Fotboll
Hem › Lag › VfL Wolfsburg
VfL Wolfsburg

VfL Wolfsburg – lagets statistik och form

Tyskland · grundad 1945 · Volkswagen Arena

VfL Wolfsburg: turneringar 2026/27

VfL Wolfsburg: kommande matcher

lör 31/10 · 13:00VfL WolfsburgTipsVfL Osnabrück2. Bundesliga
lör 7/11 · 20:30Hertha BSC–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 13:00VfL Wolfsburg–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 29/11 · 13:30Eintracht Braunschweig–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
sön 6/12 · 13:30VfL Wolfsburg–1. FC Magdeburg
2. Bundesliga

VfL Wolfsburg: senaste resultat

Form i liganOVOVF
28/10 26SC Freiburg3–2VfL WolfsburgDFB-Pokal23/10 26VfL Bochum1–1VfL Wolfsburg2. Bundesliga
17/10 26VfL Wolfsburg3–11. FC Heidenheim
2. Bundesliga
10/10 261. FC Nürnberg4–4VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
18/9 26VfL Wolfsburg5–1SV Darmstadt 98
2. Bundesliga
12/9 26FC St. Pauli1–0VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
5/9 26VfL Wolfsburg4–4Energie Cottbus
2. Bundesliga
29/8 26Karlsruher SC2–5VfL Wolfsburg
2. Bundesliga

VfL Wolfsburg: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 13:00VfL WolfsburgTipsVfL Osnabrück
2. Bundesliga
lör 7/11 · 20:30Hertha BSC–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
lör 21/11 · 13:00VfL Wolfsburg–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 29/11 · 13:30Eintracht Braunschweig–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
sön 6/12 · 13:30VfL Wolfsburg–1. FC Magdeburg
2. Bundesliga
sön 13/12 · 13:30SpVgg Greuther Fürth–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
sön 20/12 · 13:30VfL Wolfsburg–Arminia Bielefeld
2. Bundesliga
sön 17/1 · 13:30Dynamo Dresden–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
sön 24/1 · 13:301. FC Kaiserslautern–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
sön 31/1 · 13:30VfL Wolfsburg–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 7/2 · 13:30VfL Wolfsburg–Karlsruher SC
2. Bundesliga
sön 14/2 · 13:30Energie Cottbus–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
sön 21/2 · 13:30VfL Wolfsburg–FC St. Pauli
2. Bundesliga
sön 28/2 · 13:30SV Darmstadt 98–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
tis 2/3 · 18:30VfL Wolfsburg–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 7/3 · 13:301. FC Heidenheim–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
sön 14/3 · 13:30VfL Wolfsburg–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 21/3 · 13:30VfL Osnabrück–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
sön 4/4 · 13:30VfL Wolfsburg–Hertha BSC
2. Bundesliga
sön 11/4 · 13:30Holstein Kiel–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
sön 18/4 · 13:30VfL Wolfsburg–Eintracht Braunschweig
2. Bundesliga
sön 25/4 · 13:301. FC Magdeburg–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
sön 9/5 · 13:30VfL Wolfsburg–SpVgg Greuther Fürth
2. Bundesliga
sön 16/5 · 13:30Arminia Bielefeld–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
sön 23/5 · 15:30VfL Wolfsburg–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26SC Freiburg3–2VfL WolfsburgDFB-Pokal23/10 26VfL Bochum1–1VfL Wolfsburg2. Bundesliga
17/10 26VfL Wolfsburg3–11. FC Heidenheim
2. Bundesliga
10/10 261. FC Nürnberg4–4VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
18/9 26VfL Wolfsburg5–1SV Darmstadt 98
2. Bundesliga
12/9 26FC St. Pauli1–0VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
5/9 26VfL Wolfsburg4–4Energie Cottbus
2. Bundesliga
29/8 26Karlsruher SC2–5VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
24/8 26Altglienicke3–3VfL Wolfsburg
DFB-Pokal
16/8 26Hannover 960–1VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
8/8 26VfL Wolfsburg0–01. FC Kaiserslautern
2. Bundesliga

Uppdaterad: 30 oktober 2026

VfL Wolfsburg: tabellplacering – 2. Bundesliga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
21. FC Nürnberg95-3-121:1218FOOVV
31. FC Kaiserslautern95-3-19:418VVOVF
4VfL Wolfsburg94-4-123:1416OVOVF
51. FC Magdeburg95-1-320:1216VFVOV
61. FC Heidenheim94-3-216:1615OFOOV

VfL Wolfsburg: säsongsstatistik (2. Bundesliga)

Gjorda mål per match2,6
Insläppta mål per match1,6
Hemma: gjorda / insläppta3,0 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta2,2 / 1,6
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort20
Gula kort per match2,2
Röda kort1

Mest använda formationer

4-3-3 (5×) · 4-1-4-1 (2×) · 5-4-1 (1×)

VfL Wolfsburg: spelarstatistik (2. Bundesliga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
F. ReeseMF977846218107,75
A. BernhardssonAN757142158007,43
M. SvanbergMF51821022007,23
R. GlatzelAN854351169007,19
Vinicius SouzaMF97172232207,11
H. WahlFÖ98152052207,09
M. DamarMF9684312314107,06
CleitonFÖ43350000107,04
A. BesioAN81172163106,84
J. MæhleFÖ87190472106,84
S. KumbediFÖ54480021206,67
E. RexhbeçajMF74070042206,59
K. ShiogaiAN82390042106,59
F. HornbyMF21130032006,45
Y. GerhardtMF93990073006,40
P. HenselMF180000106,30
M. ArnoldMF71710021005,99
K. FischerFÖ74670020004,84
Bence DárdaiMF3400000004,84
M. AngelyFÖ43630120204,38
J. AdjeteyFÖ2490011104,20

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

VfL Wolfsburg: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

VfL Wolfsburg: övergångar

Nyförvärv

  • A. BernhardssonHolstein Kiel · övergång17/8 26
  • M. Damar1899 Hoffenheim · övergång22/7 26
  • T. WellenreutherFeyenoord · övergång15/7 26
  • E. RexhbeçajFC Augsburg · kontraktslös30/6 26
  • F. HornbySV Darmstadt 98 · övergång30/6 26
  • A. BesioSC Freiburg · övergång30/6 26
  • H. WahlFC St. Pauli · övergång30/6 26
  • F. ReeseHertha BSC · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • C. EriksenEriksen Christian · kontraktslös22/9 26
  • M. JenzBSC Young Boys · kontraktslös7/9 26
  • M. AmouraNice · lån30/8 26
  • N. CozzaLausanne · kontraktslös29/8 26
  • D. VavroPlzeň · kontraktslös28/8 26
  • Eryk Artur GrzywaczHolstein Kiel · övergång27/8 26
  • K. GrabaraJuventus · lån24/8 26
  • J. BurgerPEC Zwolle · övergång13/8 26

VfL Wolfsburg: fakta

LandTyskland
Grundad1945
ArenaVolkswagen Arena
Kapacitet30 000
Underlagnaturgräs
Turnering2. Bundesliga
Tabellplacering4:e · 16 poäng

VfL Wolfsburg: vanliga frågor

Vilken arena spelar VfL Wolfsburg på?

VfL Wolfsburg spelar sina hemmamatcher på Volkswagen Arena (Wolfsburg), som tar 30 000 åskådare.

Var ligger VfL Wolfsburg i tabellen?

VfL Wolfsburg ligger på 4:e plats i 2. Bundesliga med 16 poäng på 9 matcher (4 segrar, 4 oavgjorda, 1 förlust).

När spelar VfL Wolfsburg nästa gång?

Nästa match: VfL Wolfsburg – VfL Osnabrück, lör 31/10 · 13:00 (2. Bundesliga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för VfL Wolfsburg?

Senaste ligamatch: VfL Bochum 1–1 VfL Wolfsburg (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i VfL Wolfsburg?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är R. Glatzel med 5 mål.

VfL Wolfsburg: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över VfL Wolfsburg (Tyskland) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (2. Bundesliga, DFB-Pokal): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i 2. Bundesliga finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.