Fotboll
Hem › Lag › Sparta Rotterdam
Sparta Rotterdam

Sparta Rotterdam – lagets statistik och form

Nederländerna · grundad 1888 · Sparta-Stadion Het Kasteel

Sparta Rotterdam: turneringar 2026/27

Sparta Rotterdam: kommande matcher

sön 1/11 · 16:45GroningenTipsSparta RotterdamEredivisie · Inbördes möten (H2H)lör 7/11 · 18:45ADO Den HaagTipsSparta RotterdamEredivisie · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 14:30Sparta Rotterdam–AZ Alkmaar
Eredivisie
lör 28/11 · 21:00Cambuur–Sparta Rotterdam
Eredivisie
lör 5/12 · 18:45Sparta Rotterdam–NEC Nijmegen
Eredivisie

Sparta Rotterdam: senaste resultat

Form i liganFVOFF
28/10 26Sparta Rotterdam2–2Fortuna Sittard
KNVB-cupen25/10 26Sparta Rotterdam1–2AjaxEredivisie17/10 26Sparta Rotterdam3–2Willem IIEredivisie
10/10 26GO Ahead Eagles3–3Sparta Rotterdam
Eredivisie
19/9 26Sparta Rotterdam0–4Heerenveen
Eredivisie
13/9 26PSV Eindhoven4–1Sparta Rotterdam
Eredivisie
4/9 26Sparta Rotterdam2–2PEC Zwolle
Eredivisie
29/8 26Excelsior2–1Sparta Rotterdam
Eredivisie

Sparta Rotterdam: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 16:45GroningenTipsSparta Rotterdam
Eredivisie
lör 7/11 · 18:45ADO Den HaagTipsSparta Rotterdam
Eredivisie
sön 22/11 · 14:30Sparta Rotterdam–AZ Alkmaar
Eredivisie
lör 28/11 · 21:00Cambuur–Sparta Rotterdam
Eredivisie
lör 5/12 · 18:45Sparta Rotterdam–NEC Nijmegen
Eredivisie
sön 13/12 · 17:00Twente–Sparta Rotterdam
Eredivisie
lör 19/12 · 18:45Fortuna Sittard–Sparta Rotterdam
Eredivisie
lör 9/1 · 16:30Sparta Rotterdam–Excelsior
Eredivisie
fre 15/1 · 20:00Heerenveen–Sparta Rotterdam
Eredivisie
sön 24/1 · 14:30Sparta Rotterdam–Groningen
Eredivisie
lör 30/1 · 16:30Sparta Rotterdam–Telstar
Eredivisie
sön 14/2 · 17:00Willem II–Sparta Rotterdam
Eredivisie
sön 21/2 · 17:00NEC Nijmegen–Sparta Rotterdam
Eredivisie
sön 28/2 · 17:00Sparta Rotterdam–PSV Eindhoven
Eredivisie
sön 7/3 · 17:00Sparta Rotterdam–Cambuur
Eredivisie
sön 14/3 · 17:00AZ Alkmaar–Sparta Rotterdam
Eredivisie
sön 21/3 · 17:00Utrecht–Sparta Rotterdam
Eredivisie
sön 4/4 · 17:00Sparta Rotterdam–ADO Den Haag
Eredivisie
sön 11/4 · 17:00Sparta Rotterdam–GO Ahead Eagles
Eredivisie
sön 25/4 · 17:00Feyenoord–Sparta Rotterdam
Eredivisie
sön 2/5 · 17:00Sparta Rotterdam–Twente
Eredivisie
sön 9/5 · 17:00PEC Zwolle–Sparta Rotterdam
Eredivisie
sön 16/5 · 14:30Ajax–Sparta Rotterdam
Eredivisie
sön 23/5 · 14:30Sparta Rotterdam–Fortuna Sittard
Eredivisie
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Sparta Rotterdam2–2Fortuna Sittard
KNVB-cupen25/10 26Sparta Rotterdam1–2AjaxEredivisie17/10 26Sparta Rotterdam3–2Willem IIEredivisie
10/10 26GO Ahead Eagles3–3Sparta Rotterdam
Eredivisie
19/9 26Sparta Rotterdam0–4Heerenveen
Eredivisie
13/9 26PSV Eindhoven4–1Sparta Rotterdam
Eredivisie
4/9 26Sparta Rotterdam2–2PEC Zwolle
Eredivisie
29/8 26Excelsior2–1Sparta Rotterdam
Eredivisie
22/8 26Sparta Rotterdam3–3Utrecht
Eredivisie
14/8 26Telstar1–3Sparta Rotterdam
Eredivisie
9/8 26Sparta Rotterdam0–1Feyenoord
Eredivisie

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Sparta Rotterdam: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (25/10 26).

  • S. Mitoskada

Sparta Rotterdam: tabellplacering – Eredivisie

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
12NEC Nijmegen102-5-317:1811OOOOF
13Excelsior103-2-516:1911FFFOF
14Sparta Rotterdam102-3-517:249FVOFF
15PEC Zwolle102-2-611:238OVFFF
16Telstar101-3-612:216FFOFO

Sparta Rotterdam: säsongsstatistik (Eredivisie)

Gjorda mål per match1,7
Insläppta mål per match2,4
Hemma: gjorda / insläppta1,5 / 2,3
Borta: gjorda / insläppta2,0 / 2,5
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort17
Gula kort per match1,7
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (5×) · 5-4-1 (3×) · 3-4-3 (1×)

Sparta Rotterdam: spelarstatistik (Eredivisie)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
M. ZonneveldAN10682612311107,30
A. SantosMF32570052007,07
M. van BergenAN83600195106,92
N. ÞórissonAN32091174006,90
M. YoungMF108832083106,85
I. BabadiMF63811363206,84
L. MartesFÖ108822096306,81
Robin van CruijsenMF942010125006,69
Cedric HatenboerMF25220040106,68
S. MitoMF54230210006,62
N. VerschurenFÖ106631061006,60
A. KostićAN3280010006,60
B. KuipersFÖ109000351206,59
B. Martins IndiFÖ97250032106,48
Teo QuinteroFÖ71210010006,36
J. ToornstraMF74232163106,12
C. TerhoMF94381094106,01
J. BaasMF64640110105,00
Joel IdehoAN51040110004,81
A. RoaldsøyMF5790021104,56
B. ReithFÖ1180000001,87

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Sparta Rotterdam: trupp

Målvakter

1M. BrouwerNationalitetNederländernaÅlder32 årLängd189 cmVikt81 kg
1R. SuurNationalitetNederländernaÅlder19 årLängd195 cmVikt75 kg
20F. BednarekNationalitetPolenÅlder33 årLängd188 cmVikt81 kg
20D. Lindhout
30P. KuiperNationalitetNederländernaÅlder21 årLängd194 cmVikt87 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Sparta Rotterdam: övergångar

Nyförvärv

  • I. BabadiPSV Eindhoven · lån1/9 26
  • M. BrouwerUtrecht · övergång31/8 26
  • C. HatenboerAnderlecht · övergång30/8 26
  • A. KostićAC Milan · lån18/8 26
  • Robin van CruijsenFC Volendam · övergång29/7 26
  • C. TerhoOH Leuven · övergång30/6 26
  • N. VerschurenAjax · övergång30/6 26
  • B. KuipersTwente · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • A. SantosPSV Eindhoven · övergång1/9 26
  • J. TriepDe Graafschap · övergång31/8 26
  • N. ÞórissonTelstar · lån28/8 26
  • Jafar Howard BynoeFC OSS · kontraktslös4/8 26
  • M. KleijnFC Volendam · lån28/7 26
  • T. LauritsenSampdoria · kontraktslös17/7 26
  • J. KitolanoBodø/Glimt · kontraktslös13/7 26
  • Y. SchoonderwaldtVVV Venlo · övergång9/7 26

Sparta Rotterdam: fakta

LandNederländerna
Grundad1888
ArenaSparta-Stadion Het Kasteel
Kapacitet11 026
Underlagkonstgräs
TurneringEredivisie
Tabellplacering14:e · 9 poäng

Sparta Rotterdam: vanliga frågor

Vilken arena spelar Sparta Rotterdam på?

Sparta Rotterdam spelar sina hemmamatcher på Sparta-Stadion Het Kasteel (Rotterdam), som tar 11 026 åskådare.

Var ligger Sparta Rotterdam i tabellen?

Sparta Rotterdam ligger på 14:e plats i Eredivisie med 9 poäng på 10 matcher (2 segrar, 3 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar Sparta Rotterdam nästa gång?

Nästa match: Groningen – Sparta Rotterdam, sön 1/11 · 16:45 (Eredivisie).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Sparta Rotterdam?

Senaste ligamatch: Sparta Rotterdam 1–2 Ajax (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Sparta Rotterdam?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Zonneveld med 8 mål.

Sparta Rotterdam: spelschema, tabell och speltips

Sparta Rotterdam (Nederländerna) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Eredivisie, KNVB-cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Eredivisie finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.