Fotboll
Hem › Lag › VfL Bochum
VfL Bochum

VfL Bochum – lagets statistik och form

Tyskland · grundad 1848 · Vonovia Ruhrstadion

VfL Bochum: turneringar 2026/27

VfL Bochum: kommande matcher

fre 30/10 · 18:30Energie CottbusTipsVfL Bochum2. Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 13:30VfL Bochum–Karlsruher SC
2. Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 20:30FC St. Pauli–VfL Bochum
2. Bundesliga
fre 27/11 · 18:30VfL Bochum–SV Darmstadt 98
2. Bundesliga
sön 6/12 · 13:301. FC Nürnberg–VfL Bochum
2. Bundesliga

VfL Bochum: senaste resultat

Form i liganOFFFO
27/10 26VfL Bochum2–0FSV Mainz 05DFB-Pokal23/10 26VfL Bochum1–1VfL Wolfsburg2. Bundesliga
17/10 261. FC Kaiserslautern2–0VfL Bochum
2. Bundesliga
11/10 26VfL Bochum0–1Arminia Bielefeld
2. Bundesliga
20/9 26Hannover 962–1VfL Bochum
2. Bundesliga
12/9 26VfL Bochum1–1SpVgg Greuther Fürth
2. Bundesliga
5/9 26Dynamo Dresden1–2VfL Bochum
2. Bundesliga
28/8 26VfL Bochum0–1VfL Osnabrück
2. Bundesliga

VfL Bochum: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 18:30Energie CottbusTipsVfL Bochum
2. Bundesliga
sön 8/11 · 13:30VfL Bochum–Karlsruher SC
2. Bundesliga
lör 21/11 · 20:30FC St. Pauli–VfL Bochum
2. Bundesliga
fre 27/11 · 18:30VfL Bochum–SV Darmstadt 98
2. Bundesliga
sön 6/12 · 13:301. FC Nürnberg–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 13/12 · 13:30VfL Bochum–1. FC Heidenheim
2. Bundesliga
sön 20/12 · 13:30VfL Bochum–1. FC Magdeburg
2. Bundesliga
sön 17/1 · 13:30Holstein Kiel–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 24/1 · 13:30Hertha BSC–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 31/1 · 13:30VfL Bochum–Eintracht Braunschweig
2. Bundesliga
sön 7/2 · 13:30VfL Osnabrück–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 14/2 · 13:30VfL Bochum–Dynamo Dresden
2. Bundesliga
sön 21/2 · 13:30SpVgg Greuther Fürth–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 28/2 · 13:30VfL Bochum–Hannover 96
2. Bundesliga
tis 2/3 · 18:30Arminia Bielefeld–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 7/3 · 13:30VfL Bochum–1. FC Kaiserslautern
2. Bundesliga
sön 14/3 · 13:30VfL Wolfsburg–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 21/3 · 13:30VfL Bochum–Energie Cottbus
2. Bundesliga
sön 4/4 · 13:30Karlsruher SC–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 11/4 · 13:30VfL Bochum–FC St. Pauli
2. Bundesliga
sön 18/4 · 13:30SV Darmstadt 98–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 25/4 · 13:30VfL Bochum–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 9/5 · 13:301. FC Heidenheim–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 16/5 · 13:301. FC Magdeburg–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 23/5 · 15:30VfL Bochum–Holstein Kiel
2. Bundesliga
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26VfL Bochum2–0FSV Mainz 05DFB-Pokal23/10 26VfL Bochum1–1VfL Wolfsburg2. Bundesliga
17/10 261. FC Kaiserslautern2–0VfL Bochum
2. Bundesliga
11/10 26VfL Bochum0–1Arminia Bielefeld
2. Bundesliga
20/9 26Hannover 962–1VfL Bochum
2. Bundesliga
12/9 26VfL Bochum1–1SpVgg Greuther Fürth
2. Bundesliga
5/9 26Dynamo Dresden1–2VfL Bochum
2. Bundesliga
28/8 26VfL Bochum0–1VfL Osnabrück
2. Bundesliga
23/8 26SpVgg Greuther Fürth1–2VfL Bochum
DFB-Pokal
14/8 26Eintracht Braunschweig0–1VfL Bochum
2. Bundesliga
7/8 26VfL Bochum0–1Hertha BSC
2. Bundesliga

Uppdaterad: 30 oktober 2026

VfL Bochum: tabellplacering – 2. Bundesliga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
12SpVgg Greuther Fürth92-3-412:169FVFOO
13Holstein Kiel91-5-310:118VOFOF
14VfL Bochum92-2-56:108OFFFO
15Dynamo Dresden92-2-511:188FVOFO
16Hannover 9692-2-58:158FOFVF

VfL Bochum: säsongsstatistik (2. Bundesliga)

Gjorda mål per match0,7
Insläppta mål per match1,1
Hemma: gjorda / insläppta0,4 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 1,3
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort24
Gula kort per match2,7
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (9×)

VfL Bochum: spelarstatistik (2. Bundesliga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
M. WittekFÖ98020152206,94
M. SteinwenderFÖ98180020206,92
K. MiyoshiMF975021167106,75
T. MeyerMF85911142306,71
K. MetsFÖ97730000106,70
C. RasmussenAN94840094006,70
P. HofmannAN981120198206,68
M. PannewigMF861000122306,64
S. KlaiberFÖ64671072206,62
E. ÇokajMF32020110206,60
O. OlsenFÖ42880000106,55
J. MbomMF2830010006,55
J. SteuckersAN51690062106,54
G. HoltmannAN955101123206,53
B. TazMF734500114006,52
Alessandro CrimaldiMF41140000006,50
D. HanslikAN7890000106,41
C. PatinoMF2900022004,39
M. Ouro-TagbaAN2150000004,17
Y. KarademirFÖ4840000003,76
L. IsbruchMF2420030003,28

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

VfL Bochum: trupp

Målvakter

1T. HornNationalitetTysklandÅlder32 årLängd192 cmVikt90 kg
16T. CasaliNationalitetÖsterrikeÅlder30 årLängd193 cmVikt83 kg
38Hugo Johannes Walter RöllekeNationalitetTysklandÅlder20 årLängd204 cmVikt88 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

VfL Bochum: övergångar

Nyförvärv

  • J. SteuckersGenk · lån31/8 26
  • S. KlaiberBrøndby · kontraktslös30/8 26
  • C. PatinoDeportivo La Coruña · lån30/8 26
  • M. Ouro-Tagba1. FC Köln · övergång9/8 26
  • K. MetsFC St. Pauli · kontraktslös16/7 26
  • T. CasaliRot-Weiß Essen · kontraktslös15/7 26
  • C. RasmussenFortuna Düsseldorf · kontraktslös7/7 26
  • J. MbomViborg · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • M. BeroFerencvárosi TC · kontraktslös31/8 26
  • M. RaknebergOdense · lån30/8 26
  • N. LoosliUniversitatea Cluj · kontraktslös28/8 26
  • R. RöschPreußen Münster · kontraktslös27/8 26
  • I. SissokoMuğlaspor · kontraktslös25/8 26
  • K. KoscierskiAlemannia Aachen · lån11/8 26
  • E. MašovićVojvodina · kontraktslös10/8 26
  • Owono Darnell KeumoWaldhof Mannheim · lån3/8 26

VfL Bochum: fakta

LandTyskland
Grundad1848
ArenaVonovia Ruhrstadion
Kapacitet27 599
Underlagnaturgräs
Turnering2. Bundesliga
Tabellplacering14:e · 8 poäng

VfL Bochum: vanliga frågor

Vilken arena spelar VfL Bochum på?

VfL Bochum spelar sina hemmamatcher på Vonovia Ruhrstadion (Bochum), som tar 27 599 åskådare.

Var ligger VfL Bochum i tabellen?

VfL Bochum ligger på 14:e plats i 2. Bundesliga med 8 poäng på 9 matcher (2 segrar, 2 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar VfL Bochum nästa gång?

Nästa match: Energie Cottbus – VfL Bochum, fre 30/10 · 18:30 (2. Bundesliga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för VfL Bochum?

Senaste ligamatch: VfL Bochum 1–1 VfL Wolfsburg (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i VfL Bochum?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är P. Hofmann med 4 mål.

VfL Bochum: spelschema, tabell och speltips

VfL Bochum (Tyskland) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (2. Bundesliga, DFB-Pokal), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i 2. Bundesliga finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.