Fotboll
Hem › Lag › Zbrojovka Brno
Zbrojovka Brno

Zbrojovka Brno – lagets statistik och form

Tjeckien · grundad 1913 · Městský fotbalový stadion Srbská

Zbrojovka Brno: turneringar 2026/27

Zbrojovka Brno: kommande matcher

lör 31/10 · 18:00Sigma OlomoucTipsZbrojovka BrnoChance Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 18:00Zbrojovka Brno–Baník Ostrava
Chance Liga · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 13:00Pardubice–Zbrojovka Brno
Chance Liga
sön 29/11 · 15:00Zbrojovka Brno–Plzeň
Chance Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 5/12 · 15:00Slovan Liberec–Zbrojovka Brno
Chance Liga · Inbördes möten (H2H)

Zbrojovka Brno: senaste resultat

Form i liganOVFFV
27/10 26Slavia Praha4–0Zbrojovka Brno
Tjeckiska cupen24/10 26Zbrojovka Brno2–2Bohemians 1905Chance Liga18/10 26Slovácko1–2Zbrojovka BrnoChance Liga
10/10 26Zbrojovka Brno0–1FK Jablonec
Chance Liga
19/9 26Mladá Boleslav2–0Zbrojovka Brno
Chance Liga
16/9 26Králův Dvůr0–3Zbrojovka Brno
Tjeckiska cupen
12/9 26Zbrojovka Brno2–1Artis
Chance Liga
5/9 26Slavia Praha4–0Zbrojovka Brno
Chance Liga

Zbrojovka Brno: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:00Sigma OlomoucTipsZbrojovka Brno
Chance Liga
lör 7/11 · 18:00Zbrojovka Brno–Baník Ostrava
Chance Liga
sön 22/11 · 13:00Pardubice–Zbrojovka Brno
Chance Liga
sön 29/11 · 15:00Zbrojovka Brno–Plzeň
Chance Liga
lör 5/12 · 15:00Slovan Liberec–Zbrojovka Brno
Chance Liga
lör 12/12 · 18:00Hradec Králové–Zbrojovka Brno
Chance Liga
lör 30/1 · 15:00Zbrojovka Brno–Teplice
Chance Liga
lör 6/2 · 15:00Zlín–Zbrojovka Brno
Chance Liga
lör 13/2 · 15:00Zbrojovka Brno–Slavia Praha
Chance Liga
lör 20/2 · 15:00Artis–Zbrojovka Brno
Chance Liga
lör 27/2 · 15:00Zbrojovka Brno–Mladá Boleslav
Chance Liga
lör 6/3 · 15:00FK Jablonec–Zbrojovka Brno
Chance Liga
lör 13/3 · 15:00Zbrojovka Brno–Slovácko
Chance Liga
lör 20/3 · 15:00Bohemians 1905–Zbrojovka Brno
Chance Liga
lör 3/4 · 15:00Zbrojovka Brno–Sigma Olomouc
Chance Liga
lör 10/4 · 15:00Baník Ostrava–Zbrojovka Brno
Chance Liga
lör 17/4 · 15:00Zbrojovka Brno–Pardubice
Chance Liga
lör 24/4 · 15:00Sparta Praha–Zbrojovka Brno
Chance Liga
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Slavia Praha4–0Zbrojovka Brno
Tjeckiska cupen24/10 26Zbrojovka Brno2–2Bohemians 1905Chance Liga18/10 26Slovácko1–2Zbrojovka BrnoChance Liga
10/10 26Zbrojovka Brno0–1FK Jablonec
Chance Liga
19/9 26Mladá Boleslav2–0Zbrojovka Brno
Chance Liga
16/9 26Králův Dvůr0–3Zbrojovka Brno
Tjeckiska cupen
12/9 26Zbrojovka Brno2–1Artis
Chance Liga
5/9 26Slavia Praha4–0Zbrojovka Brno
Chance Liga
2/9 26Zbrojovka Brno1–0Hradec Králové
Chance Liga
29/8 26Zbrojovka Brno3–2Zlín
Chance Liga
26/8 26Frýdlant0–10Zbrojovka Brno
Tjeckiska cupen
23/8 26Teplice0–2Zbrojovka Brno
Chance Liga
7/8 26Zbrojovka Brno0–1Slovan Liberec
Chance Liga
1/8 26Plzeň1–1Zbrojovka Brno
Chance Liga
25/7 26Zbrojovka Brno3–1Sparta Praha
Chance Liga

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Zbrojovka Brno: tabellplacering – Chance Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
5Slovan Liberec116-2-313:720FFOVV
6FK Jablonec126-2-416:1320VFVOF
7Zbrojovka Brno126-2-416:1620OVFFV
8Teplice125-3-418:1718OFOVF
9Plzeň124-4-424:2116FVVFF

Zbrojovka Brno: säsongsstatistik (Chance Liga)

Gjorda mål per match1,3
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta1,6 / 1,1
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 1,6
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort15
Gula kort per match1,3
Röda kort0

Mest använda formationer

3-4-3 (6×) · 4-2-3-1 (4×) · 4-4-2 (2×)

Zbrojovka Brno: spelarstatistik (Chance Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. PokornýFÖ32700051007,08
F. VedralFÖ119131194107,01
T. VachoušekMF1170823105106,98
A. DantéFÖ1210091243306,98
P. ŽitnýMF1450000006,90
L. EzehAN83841096006,83
A. VaníčekMF1271031146206,81
J. ZmrhalMF113480121006,79
J. JanetzkýMF105960010106,69
D. VašulínAN1295050219006,66
P. ČavošMF106660061106,64
Lukáš PenxaMF117842062006,63
J. KlímaFÖ1210720010106,57
Š. LangerMF94570133106,54
D. GranečnýFÖ2190011106,50
L. SaalMF72410011206,46
O. VelichAN6820010006,38
Kauan Carneiro KakaFÖ109120031005,86
M. RymarenkoAN62020030005,46
P. ŠevčíkMF52070021005,40
B. KanakimanaAN51360043105,37
E. HunálFÖ41480010004,30
S. AfolabiMF3850041004,02
T. BřečkaFÖ140000003,22

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Zbrojovka Brno: trupp

Målvakter

1A. HrdinaNationalitetSlovakienÅlder21 årLängd194 cm
1K. KostelnyÅlder17 år
24D. SváčekNationalitetTjeckienÅlder28 årLängd192 cmVikt87 kg
30M. HrazdiraÅlder18 år
78O. ProdelalÅlder19 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Zbrojovka Brno: övergångar

Nyförvärv

  • S. AfolabiSlovan Liberec · lån7/9 26
  • J. PokornýKifisia · kontraktslös25/8 26
  • A. VaníčekČeské Budějovice · övergång16/7 26
  • A. DantéArouca · övergång16/7 26
  • E. HunálSlavia Praha · övergång2/7 26
  • O. PragrZnojmo · kontraktslös30/6 26
  • L. EzehKarviná · övergång30/6 26
  • Lukáš PenxaSparta Praha · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • M. GjorgievskiDunajská Streda · lån10/9 26
  • M. GjorgievskiDukla Banská Bystrica · lån10/9 26
  • P. MarešViktoria Žižkov · kontraktslös2/9 26
  • A. MarkovicKarviná · lån19/8 26
  • P. MarešMares Petr · kontraktslös28/7 26
  • M. HlozanekBlansko · lån22/7 26
  • S. HofmannBorsice · avslutad karriär18/7 26
  • J. SelnarKarviná · övergång15/7 26

Zbrojovka Brno: fakta

LandTjeckien
Grundad1913
ArenaMěstský fotbalový stadion Srbská
Kapacitet12 550
Underlagnaturgräs
TurneringChance Liga
Tabellplacering7:e · 20 poäng

Zbrojovka Brno: vanliga frågor

Vilken arena spelar Zbrojovka Brno på?

Zbrojovka Brno spelar sina hemmamatcher på Městský fotbalový stadion Srbská (Brno), som tar 12 550 åskådare.

Var ligger Zbrojovka Brno i tabellen?

Zbrojovka Brno ligger på 7:e plats i Chance Liga med 20 poäng på 12 matcher (6 segrar, 2 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Zbrojovka Brno nästa gång?

Nästa match: Sigma Olomouc – Zbrojovka Brno, lör 31/10 · 18:00 (Chance Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Zbrojovka Brno?

Senaste ligamatch: Zbrojovka Brno 2–2 Bohemians 1905 (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Zbrojovka Brno?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är D. Vašulín med 5 mål.

Zbrojovka Brno: spelschema, tabell och speltips

Zbrojovka Brno (Tjeckien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Chance Liga, Tjeckiska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Chance Liga finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.