Chesterfield mot Rotherham
➜ Spela på matchen
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se
Chesterfield vs Rotherham — inbördes statistik
Chesterfield0mot1Rotherham
Chesterfield 0 U0 OavgjortRotherham 1 U
1
Matcher
3.0
mål per match
100%
3+ mål
100%
båda gör mål
Hemma hos Chesterfield 0-0-0
Hemma hos Rotherham 1-0-0
Största seger Rotherham Rotherham 2–1 Chesterfield
Chesterfield vs Rotherham — tidigare resultat
| 29.08.26 | League Two | Rotherham 2–1 Chesterfield | L |
Chesterfield & Rotherham — senaste form
Chesterfield
LWLDDWWLWD
| 10.10 | Crawley Town 2–2 Chesterfield |
| 03.10 | Chesterfield 4–2 Tranmere |
| 26.09 | Cheltenham 2–1 Chesterfield |
| 19.09 | Chesterfield 2–0 York |
| 12.09 | Oldham 1–2 Chesterfield |
| 05.09 | Chesterfield 3–3 Barnet |
| 01.09 | Chesterfield 1–1 Gillingham |
| 29.08 | Rotherham 2–1 Chesterfield |
| 22.08 | Salford City 0–1 Chesterfield |
| 15.08 | Chesterfield 0–1 Fleetwood Town |
Gjort 1,7 · insläppta 1,4 per match
Rotherham
LDWDLDWDLL
| 10.10 | Rotherham 1–4 Gillingham |
| 03.10 | Exeter City 1–0 Rotherham |
| 26.09 | Rotherham 1–1 Crewe |
| 19.09 | Northampton 0–1 Rotherham |
| 12.09 | Rotherham 3–3 Salford City |
| 05.09 | Bristol Rovers 1–0 Rotherham |
| 01.09 | Tranmere 2–2 Rotherham |
| 29.08 | Rotherham 2–1 Chesterfield |
| 22.08 | Rotherham 1–1 York |
| 15.08 | Cheltenham 2–1 Rotherham |
Gjort 1,2 · insläppta 1,6 per match
League Two — Tabell
| # | Lag | H | Mål | P |
|---|---|---|---|---|
| 5 | York | 9 | 17:11 | 15 |
| 6 | Walsall | 9 | 12:6 | 15 |
| 7 | Chesterfield | 10 | 17:14 | 15 |
| 8 | Cheltenham | 10 | 16:16 | 15 |
| 9 | Bristol Rovers | 10 | 15:17 | 15 |
| 18 | Shrewsbury | 10 | 9:15 | 11 |
| 19 | Colchester | 9 | 10:13 | 10 |
| 20 | Rotherham | 10 | 12:16 | 10 |
| 21 | Oldham | 9 | 9:13 | 8 |
| 22 | Port Vale | 8 | 4:9 | 8 |
Chesterfield & Rotherham — kommande matcher
Chesterfield
| 17.10 14:00 | Port Vale – Chesterfield |
| 20.10 18:45 | Chesterfield – Colchester |
| 24.10 14:00 | Chesterfield – Crewe |
Rotherham
| 17.10 11:30 | Fleetwood Town – Rotherham |
| 20.10 18:45 | Rotherham – Newport County |
| 24.10 14:00 | Rotherham – Shrewsbury |
Chesterfield vs Rotherham — FAQ
Vem har vunnit flest matcher mellan Chesterfield och Rotherham?
Rotherham har vunnit flest, 1–0, med 0 oavgjorda
Hur många mål görs i genomsnitt?
3 mål per match; 100% av mötena hade 3 mål eller fler
Vad blev resultatet i den senaste matchen?
Rotherham 2–1 Chesterfield den 29.08.2026
När är nästa match?
Chesterfield mot Rotherham den 06.02.2027 15:00
Uppdaterad: 10.10.2026

