Fotboll
Hem › Lag › Cambuur
Cambuur

Cambuur – lagets statistik och form

Nederländerna · grundad 1964 · Cambuur Stadion

Cambuur: turneringar 2026/27

Cambuur: kommande matcher

lör 31/10 · 21:00CambuurTipsGO Ahead EaglesEredivisie · Inbördes möten (H2H)sön 8/11 · 16:45CambuurTipsPSV EindhovenEredivisie · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 18:45Utrecht–Cambuur
Eredivisie
lör 28/11 · 21:00Cambuur–Sparta Rotterdam
Eredivisie
sön 6/12 · 12:15Heerenveen–Cambuur
Eredivisie

Cambuur: senaste resultat

Form i liganVOVOV
27/10 26Kloetinge0–2Cambuur
KNVB-cupen24/10 26Willem II1–6CambuurEredivisie18/10 26Cambuur2–2AZ AlkmaarEredivisie
11/10 26PEC Zwolle0–1Cambuur
Eredivisie
19/9 26ADO Den Haag1–1Cambuur
Eredivisie
12/9 26Cambuur3–0NEC Nijmegen
Eredivisie
6/9 26Telstar2–2Cambuur
Eredivisie
30/8 26Cambuur1–4Twente
Eredivisie

Cambuur: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 21:00CambuurTipsGO Ahead Eagles
Eredivisie
sön 8/11 · 16:45CambuurTipsPSV Eindhoven
Eredivisie
lör 21/11 · 18:45Utrecht–Cambuur
Eredivisie
lör 28/11 · 21:00Cambuur–Sparta Rotterdam
Eredivisie
sön 6/12 · 12:15Heerenveen–Cambuur
Eredivisie
sön 13/12 · 20:00Ajax–Cambuur
Eredivisie
sön 20/12 · 14:30Cambuur–Groningen
Eredivisie
sön 10/1 · 12:15NEC Nijmegen–Cambuur
Eredivisie
sön 17/1 · 16:45Cambuur–Willem II
Eredivisie
sön 24/1 · 12:15GO Ahead Eagles–Cambuur
Eredivisie
sön 31/1 · 14:30Twente–Cambuur
Eredivisie
sön 14/2 · 17:00Cambuur–Utrecht
Eredivisie
sön 21/2 · 17:00PSV Eindhoven–Cambuur
Eredivisie
sön 28/2 · 17:00Cambuur–PEC Zwolle
Eredivisie
sön 7/3 · 17:00Sparta Rotterdam–Cambuur
Eredivisie
sön 14/3 · 17:00Cambuur–ADO Den Haag
Eredivisie
sön 21/3 · 17:00Feyenoord–Cambuur
Eredivisie
sön 4/4 · 17:00Cambuur–Telstar
Eredivisie
sön 11/4 · 17:00Cambuur–Fortuna Sittard
Eredivisie
sön 25/4 · 17:00AZ Alkmaar–Cambuur
Eredivisie
sön 2/5 · 17:00Excelsior–Cambuur
Eredivisie
sön 9/5 · 17:00Cambuur–Heerenveen
Eredivisie
sön 16/5 · 14:30Groningen–Cambuur
Eredivisie
sön 23/5 · 14:30Cambuur–Ajax
Eredivisie
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Kloetinge0–2Cambuur
KNVB-cupen24/10 26Willem II1–6CambuurEredivisie18/10 26Cambuur2–2AZ AlkmaarEredivisie
11/10 26PEC Zwolle0–1Cambuur
Eredivisie
19/9 26ADO Den Haag1–1Cambuur
Eredivisie
12/9 26Cambuur3–0NEC Nijmegen
Eredivisie
6/9 26Telstar2–2Cambuur
Eredivisie
30/8 26Cambuur1–4Twente
Eredivisie
23/8 26Cambuur2–5Feyenoord
Eredivisie
15/8 26Fortuna Sittard3–1Cambuur
Eredivisie
7/8 26Cambuur0–4Excelsior
Eredivisie

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Cambuur: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • J. Amofaskada
  • W. Asselmanskada
  • D. Visserknäskada

Cambuur: tabellplacering – Eredivisie

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
8Groningen104-3-324:2115OFVVO
9GO Ahead Eagles103-5-223:2314VFOOO
10Cambuur103-3-419:2212VOVOV
11Utrecht103-3-417:2712OVVFV
12NEC Nijmegen102-5-317:1811OOOOF

Cambuur: säsongsstatistik (Eredivisie)

Gjorda mål per match1,9
Insläppta mål per match2,2
Hemma: gjorda / insläppta1,6 / 3,0
Borta: gjorda / insläppta2,2 / 1,4
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort18
Gula kort per match1,8
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (6×) · 4-3-3 (3×) · 5-4-1 (1×)

Cambuur: spelarstatistik (Eredivisie)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
I. HamacheAN10742521410007,37
N. BinderAN842252116007,34
R. El ArguiouiMF10894512814107,30
I. BaoufFÖ108521064106,96
B. van DuijlFÖ76050210006,79
N. SourenMF109000143206,73
M. CostarelliFÖ106770241106,63
J. AmofaFÖ84650110006,58
D. BouahMF73970050316,43
M. MaertensMF63750051106,39
R. van de PavertMF1450000006,20
Iwan HenstraAN84011083106,05
S. BouhoudaneAN94060172105,71
J. ÇekaMF42141162105,62
W. KooistraAN61970111105,51
F. KvamAN73451053005,25
S. VinkAN72510020004,93
R. MuldersFÖ61880000104,81
Wessel van der GootMF2170000004,23
L. JettenFÖ63510010104,19
Ethan ApkakouMF41250010003,77
J. BerkhoutFÖ31080000003,19

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Cambuur: trupp

Målvakter

1T. JansenNationalitetNederländernaÅlder24 årLängd192 cmVikt75 kg
21J. MeijsterNationalitetNederländernaÅlder20 årLängd188 cmVikt75 kg
22L. PlogmannNationalitetTysklandÅlder25 årLängd188 cmVikt78 kg
24M. KalisvaartÅlder19 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Cambuur: övergångar

Nyförvärv

  • J. ÇekaSV Elversberg · lån1/9 26
  • L. PlogmannGO Ahead Eagles · kontraktslös31/8 26
  • B. van DuijlAZ Alkmaar · lån24/8 26
  • M. MaertensOH Leuven · kontraktslös20/8 26
  • D. BouahCarrarese · kontraktslös16/8 26
  • S. BouhoudanePSV Eindhoven · övergång4/8 26
  • R. El ArguiouiUtrecht · lån30/7 26
  • R. van de PavertJong Ajax · lån30/6 26

Lämnat klubben

  • R. van de PavertAjax · åter från lån25/8 26
  • G. CaschiliTelstar · kontraktslös3/8 26
  • R. BalkBali United · kontraktslös4/7 26
  • K. VisserTurku PS · kontraktslös2/7 26
  • J. NapWaalwijk · kontraktslös30/6 26
  • J. van der SandeBali United · övergång30/6 26
  • S. VeldhuisEmmen · kontraktslös30/6 26
  • Bram MarsmanRoda · övergång30/6 26

Cambuur: fakta

LandNederländerna
Grundad1964
ArenaCambuur Stadion
Kapacitet11 230
Underlagkonstgräs
TurneringEredivisie
Tabellplacering10:e · 12 poäng

Cambuur: vanliga frågor

Vilken arena spelar Cambuur på?

Cambuur spelar sina hemmamatcher på Cambuur Stadion (Leeuwarden), som tar 11 230 åskådare.

Var ligger Cambuur i tabellen?

Cambuur ligger på 10:e plats i Eredivisie med 12 poäng på 10 matcher (3 segrar, 3 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Cambuur nästa gång?

Nästa match: Cambuur – GO Ahead Eagles, lör 31/10 · 21:00 (Eredivisie).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Cambuur?

Senaste ligamatch: Willem II 1–6 Cambuur (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Cambuur?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är N. Binder med 5 mål.

Cambuur: spelschema, tabell och speltips

Cambuur (Nederländerna) spelar i följande turneringar den här säsongen: Eredivisie, KNVB-cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Eredivisie finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.