Fotboll
Hem › Lag › Hannover 96
Hannover 96

Hannover 96 – lagets statistik och form

Tyskland · grundad 1896 · Heinz von Heiden-Arena

Hannover 96: turneringar 2026/27

Hannover 96: kommande matcher

sön 1/11 · 13:30Hannover 96TipsDynamo Dresden2. Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 13:301. FC Heidenheim–Hannover 96
2. Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 13:00Hannover 96–SpVgg Greuther Fürth
2. Bundesliga
lör 28/11 · 20:30VfL Osnabrück–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 6/12 · 13:30Hannover 96–Hertha BSC
2. Bundesliga

Hannover 96: senaste resultat

Form i liganFOFVF
28/10 26Hannover 960–21. FC KaiserslauternDFB-Pokal25/10 26Eintracht Braunschweig2–0Hannover 962. Bundesliga
17/10 26Hannover 961–1FC St. Pauli
2. Bundesliga
10/10 261. FC Magdeburg3–0Hannover 96
2. Bundesliga
20/9 26Hannover 962–1VfL Bochum
2. Bundesliga
11/9 261. FC Nürnberg2–1Hannover 96
2. Bundesliga
4/9 26Hannover 962–2Karlsruher SC
2. Bundesliga
30/8 26SV Darmstadt 980–1Hannover 96
2. Bundesliga

Hannover 96: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 13:30Hannover 96TipsDynamo Dresden
2. Bundesliga
sön 8/11 · 13:301. FC Heidenheim–Hannover 96
2. Bundesliga
lör 21/11 · 13:00Hannover 96–SpVgg Greuther Fürth
2. Bundesliga
lör 28/11 · 20:30VfL Osnabrück–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 6/12 · 13:30Hannover 96–Hertha BSC
2. Bundesliga
sön 13/12 · 13:30Holstein Kiel–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 20/12 · 13:30Hannover 96–1. FC Kaiserslautern
2. Bundesliga
sön 17/1 · 13:30Arminia Bielefeld–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 24/1 · 13:30Hannover 96–Energie Cottbus
2. Bundesliga
sön 31/1 · 13:30VfL Wolfsburg–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 7/2 · 13:30Hannover 96–SV Darmstadt 98
2. Bundesliga
sön 14/2 · 13:30Karlsruher SC–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 21/2 · 13:30Hannover 96–1. FC Nürnberg
2. Bundesliga
sön 28/2 · 13:30VfL Bochum–Hannover 96
2. Bundesliga
tis 2/3 · 18:30Hannover 96–1. FC Magdeburg
2. Bundesliga
sön 7/3 · 13:30FC St. Pauli–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 14/3 · 13:30Hannover 96–Eintracht Braunschweig
2. Bundesliga
sön 21/3 · 13:30Dynamo Dresden–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 4/4 · 13:30Hannover 96–1. FC Heidenheim
2. Bundesliga
sön 11/4 · 13:30SpVgg Greuther Fürth–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 18/4 · 13:30Hannover 96–VfL Osnabrück
2. Bundesliga
sön 25/4 · 13:30Hertha BSC–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 9/5 · 13:30Hannover 96–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 16/5 · 13:301. FC Kaiserslautern–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 23/5 · 15:30Hannover 96–Arminia Bielefeld
2. Bundesliga
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Hannover 960–21. FC KaiserslauternDFB-Pokal25/10 26Eintracht Braunschweig2–0Hannover 962. Bundesliga
17/10 26Hannover 961–1FC St. Pauli
2. Bundesliga
10/10 261. FC Magdeburg3–0Hannover 96
2. Bundesliga
20/9 26Hannover 962–1VfL Bochum
2. Bundesliga
11/9 261. FC Nürnberg2–1Hannover 96
2. Bundesliga
4/9 26Hannover 962–2Karlsruher SC
2. Bundesliga
30/8 26SV Darmstadt 980–1Hannover 96
2. Bundesliga
22/8 26Hemelingen1–9Hannover 96
DFB-Pokal
16/8 26Hannover 960–1VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
9/8 26Energie Cottbus3–1Hannover 96
2. Bundesliga

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Hannover 96: tabellplacering – 2. Bundesliga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
14VfL Bochum92-2-56:108OFFFO
15Dynamo Dresden92-2-511:188FVOFO
16Hannover 9692-2-58:158FOFVF
17Karlsruher SC92-2-511:208FVFFF
18SV Darmstadt 9892-2-58:188OFVFV

Hannover 96: säsongsstatistik (2. Bundesliga)

Gjorda mål per match0,9
Insläppta mål per match1,7
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,3
Borta: gjorda / insläppta0,6 / 2,0
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort20
Gula kort per match2,2
Röda kort0

Mest använda formationer

3-3-1-3 (4×) · 3-1-4-2 (2×) · 3-4-1-2 (1×)

Hannover 96: spelarstatistik (2. Bundesliga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
L. GindorfAN644730138107,20
M. BunduAN42000083007,00
M. NeubauerMF97991063206,91
S. ÞórðarsonMF867210135306,87
M. HartelMF86672063006,76
K. OudenneMF969702107006,76
B. TomiakFÖ97560032406,73
J. HugonetFÖ54310061206,72
B. AllgeierFÖ86410020106,71
Jasper ReinholdMF1120000006,70
W. TaïbiMF86160010106,67
H. ChakrounAN63261085106,63
B. PichlerAN82500073006,54
V. GhițăFÖ75070020106,52
B. KällmanAN949100135006,50
H. MatsudaFÖ5880020006,48
A. IkariMF1450010006,30
T. HobrechtAN1120000006,26
F. RoggowMF62200131305,46
I. OkonFÖ61060010004,71
Taycan Macid EtcibasiAN3290011004,27
E. SahitiAN3760021103,92

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Hannover 96: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Hannover 96: övergångar

Nyförvärv

  • E. SahitiHamburger SV · kontraktslös31/8 26
  • K. SteinmannSC Freiburg · lån24/8 26
  • M. HartelSt. Louis City · övergång10/8 26
  • P. LoretzFC Luzern · övergång8/7 26
  • Taycan Macid EtcibasiBorussia Dortmund · övergång2/7 26
  • N. Aséko NkiliBayern München · övergång30/6 26
  • D. YokotaGent · övergång30/6 26
  • Y. UnalHertha BSC · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • H. NielsenVålerenga · kontraktslös9/9 26
  • W. KokoloNacional · lån19/8 26
  • D. YokotaRangers · övergång4/8 26
  • Lukas DominkeDominke Lukas · kontraktslös5/7 26
  • Lukas DominkeHSC Hannover · kontraktslös5/7 26
  • N. Aséko NkiliBayern München · övergång1/7 26
  • B. EzehDynamo Dresden · kontraktslös30/6 26
  • L. WechselEintracht Trier · kontraktslös30/6 26

Hannover 96: fakta

LandTyskland
Grundad1896
ArenaHeinz von Heiden-Arena
Kapacitet49 951
Underlagnaturgräs
Turnering2. Bundesliga
Tabellplacering16:e · 8 poäng

Hannover 96: vanliga frågor

Vilken arena spelar Hannover 96 på?

Hannover 96 spelar sina hemmamatcher på Heinz von Heiden-Arena (Hannover), som tar 49 951 åskådare.

Var ligger Hannover 96 i tabellen?

Hannover 96 ligger på 16:e plats i 2. Bundesliga med 8 poäng på 9 matcher (2 segrar, 2 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar Hannover 96 nästa gång?

Nästa match: Hannover 96 – Dynamo Dresden, sön 1/11 · 13:30 (2. Bundesliga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Hannover 96?

Senaste ligamatch: Eintracht Braunschweig 2–0 Hannover 96 (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Hannover 96?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är L. Gindorf med 6 mål.

Hannover 96: spelschema, tabell och speltips

Hannover 96 (Tyskland) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (2. Bundesliga, DFB-Pokal), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i 2. Bundesliga finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.