Fotboll
Hem › Lag › Slovan Liberec
Slovan Liberec

Slovan Liberec – lagets statistik och form

Tjeckien · grundad 1921 · Stadion u Nisy

Slovan Liberec: turneringar 2026/27

Slovan Liberec: kommande matcher

lör 31/10 · 15:00PardubiceTipsSlovan LiberecChance Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 15:00Slovan Liberec–Bohemians 1905
Chance Liga · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 18:00Sparta Praha–Slovan Liberec
Chance Liga
lör 28/11 · 15:00Teplice–Slovan Liberec
Chance Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 5/12 · 15:00Slovan Liberec–Zbrojovka Brno
Chance Liga · Inbördes möten (H2H)

Slovan Liberec: senaste resultat

Form i liganFFOVV
27/10 26Slovan Liberec1–0Teplice
Tjeckiska cupen17/10 26Sigma Olomouc1–0Slovan LiberecChance Liga
11/10 26Slovan Liberec0–2Slovácko
Chance Liga
19/9 26Artis0–0Slovan Liberec
Chance Liga
15/9 26Vlašim0–2Slovan Liberec
Tjeckiska cupen
12/9 26Slovan Liberec3–0Mladá Boleslav
Chance Liga
6/9 26FK Jablonec1–2Slovan Liberec
Chance Liga
30/8 26Slovan Liberec2–0Hradec Králové
Chance Liga

Slovan Liberec: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 24/10 · 15:00Slovan Liberec–Baník Ostrava
Chance Liga
lör 31/10 · 15:00PardubiceTipsSlovan Liberec
Chance Liga
lör 7/11 · 15:00Slovan Liberec–Bohemians 1905
Chance Liga
sön 22/11 · 18:00Sparta Praha–Slovan Liberec
Chance Liga
lör 28/11 · 15:00Teplice–Slovan Liberec
Chance Liga
lör 5/12 · 15:00Slovan Liberec–Zbrojovka Brno
Chance Liga
sön 13/12 · 18:00Slavia Praha–Slovan Liberec
Chance Liga
lör 30/1 · 15:00Slovan Liberec–Zlín
Chance Liga
lör 6/2 · 15:00Hradec Králové–Slovan Liberec
Chance Liga
lör 13/2 · 15:00Slovan Liberec–FK Jablonec
Chance Liga
lör 20/2 · 15:00Mladá Boleslav–Slovan Liberec
Chance Liga
lör 27/2 · 15:00Slovan Liberec–Artis
Chance Liga
lör 6/3 · 15:00Slovácko–Slovan Liberec
Chance Liga
lör 13/3 · 15:00Slovan Liberec–Sigma Olomouc
Chance Liga
lör 20/3 · 15:00Baník Ostrava–Slovan Liberec
Chance Liga
lör 3/4 · 15:00Slovan Liberec–Pardubice
Chance Liga
lör 10/4 · 15:00Bohemians 1905–Slovan Liberec
Chance Liga
lör 17/4 · 15:00Slovan Liberec–Sparta Praha
Chance Liga
lör 24/4 · 15:00Slovan Liberec–Plzeň
Chance Liga
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Slovan Liberec1–0Teplice
Tjeckiska cupen17/10 26Sigma Olomouc1–0Slovan LiberecChance Liga
11/10 26Slovan Liberec0–2Slovácko
Chance Liga
19/9 26Artis0–0Slovan Liberec
Chance Liga
15/9 26Vlašim0–2Slovan Liberec
Tjeckiska cupen
12/9 26Slovan Liberec3–0Mladá Boleslav
Chance Liga
6/9 26FK Jablonec1–2Slovan Liberec
Chance Liga
30/8 26Slovan Liberec2–0Hradec Králové
Chance Liga
26/8 26Přepeře0–2Slovan Liberec
Tjeckiska cupen
22/8 26Zlín0–1Slovan Liberec
Chance Liga
16/8 26Slovan Liberec1–1Slavia Praha
Chance Liga
7/8 26Zbrojovka Brno0–1Slovan Liberec
Chance Liga
1/8 26Slovan Liberec0–1Teplice
Chance Liga
25/7 26Plzeň1–3Slovan Liberec
Chance Liga

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Slovan Liberec: tabellplacering – Chance Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
3Mladá Boleslav126-3-319:1421OVFFV
4Sigma Olomouc126-3-319:1521OVOFV
5Slovan Liberec116-2-313:720FFOVV
6FK Jablonec126-2-416:1320VFVOF
7Zbrojovka Brno126-2-416:1620OVFFV

Slovan Liberec: säsongsstatistik (Chance Liga)

Gjorda mål per match1,2
Insläppta mål per match0,6
Hemma: gjorda / insläppta1,2 / 0,8
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 0,5
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort26
Gula kort per match2,4
Röda kort2

Mest använda formationer

4-2-3-1 (6×) · 3-4-2-1 (3×) · 4-3-3 (2×)

Slovan Liberec: spelarstatistik (Chance Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. DrakpeFÖ97150030107,29
A. KayondoFÖ1199210104207,27
L. HůlkaFÖ119950073207,03
P. DulayMF85913195106,91
J. BořilFÖ32160020006,84
F. FayeMF1069700123306,84
P. JulišAN51670100006,83
L. MasopustMF107460051206,82
Venuste BaboulaAN82171173006,81
L. MašekAN11657302111206,79
V. StránskýMF114391073406,73
V. KušejMF967021158016,70
P. HodoušMF844100103116,67
A. BužekMF62360011106,66
M. LexaMF94280042106,62
R. KrollisAN51870084206,56
A. BasiladzeAN21050010006,56
L. LetenayAN1100000006,50
S. AfolabiMF41301053206,48
M. MikulenkaAN31280021006,37
E. MarsetičAN3230010006,36
J. KoželuhFÖ96540082106,31
J. MikulaFÖ63560100106,00
D. RusMF1150000003,10

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Slovan Liberec: trupp

Målvakter

1D. KúdelčíkNationalitetSlovakienÅlder21 år
1Jindrich MusilNationalitetTjeckienÅlder21 år
33L. PešlNationalitetTjeckienÅlder23 år
34D. DobesÅlder16 år
40T. KoubekNationalitetTjeckienÅlder33 årLängd197 cmVikt98 kg
42Matyas BarcalÅlder17 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Slovan Liberec: övergångar

Nyförvärv

  • M. MikulenkaSigma Olomouc · övergång7/9 26
  • D. HamansenyaLeganés · lån7/9 26
  • E. MarsetičBrinje-Grosuplje · övergång1/9 26
  • D. Johnson AgwomNovi Pazar · övergång31/8 26
  • D. RusSparta Praha · övergång8/7 26
  • A. BasiladzeTorpedo Kutaisi · övergång1/7 26
  • F. FayeBravo · övergång30/6 26
  • Venuste BaboulaBravo · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • S. AfolabiZbrojovka Brno · lån7/9 26
  • D. Johnson AgwomNovi Pazar · lån1/9 26
  • Ermin MahmićÇorum FK · övergång28/8 26
  • T. StajncSokol Brozany · kontraktslös30/7 26
  • L. LetenayMladá Boleslav · lån29/7 26
  • F. ŠpatenkaMladá Boleslav · lån22/7 26
  • F. ŠpatenkaSpatenka Filip · kontraktslös21/7 26
  • J. P. EdehArsenal Česká Lípa · lån20/7 26

Slovan Liberec: fakta

LandTjeckien
Grundad1921
ArenaStadion u Nisy
Kapacitet9 900
Underlagnaturgräs
TurneringChance Liga
Tabellplacering5:e · 20 poäng

Slovan Liberec: vanliga frågor

Vilken arena spelar Slovan Liberec på?

Slovan Liberec spelar sina hemmamatcher på Stadion u Nisy (Liberec), som tar 9 900 åskådare.

Var ligger Slovan Liberec i tabellen?

Slovan Liberec ligger på 5:e plats i Chance Liga med 20 poäng på 11 matcher (6 segrar, 2 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Slovan Liberec nästa gång?

Nästa match: Pardubice – Slovan Liberec, lör 31/10 · 15:00 (Chance Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Slovan Liberec?

Senaste ligamatch: Sigma Olomouc 1–0 Slovan Liberec (17/10 26).

Vem är bäste målskytt i Slovan Liberec?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är P. Dulay med 3 mål.

Slovan Liberec: spelschema, tabell och speltips

Slovan Liberec (Tjeckien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Chance Liga, Tjeckiska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Chance Liga finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.