Fotboll
Hem › Lag › Sigma Olomouc
Sigma Olomouc

Sigma Olomouc – lagets statistik och form

Tjeckien · grundad 1919 · Andrův stadion

Sigma Olomouc: turneringar 2026/27

Sigma Olomouc: kommande matcher

lör 31/10 · 18:00Sigma OlomoucTipsZbrojovka BrnoChance Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 15:00Hradec Králové–Sigma Olomouc
Chance Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 15:00Sigma Olomouc–Slavia Praha
Chance Liga
lör 28/11 · 15:00Mladá Boleslav–Sigma Olomouc
Chance Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 5/12 · 15:00Sigma Olomouc–Artis
Chance Liga · Inbördes möten (H2H)

Sigma Olomouc: senaste resultat

Form i liganOVOFV
24/10 26Zlín1–1Sigma OlomoucChance Liga17/10 26Sigma Olomouc1–0Slovan LiberecChance Liga
11/10 26Teplice1–1Sigma Olomouc
Chance Liga
20/9 26Sigma Olomouc0–3Sparta Praha
Chance Liga
13/9 26Plzeň2–3Sigma Olomouc
Chance Liga
9/9 26Prostějov2–2Sigma Olomouc
Tjeckiska cupen
5/9 26Sigma Olomouc3–0Bohemians 1905
Chance Liga
29/8 26Baník Ostrava1–0Sigma Olomouc
Chance Liga

Sigma Olomouc: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:00Sigma OlomoucTipsZbrojovka Brno
Chance Liga
lör 7/11 · 15:00Hradec Králové–Sigma Olomouc
Chance Liga
lör 21/11 · 15:00Sigma Olomouc–Slavia Praha
Chance Liga
lör 28/11 · 15:00Mladá Boleslav–Sigma Olomouc
Chance Liga
lör 5/12 · 15:00Sigma Olomouc–Artis
Chance Liga
sön 13/12 · 13:00Sigma Olomouc–Slovácko
Chance Liga
lör 30/1 · 15:00Pardubice–Sigma Olomouc
Chance Liga
lör 6/2 · 15:00Sigma Olomouc–Baník Ostrava
Chance Liga
lör 13/2 · 15:00Bohemians 1905–Sigma Olomouc
Chance Liga
lör 20/2 · 15:00Sigma Olomouc–Plzeň
Chance Liga
lör 27/2 · 15:00Sparta Praha–Sigma Olomouc
Chance Liga
lör 6/3 · 15:00Sigma Olomouc–Teplice
Chance Liga
lör 13/3 · 15:00Slovan Liberec–Sigma Olomouc
Chance Liga
lör 20/3 · 15:00Sigma Olomouc–Zlín
Chance Liga
lör 3/4 · 15:00Zbrojovka Brno–Sigma Olomouc
Chance Liga
lör 10/4 · 15:00Sigma Olomouc–Hradec Králové
Chance Liga
lör 17/4 · 15:00Slavia Praha–Sigma Olomouc
Chance Liga
lör 24/4 · 15:00Sigma Olomouc–FK Jablonec
Chance Liga
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Zlín1–1Sigma OlomoucChance Liga17/10 26Sigma Olomouc1–0Slovan LiberecChance Liga
11/10 26Teplice1–1Sigma Olomouc
Chance Liga
20/9 26Sigma Olomouc0–3Sparta Praha
Chance Liga
13/9 26Plzeň2–3Sigma Olomouc
Chance Liga
9/9 26Prostějov2–2Sigma Olomouc
Tjeckiska cupen
5/9 26Sigma Olomouc3–0Bohemians 1905
Chance Liga
29/8 26Baník Ostrava1–0Sigma Olomouc
Chance Liga
23/8 26Sigma Olomouc3–1Pardubice
Chance Liga
15/8 26Slovácko1–2Sigma Olomouc
Chance Liga
9/8 26Artis1–2Sigma Olomouc
Chance Liga
2/8 26Sigma Olomouc2–2Mladá Boleslav
Chance Liga
26/7 26FK Jablonec2–1Sigma Olomouc
Chance Liga

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Sigma Olomouc: tabellplacering – Chance Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
2Sparta Praha127-1-425:1322VOVVV
3Mladá Boleslav126-3-319:1421OVFFV
4Sigma Olomouc126-3-319:1521OVOFV
5Slovan Liberec116-2-313:720FFOVV
6FK Jablonec126-2-416:1320VFVOF

Sigma Olomouc: säsongsstatistik (Chance Liga)

Gjorda mål per match1,6
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta1,8 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,4 / 1,3
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort16
Gula kort per match1,3
Röda kort2

Mest använda formationer

3-4-3 (10×) · 3-4-2-1 (2×)

Sigma Olomouc: spelarstatistik (Chance Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. SyllaFÖ1210620273317,05
D. JanošekMF1287613105006,99
M. BeranMF1210280193106,96
J. KrálFÖ21840000006,95
A. GhaliMF121041411511306,93
F. KrivakAN62241122006,92
V. SejkAN121022431610106,91
Léo BorgesMF540501101106,90
P. BaráthMF865231115106,89
L. LurvinkFÖ119442084116,82
M. MalýFÖ108770020006,82
D. TkáčMF1259121114006,80
M. MikulenkaAN3210011006,70
M. SoldoAN126221084106,67
M. HadašFÖ94081152006,60
Daniel BaratAN1110000006,50
J. ŠípMF81070100106,30
J. FialaAN1110000006,30
J. KlimentAN5950000105,50
H. MikaelssonAN4610010105,05
A. EkerothMF63470120004,83
J. DembeAN3580000003,78
S. NoumbissieFÖ2660000003,30
J. SpáčilMF2690000003,17
T. HukFÖ1120000002,20

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Sigma Olomouc: trupp

Målvakter

31P. BerkaÅlder19 år
31A. PavlešićNationalitetAustralienÅlder19 årLängd190 cmVikt80 kg
91Jan KoutnýNationalitetTjeckienÅlder21 år
98M. HruškaNationalitetSlovakienÅlder31 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Sigma Olomouc: övergångar

Nyförvärv

  • I. BrzyskiPogon Szczecin · övergång7/9 26
  • Léo BorgesPogon Szczecin · övergång5/9 26
  • A. EkerothHam-Kam · övergång5/8 26
  • D. BaratSlovácko · kontraktslös1/8 26
  • M. SoldoDinamo Zagreb · övergång10/7 26
  • A. PavlesicRudes · övergång9/7 26
  • S. NoumbissieLille · lån30/6 26
  • H. MikaelssonViking · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • D. GrgićRužomberok · lån13/9 26
  • J. ElbelBaník Ostrava · kontraktslös7/9 26
  • J. FialaSlovácko · lån7/9 26
  • M. MikulenkaSlovan Liberec · övergång7/9 26
  • Mohamed YasserBohemians 1905 · övergång31/8 26
  • M. CahelBaník Lehota p.Vtáčnikom · lån19/8 26
  • F. MatysArsenal Česká Lípa · kontraktslös10/8 26
  • M. LeiblBaník Souš · övergång6/8 26

Sigma Olomouc: fakta

LandTjeckien
Grundad1919
ArenaAndrův stadion
Kapacitet12 566
Underlagnaturgräs
TurneringChance Liga
Tabellplacering4:e · 21 poäng

Sigma Olomouc: vanliga frågor

Vilken arena spelar Sigma Olomouc på?

Sigma Olomouc spelar sina hemmamatcher på Andrův stadion (Olomouc), som tar 12 566 åskådare.

Var ligger Sigma Olomouc i tabellen?

Sigma Olomouc ligger på 4:e plats i Chance Liga med 21 poäng på 12 matcher (6 segrar, 3 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Sigma Olomouc nästa gång?

Nästa match: Sigma Olomouc – Zbrojovka Brno, lör 31/10 · 18:00 (Chance Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Sigma Olomouc?

Senaste ligamatch: Zlín 1–1 Sigma Olomouc (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Sigma Olomouc?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är V. Sejk med 4 mål.

Sigma Olomouc: spelschema, tabell och speltips

Sigma Olomouc (Tjeckien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Chance Liga, Tjeckiska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Chance Liga finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.