Fotboll
Hem › Lag › 1. FC Nürnberg
1. FC Nürnberg

1. FC Nürnberg – lagets statistik och form

Tyskland · grundad 1900 · Max-Morlock-Stadion

1. FC Nürnberg: turneringar 2026/27

1. FC Nürnberg: kommande matcher

sön 1/11 · 13:30FC St. PauliTips1. FC Nürnberg2. Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 13:001. FC Nürnberg–SV Darmstadt 98
2. Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 13:001. FC Nürnberg–Eintracht Braunschweig
2. Bundesliga
fre 27/11 · 18:301. FC Heidenheim–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 6/12 · 13:301. FC Nürnberg–VfL Bochum
2. Bundesliga

1. FC Nürnberg: senaste resultat

Form i liganFOOVV
28/10 26Bayer Leverkusen5–21. FC NürnbergDFB-Pokal24/10 261. FC Nürnberg0–11. FC Kaiserslautern2. Bundesliga
16/10 26Energie Cottbus1–11. FC Nürnberg
2. Bundesliga
10/10 261. FC Nürnberg4–4VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
19/9 26Karlsruher SC0–11. FC Nürnberg
2. Bundesliga
11/9 261. FC Nürnberg2–1Hannover 96
2. Bundesliga
5/9 26Holstein Kiel2–21. FC Nürnberg
2. Bundesliga
29/8 261. FC Nürnberg4–1Arminia Bielefeld
2. Bundesliga

1. FC Nürnberg: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 13:30FC St. PauliTips1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
lör 7/11 · 13:001. FC Nürnberg–SV Darmstadt 98
2. Bundesliga
lör 21/11 · 13:001. FC Nürnberg–Eintracht Braunschweig
2. Bundesliga
fre 27/11 · 18:301. FC Heidenheim–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 6/12 · 13:301. FC Nürnberg–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 13/12 · 13:301. FC Magdeburg–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 20/12 · 13:301. FC Nürnberg–VfL Osnabrück
2. Bundesliga
sön 17/1 · 13:30Hertha BSC–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 24/1 · 13:30Dynamo Dresden–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 31/1 · 13:301. FC Nürnberg–SpVgg Greuther Fürth
2. Bundesliga
sön 7/2 · 13:30Arminia Bielefeld–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 14/2 · 13:301. FC Nürnberg–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 21/2 · 13:30Hannover 96–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 28/2 · 13:301. FC Nürnberg–Karlsruher SC
2. Bundesliga
tis 2/3 · 18:30VfL Wolfsburg–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 7/3 · 13:301. FC Nürnberg–Energie Cottbus
2. Bundesliga
sön 14/3 · 13:301. FC Kaiserslautern–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 21/3 · 13:301. FC Nürnberg–FC St. Pauli
2. Bundesliga
sön 4/4 · 13:30SV Darmstadt 98–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 11/4 · 13:30Eintracht Braunschweig–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 18/4 · 13:301. FC Nürnberg–1. FC Heidenheim
2. Bundesliga
sön 25/4 · 13:30VfL Bochum–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 9/5 · 13:301. FC Nürnberg–1. FC Magdeburg
2. Bundesliga
sön 16/5 · 13:30VfL Osnabrück–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 23/5 · 15:301. FC Nürnberg–Hertha BSC
2. Bundesliga
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Bayer Leverkusen5–21. FC NürnbergDFB-Pokal24/10 261. FC Nürnberg0–11. FC Kaiserslautern2. Bundesliga
16/10 26Energie Cottbus1–11. FC Nürnberg
2. Bundesliga
10/10 261. FC Nürnberg4–4VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
19/9 26Karlsruher SC0–11. FC Nürnberg
2. Bundesliga
11/9 261. FC Nürnberg2–1Hannover 96
2. Bundesliga
5/9 26Holstein Kiel2–21. FC Nürnberg
2. Bundesliga
29/8 261. FC Nürnberg4–1Arminia Bielefeld
2. Bundesliga
22/8 26FC Viktoria Köln1–11. FC Nürnberg
DFB-Pokal
15/8 26SpVgg Greuther Fürth2–41. FC Nürnberg
2. Bundesliga
9/8 261. FC Nürnberg3–0Dynamo Dresden
2. Bundesliga

Uppdaterad: 30 oktober 2026

1. FC Nürnberg: tabellplacering – 2. Bundesliga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Hertha BSC98-1-020:825VOVVV
21. FC Nürnberg95-3-121:1218FOOVV
31. FC Kaiserslautern95-3-19:418VVOVF
4VfL Wolfsburg94-4-123:1416OVOVF

1. FC Nürnberg: säsongsstatistik (2. Bundesliga)

Gjorda mål per match2,3
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta2,6 / 1,4
Borta: gjorda / insläppta2,0 / 1,3
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort18
Gula kort per match2,0
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (9×)

1. FC Nürnberg: spelarstatistik (2. Bundesliga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. MarhievMF981032155207,80
M. ZomaMF8643701913207,53
J. JustvanMF967731127107,14
S. MkrtchyanFÖ2771021007,13
F. OttoFÖ86560110007,07
K. MandicFÖ21010000107,05
A. KalogeropoulosFÖ97860030207,01
J. FernandezMF979703104107,01
T. JanischFÖ96921063106,90
E. PorstnerFÖ97770310206,80
P. ScobelAN9759513517106,78
Rafael LubachMF92530041106,77
S. HaugenAN6610052006,63
A. GrimaldiAN2210000006,60
R. GhriebAN824101104106,58
F. BeckerMF64440243106,58
W. BøvingAN61630040006,50
Can Yaha MoustfaAN1120000006,48
T. HessFÖ2250010006,20
A. CeresoliFÖ190000006,00
G. MasourasFÖ51181021205,63
M. Kornwachs BarjuanFÖ1100000003,30
Marko SoldicMF1100000003,15

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

1. FC Nürnberg: trupp

Målvakter

1N. OrtegelÅlder21 år
1J. ReichertNationalitetTysklandÅlder24 årLängd191 cmVikt86 kg
13Robin LisewskiNationalitetTysklandÅlder19 årLängd195 cmVikt95 kg
26C. MatheniaÅlder33 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

1. FC Nürnberg: övergångar

Nyförvärv

  • W. BøvingFSV Mainz 05 · lån27/8 26
  • A. CeresoliAtalanta · övergång3/8 26
  • M. FayeRennes · lån22/7 26
  • X. KiefersauerTSV 1860 München · övergång15/7 26
  • Can Yaha MoustfaEnergie Cottbus · övergång30/6 26
  • R. Ghrieb1. FC Magdeburg · övergång30/6 26
  • A. KalogeropoulosOlympiakos Piraeus · kontraktslös30/6 26
  • F. OttoVerl · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • Justin-Kai von der HitzAlemannia Aachen · lån28/8 26
  • N. Le BretFC Viktoria Köln · lån21/7 26
  • X. KiefersauerWürzburger Kickers · lån16/7 26
  • S. TelalovićRot-Weiß Essen · lån10/7 26
  • M. KukučkaFK Jablonec · lån9/7 26
  • L. EberleWürzburger Kickers · övergång6/7 26
  • L. Lochoshvili1. FC Köln · övergång1/7 26
  • B. GollerSSV Ulm 1846 · kontraktslös30/6 26

1. FC Nürnberg: fakta

LandTyskland
Grundad1900
ArenaMax-Morlock-Stadion
Kapacitet50 000
Underlagnaturgräs
Turnering2. Bundesliga
Tabellplacering2:a · 18 poäng

1. FC Nürnberg: vanliga frågor

Vilken arena spelar 1. FC Nürnberg på?

1. FC Nürnberg spelar sina hemmamatcher på Max-Morlock-Stadion (Nürnberg), som tar 50 000 åskådare.

Var ligger 1. FC Nürnberg i tabellen?

1. FC Nürnberg ligger på 2:a plats i 2. Bundesliga med 18 poäng på 9 matcher (5 segrar, 3 oavgjorda, 1 förlust).

När spelar 1. FC Nürnberg nästa gång?

Nästa match: FC St. Pauli – 1. FC Nürnberg, sön 1/11 · 13:30 (2. Bundesliga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för 1. FC Nürnberg?

Senaste ligamatch: 1. FC Nürnberg 0–1 1. FC Kaiserslautern (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i 1. FC Nürnberg?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Zoma med 7 mål.

1. FC Nürnberg: spelschema, tabell och speltips

1. FC Nürnberg (Tyskland) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (2. Bundesliga, DFB-Pokal), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i 2. Bundesliga finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.