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

FK Jablonec: tabellplacering – Chance Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
4Sigma Olomouc126-3-319:1521OVOFV
5Slovan Liberec116-2-313:720FFOVV
6FK Jablonec126-2-416:1320VFVOF
7Zbrojovka Brno126-2-416:1620OVFFV
8Teplice125-3-418:1718OFOVF

FK Jablonec: säsongsstatistik (Chance Liga)

Gjorda mål per match1,3
Insläppta mål per match1,1
Hemma: gjorda / insläppta1,7 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 1,0
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort14
Gula kort per match1,2
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (5×) · 3-4-2-1 (4×) · 3-4-1-2 (2×)

FK Jablonec: spelarstatistik (Chance Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. SuchanMF63551274007,35
N. TekijaškiFÖ98100072107,22
S. NebylaMF107912174007,17
R. SedláčekMF129620321007,12
S. AlioumAN945711158307,00
M. CedidlaFÖ1188830185106,99
D. PavlovićFÖ1210071094106,95
V. TchanturishviliMF1299000125006,85
A. RůsekAN95082184006,84
F. ZorvanMF104050121006,73
G. KuolMF425010104006,68
D. HollýMF731301113106,56
L. JawoAN1052200132206,49
F. VechetaAN5700022006,46
N. OkekeMF103600020206,37
F. NovákFÖ85431032106,33
J. ChramostaAN72761163005,85
M. PolidarMF62891151015,81
J. SlámaFÖ74790030105,77
H. AhlMF51760075005,43
E. SobolFÖ42340010105,26
D. SoučekFÖ51130000003,90
Roman HorákMF190000002,20

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

FK Jablonec: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

FK Jablonec: övergångar

Nyförvärv

  • D. HollýSparta Praha · lån31/8 26
  • G. KuolSparta Praha · lån27/8 26
  • S. AlioumIFK Göteborg · övergång13/8 26
  • A. RůsekSigma Olomouc · övergång17/7 26
  • F. VechetaPardubice · lån15/7 26
  • M. Kukučka1. FC Nürnberg · lån9/7 26
  • K. MillaSparta Praha · lån1/7 26
  • S. ObinayaFC Kharkiv · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • M. MalenšekBravo · lån3/9 26
  • S. ObinayaBohemians 1905 · lån20/8 26
  • S. LavrinčíkRužomberok · lån3/8 26
  • Albert KotlinKladno · lån22/7 26
  • A. AléguéArtis · övergång21/7 26
  • R. PantalonCFR 1907 Cluj · kontraktslös1/7 26
  • D. PuškáčSlovácko · övergång30/6 26
  • D. ŠtěpánekSlovácko · övergång30/6 26

FK Jablonec: fakta

LandTjeckien
Grundad1945
ArenaStadion Střelnice
Kapacitet6 280
Underlagnaturgräs
TurneringChance Liga
Tabellplacering6:e · 20 poäng

FK Jablonec: vanliga frågor

Vilken arena spelar FK Jablonec på?

FK Jablonec spelar sina hemmamatcher på Stadion Střelnice (Jablonec nad Nisou), som tar 6 280 åskådare.

Var ligger FK Jablonec i tabellen?

FK Jablonec ligger på 6:e plats i Chance Liga med 20 poäng på 12 matcher (6 segrar, 2 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar FK Jablonec nästa gång?

Nästa match: FK Jablonec – Slavia Praha, lör 31/10 · 15:00 (Chance Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för FK Jablonec?

Senaste ligamatch: Hradec Králové 1–2 FK Jablonec (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i FK Jablonec?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är A. Růsek med 3 mål.

FK Jablonec: spelschema, tabell och speltips

FK Jablonec (Tjeckien) spelar i följande turneringar den här säsongen: Chance Liga, Conference League, Tjeckiska cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Chance Liga finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.