Fotboll
Hem › Lag › Dynamo Dresden
Dynamo Dresden

Dynamo Dresden – lagets statistik och form

Tyskland · grundad 1953 · Rudolf-Harbig-Stadion

Dynamo Dresden: turneringar 2026/27

Dynamo Dresden: kommande matcher

sön 1/11 · 13:30Hannover 96TipsDynamo Dresden2. Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
fre 6/11 · 18:30Dynamo Dresden–SpVgg Greuther Fürth
2. Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 13:301. FC Kaiserslautern–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
lör 28/11 · 13:00Dynamo Dresden–FC St. Pauli
2. Bundesliga
sön 6/12 · 13:30Arminia Bielefeld–Dynamo Dresden
2. Bundesliga

Dynamo Dresden: senaste resultat

Form i liganFVOFO
28/10 26Dynamo Dresden2–0FC Schalke 04DFB-Pokal25/10 26Holstein Kiel3–0Dynamo Dresden2. Bundesliga
18/10 26Dynamo Dresden2–01. FC Magdeburg
2. Bundesliga
10/10 26VfL Osnabrück1–1Dynamo Dresden
2. Bundesliga
19/9 26Dynamo Dresden1–2Hertha BSC
2. Bundesliga
12/9 26Eintracht Braunschweig2–2Dynamo Dresden
2. Bundesliga
5/9 26Dynamo Dresden1–2VfL Bochum
2. Bundesliga
29/8 261. FC Heidenheim5–3Dynamo Dresden
2. Bundesliga

Dynamo Dresden: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 13:30Hannover 96TipsDynamo Dresden
2. Bundesliga
fre 6/11 · 18:30Dynamo Dresden–SpVgg Greuther Fürth
2. Bundesliga
sön 22/11 · 13:301. FC Kaiserslautern–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
lör 28/11 · 13:00Dynamo Dresden–FC St. Pauli
2. Bundesliga
sön 6/12 · 13:30Arminia Bielefeld–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
sön 13/12 · 13:30Dynamo Dresden–Energie Cottbus
2. Bundesliga
sön 20/12 · 13:30Karlsruher SC–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
sön 17/1 · 13:30Dynamo Dresden–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
sön 24/1 · 13:30Dynamo Dresden–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 31/1 · 13:30SV Darmstadt 98–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
sön 7/2 · 13:30Dynamo Dresden–1. FC Heidenheim
2. Bundesliga
sön 14/2 · 13:30VfL Bochum–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
sön 21/2 · 13:30Dynamo Dresden–Eintracht Braunschweig
2. Bundesliga
sön 28/2 · 13:30Hertha BSC–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
tis 2/3 · 18:30Dynamo Dresden–VfL Osnabrück
2. Bundesliga
sön 7/3 · 13:301. FC Magdeburg–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
sön 14/3 · 13:30Dynamo Dresden–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 21/3 · 13:30Dynamo Dresden–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 4/4 · 13:30SpVgg Greuther Fürth–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
sön 11/4 · 13:30Dynamo Dresden–1. FC Kaiserslautern
2. Bundesliga
sön 18/4 · 13:30FC St. Pauli–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
sön 25/4 · 13:30Dynamo Dresden–Arminia Bielefeld
2. Bundesliga
sön 9/5 · 13:30Energie Cottbus–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
sön 16/5 · 13:30Dynamo Dresden–Karlsruher SC
2. Bundesliga
sön 23/5 · 15:30VfL Wolfsburg–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Dynamo Dresden2–0FC Schalke 04DFB-Pokal25/10 26Holstein Kiel3–0Dynamo Dresden2. Bundesliga
18/10 26Dynamo Dresden2–01. FC Magdeburg
2. Bundesliga
10/10 26VfL Osnabrück1–1Dynamo Dresden
2. Bundesliga
19/9 26Dynamo Dresden1–2Hertha BSC
2. Bundesliga
12/9 26Eintracht Braunschweig2–2Dynamo Dresden
2. Bundesliga
5/9 26Dynamo Dresden1–2VfL Bochum
2. Bundesliga
29/8 261. FC Heidenheim5–3Dynamo Dresden
2. Bundesliga
23/8 26Westfalia Rhynern0–6Dynamo Dresden
DFB-Pokal
16/8 26Dynamo Dresden1–0SV Darmstadt 98
2. Bundesliga
9/8 261. FC Nürnberg3–0Dynamo Dresden
2. Bundesliga

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Dynamo Dresden: tabellplacering – 2. Bundesliga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
13Holstein Kiel91-5-310:118VOFOF
14VfL Bochum92-2-56:108OFFFO
15Dynamo Dresden92-2-511:188FVOFO
16Hannover 9692-2-58:158FOFVF
17Karlsruher SC92-2-511:208FVFFF

Dynamo Dresden: säsongsstatistik (2. Bundesliga)

Gjorda mål per match1,2
Insläppta mål per match2,0
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 2,8
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort17
Gula kort per match1,9
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (9×)

Dynamo Dresden: spelarstatistik (2. Bundesliga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
S. StraudiFÖ64311032307,01
N. RappMF86341053106,91
B. EzehFÖ1170022006,90
J. SternerFÖ96462274106,84
N. HauptmannMF971721126006,79
B. BobzienMF97691196206,77
T. KellerFÖ43391041306,73
V. VermeijAN969812152006,60
L. BoederFÖ2780000006,60
R. WagnerMF97651031206,56
P. ČovićMF53411022106,56
J. LemmerMF92090063006,55
K. OkpalaAN31170021006,55
T. RaschlMF73810142006,53
N. FrölingAN6430000006,49
K. InanogluAN62130021006,47
F. MullerFÖ96550051006,46
J. OehmichenMF1230000006,00
A. MuhamedbegovićFÖ63020111205,59
L. HerrmannMF3260000005,03
A. RossipalFÖ75260131104,90
C. DafernerAN4750030003,76
T. NeiningerFÖ1900000002,10

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Dynamo Dresden: trupp

Målvakter

1T. SchreiberNationalitetTysklandÅlder23 årLängd191 cmVikt87 kg22L. GrillNationalitetTysklandÅlder26 årLängd192 cmVikt85 kg
37D. MesenhölerÅlder30 år
40E. BethkeNationalitetTysklandÅlder22 årLängd191 cmVikt84 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Dynamo Dresden: övergångar

Nyförvärv

  • K. OkpalaSC Paderborn 07 · lån31/8 26
  • P. ČovićWerder Bremen · lån31/8 26
  • B. BobzienFSV Mainz 05 · övergång15/7 26
  • T. NeiningerVfL Wolfsburg · lån13/7 26
  • T. Keller1. FC Heidenheim · övergång9/7 26
  • J. SternerHannover 96 · övergång30/6 26
  • R. WagnerSC Freiburg · övergång30/6 26
  • K. InanogluEintracht Frankfurt · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • J. OehmichenAlemannia Aachen · övergång31/8 26
  • R. MeißnerVfL Osnabrück · övergång30/6 26
  • V. ŠapinaFC Ingolstadt 04 · kontraktslös30/6 26
  • P. LehmannVerl · övergång30/6 26
  • D. DuahHavelse · övergång30/6 26
  • J. MarxKickers Offenbach · kontraktslös30/6 26
  • D. KotherMSV Duisburg · övergång30/6 26
  • S. RischFortuna Düsseldorf · kontraktslös30/6 26

Dynamo Dresden: fakta

LandTyskland
Grundad1953
ArenaRudolf-Harbig-Stadion
Kapacitet32 066
Underlagnaturgräs
Turnering2. Bundesliga
Tabellplacering15:e · 8 poäng

Dynamo Dresden: vanliga frågor

Vilken arena spelar Dynamo Dresden på?

Dynamo Dresden spelar sina hemmamatcher på Rudolf-Harbig-Stadion (Dresden), som tar 32 066 åskådare.

Var ligger Dynamo Dresden i tabellen?

Dynamo Dresden ligger på 15:e plats i 2. Bundesliga med 8 poäng på 9 matcher (2 segrar, 2 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar Dynamo Dresden nästa gång?

Nästa match: Hannover 96 – Dynamo Dresden, sön 1/11 · 13:30 (2. Bundesliga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Dynamo Dresden?

Senaste ligamatch: Holstein Kiel 3–0 Dynamo Dresden (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Dynamo Dresden?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är N. Hauptmann med 3 mål.

Dynamo Dresden: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Dynamo Dresden (Tyskland) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (2. Bundesliga, DFB-Pokal): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i 2. Bundesliga finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.