Fotboll
Hem › Lag › Slavia Praha
Slavia Praha

Slavia Praha – lagets statistik och form

Tjeckien · grundad 1892 · Fortuna Arena

Slavia Praha: turneringar 2026/27

Slavia Praha: kommande matcher

lör 31/10 · 15:00FK JablonecTipsSlavia PrahaChance Liga · Inbördes möten (H2H)ons 4/11 · 21:00Slavia PrahaTipsArsenalChampions League · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 15:00Slavia Praha–Artis
Chance Liga
lör 21/11 · 15:00Sigma Olomouc–Slavia Praha
Chance Liga
ons 25/11 · 18:45Slavia Praha–Villarreal
Champions League

Slavia Praha: senaste resultat

Form i liganOOVVV
27/10 26Slavia Praha4–0Zbrojovka Brno
Tjeckiska cupen24/10 26Slavia Praha1–1Mladá BoleslavChance Liga20/10 26Fenerbahçe2–2Slavia PrahaChampions League17/10 26Slavia Praha0–0Hradec KrálovéChance Liga
13/10 26Sabah FA2–0Slavia Praha
Champions League
9/10 26Zlín0–1Slavia Praha
Chance Liga
20/9 26Slavia Praha2–1Plzeň
Chance Liga
16/9 26Varnsdorf1–5Slavia Praha
Tjeckiska cupen

Slavia Praha: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 15:00FK JablonecTipsSlavia Praha
Chance Liga
ons 4/11 · 21:00Slavia PrahaTipsArsenal
Champions League
sön 8/11 · 15:00Slavia Praha–Artis
Chance Liga
lör 21/11 · 15:00Sigma Olomouc–Slavia Praha
Chance Liga
ons 25/11 · 18:45Slavia Praha–Villarreal
Champions League
sön 29/11 · 13:00Slavia Praha–Baník Ostrava
Chance Liga
fre 4/12 · 18:00Pardubice–Slavia Praha
Chance Liga
tis 8/12 · 21:00Bayern München–Slavia Praha
Champions League
sön 13/12 · 18:00Slavia Praha–Slovan Liberec
Chance Liga
tis 19/1 · 21:00FC Porto–Slavia Praha
Champions League
ons 27/1 · 21:00Slavia Praha–Aston Villa
Champions League
lör 30/1 · 15:00Bohemians 1905–Slavia Praha
Chance Liga
lör 6/2 · 15:00Slavia Praha–Sparta Praha
Chance Liga
lör 13/2 · 15:00Zbrojovka Brno–Slavia Praha
Chance Liga
lör 20/2 · 15:00Slavia Praha–Teplice
Chance Liga
lör 27/2 · 15:00Plzeň–Slavia Praha
Chance Liga
lör 6/3 · 15:00Slavia Praha–Zlín
Chance Liga
lör 13/3 · 15:00Hradec Králové–Slavia Praha
Chance Liga
lör 20/3 · 15:00Mladá Boleslav–Slavia Praha
Chance Liga
lör 3/4 · 15:00Slavia Praha–FK Jablonec
Chance Liga
lör 10/4 · 15:00Artis–Slavia Praha
Chance Liga
lör 17/4 · 15:00Slavia Praha–Sigma Olomouc
Chance Liga
lör 24/4 · 15:00Slovácko–Slavia Praha
Chance Liga
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Slavia Praha4–0Zbrojovka Brno
Tjeckiska cupen24/10 26Slavia Praha1–1Mladá BoleslavChance Liga20/10 26Fenerbahçe2–2Slavia PrahaChampions League17/10 26Slavia Praha0–0Hradec KrálovéChance Liga
13/10 26Sabah FA2–0Slavia Praha
Champions League
9/10 26Zlín0–1Slavia Praha
Chance Liga
20/9 26Slavia Praha2–1Plzeň
Chance Liga
16/9 26Varnsdorf1–5Slavia Praha
Tjeckiska cupen
13/9 26Teplice0–2Slavia Praha
Chance Liga
10/9 26Slavia Praha2–3Lens
Champions League
5/9 26Slavia Praha4–0Zbrojovka Brno
Chance Liga
30/8 26Sparta Praha0–3Slavia Praha
Chance Liga
22/8 26Slavia Praha2–2Bohemians 1905
Chance Liga
16/8 26Slovan Liberec1–1Slavia Praha
Chance Liga
9/8 26Slavia Praha2–1Pardubice
Chance Liga
1/8 26Baník Ostrava0–4Slavia Praha
Chance Liga
26/7 26Slavia Praha5–1Slovácko
Chance Liga

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Slavia Praha: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (20/10 26).

  • S. Chaloupekmuskelskada
  • T. Choryfrånvaro
  • D. Juraseklårskada
  • H. Kanteinte i truppen
  • O. Kolarinte i truppen
  • I. Ogbuhälseneskada
  • A. Ouandaskada
  • E. Pitakfrånvaro
  • I. Schranzfrånvaro

Slavia Praha: tabellplacering – Chance Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Slavia Praha128-4-027:728OOVVV
2Sparta Praha127-1-425:1322VOVVV
3Mladá Boleslav126-3-319:1421OVFFV

Slavia Praha: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
30RB Leipzig33:83
31Fenerbahçe33:92
32Slavia Praha34:71
33Viking35:91
34FC Porto32:60

Slavia Praha: säsongsstatistik (Chance Liga)

Gjorda mål per match2,3
Insläppta mål per match0,6
Hemma: gjorda / insläppta2,3 / 0,9
Borta: gjorda / insläppta2,2 / 0,2
Hållna nollor6
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort21
Gula kort per match1,8
Röda kort2

Mest använda formationer

3-4-2-1 (8×) · 3-4-3 (2×) · 4-3-3 (2×)

Slavia Praha: spelarstatistik (Chance Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
M. SadílekMF1189013122107,34
E. AyaosiMF1169642177107,28
Š. ChaloupekFÖ95741153207,23
W. NowakMF1288751299307,22
L. ProvodMF1164401216107,12
S. IsifeFÖ95590251207,03
T. HolešFÖ96951061207,00
D. JurásekFÖ42181042006,98
A. OuandaAN31811122006,93
A. LabíkFÖ1450000006,90
M. ChytilAN10598502611006,89
M. E. SuleimanMF754411122206,87
T. ChorýAN848540196116,85
D. MosesMF72580130006,85
D. ŠturmAN1164412138306,80
Eliáš PitákMF31960042006,70
O. KubiakFÖ42550062006,67
I. SchranzAN71490100006,37
D. ZimaFÖ86551011006,32
J. KolísekMF2460000106,30
T. VlčekFÖ84950020106,09
A. N'GuessanFÖ73430130105,86
Pavel KacorMF62030010005,50
M. KonečnýFÖ84570010015,35
T. DiakitéMF41170000004,32

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Slavia Praha: trupp

Målvakter

1O. KolářNationalitetTjeckienÅlder31 årLängd193 cmVikt81 kg
29N. DomchakNationalitetUkrainaÅlder18 årLängd190 cmVikt80 kg35J. MarkovičNationalitetTjeckienÅlder24 årLängd188 cmVikt78 kg
40Adam RezekNationalitetCzech RepublicÅlder20 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Slavia Praha: övergångar

Nyförvärv

  • E. HunálDukla Praha · övergång30/6 26
  • Pavel KacorKarviná · övergång30/6 26
  • T. DiakitéSlovan Liberec · övergång30/6 26
  • N. DomchakKarpaty · övergång30/6 26
  • O. KubiakArka Gdynia · övergång30/6 26
  • N. GlossoaPAU · övergång30/6 26
  • W. NowakGórnik Zabrze · övergång30/6 26
  • A. N'GuessanSlovan Liberec · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • Youssoupha SanyangArtis · lån7/9 26
  • V. PerišićArtis · övergång7/9 26
  • J. StaněkAl-Hazm · lån6/9 26
  • D. HalinskýPardubice · lån3/9 26
  • D. DouděraFC Cincinnati · övergång1/9 26
  • S. CamaraSlovan Bratislava · lån1/9 26
  • B. KoffiThonon Évian · kontraktslös30/8 26
  • S. MichezKV Mechelen · övergång26/8 26

Slavia Praha: fakta

LandTjeckien
Grundad1892
ArenaFortuna Arena
Kapacitet21 000
Underlagnaturgräs
TurneringChance Liga
Tabellplacering1:a · 28 poäng

Slavia Praha: vanliga frågor

Vilken arena spelar Slavia Praha på?

Slavia Praha spelar sina hemmamatcher på Fortuna Arena (Praha), som tar 21 000 åskådare.

Var ligger Slavia Praha i tabellen?

Slavia Praha ligger på 1:a plats i Chance Liga med 28 poäng på 12 matcher (8 segrar, 4 oavgjorda, 0 förluster).

När spelar Slavia Praha nästa gång?

Nästa match: FK Jablonec – Slavia Praha, lör 31/10 · 15:00 (Chance Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Slavia Praha?

Senaste ligamatch: Slavia Praha 1–1 Mladá Boleslav (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Slavia Praha?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är W. Nowak med 5 mål.

Slavia Praha: spelschema, tabell och speltips

Slavia Praha (Tjeckien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Chance Liga, Champions League, Tjeckiska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Chance Liga finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.