Fotboll
Hem › Lag › Holstein Kiel
Holstein Kiel

Holstein Kiel – lagets statistik och form

Tyskland · grundad 1900 · Holstein-Stadion

Holstein Kiel: turneringar 2026/27

Holstein Kiel: kommande matcher

sön 1/11 · 13:30SpVgg Greuther FürthTipsHolstein Kiel2. Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 13:00Holstein Kiel–Arminia Bielefeld
2. Bundesliga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 13:00VfL Wolfsburg–Holstein Kiel
2. Bundesliga
lör 28/11 · 13:00Holstein Kiel–1. FC Kaiserslautern
2. Bundesliga
sön 6/12 · 13:30Karlsruher SC–Holstein Kiel
2. Bundesliga

Holstein Kiel: senaste resultat

Form i liganVOFOF
28/10 26Holstein Kiel1–11899 HoffenheimDFB-Pokal25/10 26Holstein Kiel3–0Dynamo Dresden2. Bundesliga
16/10 26Holstein Kiel0–0Hertha BSC
2. Bundesliga
9/10 26Eintracht Braunschweig1–0Holstein Kiel
2. Bundesliga
19/9 26Holstein Kiel1–1VfL Osnabrück
2. Bundesliga
13/9 261. FC Heidenheim1–0Holstein Kiel
2. Bundesliga
5/9 26Holstein Kiel2–21. FC Nürnberg
2. Bundesliga
30/8 261. FC Magdeburg2–0Holstein Kiel
2. Bundesliga

Holstein Kiel: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 13:30SpVgg Greuther FürthTipsHolstein Kiel
2. Bundesliga
lör 7/11 · 13:00Holstein Kiel–Arminia Bielefeld
2. Bundesliga
lör 21/11 · 13:00VfL Wolfsburg–Holstein Kiel
2. Bundesliga
lör 28/11 · 13:00Holstein Kiel–1. FC Kaiserslautern
2. Bundesliga
sön 6/12 · 13:30Karlsruher SC–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 13/12 · 13:30Holstein Kiel–Hannover 96
2. Bundesliga
sön 20/12 · 13:30Energie Cottbus–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 17/1 · 13:30Holstein Kiel–VfL Bochum
2. Bundesliga
sön 24/1 · 13:30Holstein Kiel–SV Darmstadt 98
2. Bundesliga
sön 31/1 · 13:30FC St. Pauli–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 7/2 · 13:30Holstein Kiel–1. FC Magdeburg
2. Bundesliga
sön 14/2 · 13:301. FC Nürnberg–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 21/2 · 13:30Holstein Kiel–1. FC Heidenheim
2. Bundesliga
sön 28/2 · 13:30VfL Osnabrück–Holstein Kiel
2. Bundesliga
tis 2/3 · 18:30Holstein Kiel–Eintracht Braunschweig
2. Bundesliga
sön 7/3 · 13:30Hertha BSC–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 14/3 · 13:30Dynamo Dresden–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 21/3 · 13:30Holstein Kiel–SpVgg Greuther Fürth
2. Bundesliga
sön 4/4 · 13:30Arminia Bielefeld–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 11/4 · 13:30Holstein Kiel–VfL Wolfsburg
2. Bundesliga
sön 18/4 · 13:301. FC Kaiserslautern–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 25/4 · 13:30Holstein Kiel–Karlsruher SC
2. Bundesliga
sön 9/5 · 13:30Hannover 96–Holstein Kiel
2. Bundesliga
sön 16/5 · 13:30Holstein Kiel–Energie Cottbus
2. Bundesliga
sön 23/5 · 15:30VfL Bochum–Holstein Kiel
2. Bundesliga
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Holstein Kiel1–11899 HoffenheimDFB-Pokal25/10 26Holstein Kiel3–0Dynamo Dresden2. Bundesliga
16/10 26Holstein Kiel0–0Hertha BSC
2. Bundesliga
9/10 26Eintracht Braunschweig1–0Holstein Kiel
2. Bundesliga
19/9 26Holstein Kiel1–1VfL Osnabrück
2. Bundesliga
13/9 261. FC Heidenheim1–0Holstein Kiel
2. Bundesliga
5/9 26Holstein Kiel2–21. FC Nürnberg
2. Bundesliga
30/8 261. FC Magdeburg2–0Holstein Kiel
2. Bundesliga
22/8 26TSV 1860 München0–2Holstein Kiel
DFB-Pokal
14/8 26Holstein Kiel2–2FC St. Pauli
2. Bundesliga
8/8 26SV Darmstadt 982–2Holstein Kiel
2. Bundesliga

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Holstein Kiel: tabellplacering – 2. Bundesliga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
11Energie Cottbus92-4-317:1810OOFOV
12SpVgg Greuther Fürth92-3-412:169FVFOO
13Holstein Kiel91-5-310:118VOFOF
14VfL Bochum92-2-56:108OFFFO
15Dynamo Dresden92-2-511:188FVOFO

Holstein Kiel: säsongsstatistik (2. Bundesliga)

Gjorda mål per match1,1
Insläppta mål per match1,2
Hemma: gjorda / insläppta1,6 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta0,5 / 1,5
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort30
Gula kort per match3,3
Röda kort2

Mest använda formationer

4-1-4-1 (5×) · 4-5-1 (2×) · 4-3-2-1 (1×)

Holstein Kiel: spelarstatistik (2. Bundesliga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
P. HarresAN9808532712007,18
G. BalziMF864410104307,10
N. MadsenFÖ53930000107,09
Leon ParduziFÖ85510020307,01
A. BernhardssonMF21660111006,90
J. MeffertMF97860131206,89
A. KaprálikMF974912132206,88
J. TherkelsenMF84202142306,79
K. DavidsenMF64570053306,76
G. de RegtAN72580000006,74
H. SekineFÖ98090090206,72
S. SchonlauFÖ1500000106,70
T. WieseMF4850010006,63
Mark Richter MonserratMF2100000006,60
G. KvilitaiaAN4851041006,59
I. UgohMF62380011006,59
F. AlidouAN5660010006,49
D. ZecFÖ86540021406,40
S. SkrzybskiAN1210011006,30
M. IvezićFÖ1120000006,20
Niko Takahashi CendagortaFÖ1110000006,20
I. NekićFÖ65400041305,69
J. TolkinFÖ42380000005,26
T. TasdelenMF1110000003,35

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Holstein Kiel: trupp

Målvakter

1T. WeinerNationalitetTysklandÅlder26 årLängd189 cmVikt85 kg
31M. EngelhardtNationalitetTysklandÅlder32 årLängd191 cmVikt88 kg
41L. RothenhagenÅlder19 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Holstein Kiel: övergångar

Nyförvärv

  • T. HenseEimsbütteler TV · övergång27/8 26
  • Eryk Artur GrzywaczVfL Wolfsburg · övergång27/8 26
  • N. MadsenMarítimo · övergång18/8 26
  • G. de RegtExcelsior · övergång18/8 26
  • Niko Takahashi CendagortaCerezo Osaka · lån11/8 26
  • G. BalziNewells Old Boys · övergång12/7 26
  • F. Alidou1. FC Kaiserslautern · kontraktslös5/7 26
  • S. SchonlauVancouver Whitecaps · kontraktslös3/7 26

Lämnat klubben

  • M. IvezićHibernian · övergång1/9 26
  • T. HenseEimsbütteler TV · lån28/8 26
  • Eryk Artur GrzywaczHavelse · lån28/8 26
  • M. MüllerSV Wehen · lån26/8 26
  • A. BernhardssonVfL Wolfsburg · övergång17/8 26
  • N. NiehoffSCR Altach · lån17/7 26
  • T. DoğanTSV Steinbach · övergång16/7 26
  • M. GeschwillRot-Weiß Essen · övergång7/7 26

Holstein Kiel: fakta

LandTyskland
Grundad1900
ArenaHolstein-Stadion
Kapacitet15 034
Underlagnaturgräs
Turnering2. Bundesliga
Tabellplacering13:e · 8 poäng

Holstein Kiel: vanliga frågor

Vilken arena spelar Holstein Kiel på?

Holstein Kiel spelar sina hemmamatcher på Holstein-Stadion (Kiel), som tar 15 034 åskådare.

Var ligger Holstein Kiel i tabellen?

Holstein Kiel ligger på 13:e plats i 2. Bundesliga med 8 poäng på 9 matcher (1 seger, 5 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Holstein Kiel nästa gång?

Nästa match: SpVgg Greuther Fürth – Holstein Kiel, sön 1/11 · 13:30 (2. Bundesliga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Holstein Kiel?

Senaste ligamatch: Holstein Kiel 3–0 Dynamo Dresden (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Holstein Kiel?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är P. Harres med 6 mål.

Holstein Kiel: spelschema, tabell och speltips

Holstein Kiel (Tyskland) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (2. Bundesliga, DFB-Pokal), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i 2. Bundesliga finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.