Fotboll
Hem › Lag › Twente
Twente

Twente – lagets statistik och form

Nederländerna · grundad 1965 · De Grolsch Veste

Twente: turneringar 2026/27

Twente: kommande matcher

sön 1/11 · 14:30ExcelsiorTipsTwenteEredivisie · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 21:00Twente–Pafos
Conference Leaguesön 8/11 · 14:30TwenteTipsAjaxEredivisie · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 12:15Twente–Willem II
Eredivisie
tors 26/11 · 21:00SC Freiburg–Twente
Conference League

Twente: senaste resultat

Form i liganVFOVV
25/10 26AZ Alkmaar0–2TwenteEredivisie22/10 26Lincoln Red Imps FC1–4TwenteConference League18/10 26Twente1–2UtrechtEredivisie
15/10 26Twente1–0FC Thun
Conference League
10/10 26Fortuna Sittard1–1Twente
Eredivisie
20/9 26Twente3–2PSV Eindhoven
Eredivisie
12/9 26Twente2–0ADO Den Haag
Eredivisie
9/9 26Twente1–0Telstar
Eredivisie

Twente: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 14:30ExcelsiorTipsTwente
Eredivisie
tors 5/11 · 21:00Twente–Pafos
Conference League
sön 8/11 · 14:30TwenteTipsAjax
Eredivisie
sön 22/11 · 12:15Twente–Willem II
Eredivisie
tors 26/11 · 21:00SC Freiburg–Twente
Conference League
sön 29/11 · 20:00NEC Nijmegen–Twente
Eredivisie
sön 6/12 · 14:30GO Ahead Eagles–Twente
Eredivisie
tors 10/12 · 21:00Aarhus–Twente
Conference League
sön 13/12 · 17:00Twente–Sparta Rotterdam
Eredivisie
tors 17/12 · 21:00Twente–Kairat Almaty
Conference League
sön 20/12 · 14:30Feyenoord–Twente
Eredivisie
fre 8/1 · 20:00Twente–Fortuna Sittard
Eredivisie
sön 17/1 · 12:15Utrecht–Twente
Eredivisie
lör 23/1 · 20:00Twente–Heerenveen
Eredivisie
sön 31/1 · 14:30Twente–Cambuur
Eredivisie
sön 14/2 · 17:00PSV Eindhoven–Twente
Eredivisie
sön 21/2 · 17:00Twente–Excelsior
Eredivisie
sön 28/2 · 17:00ADO Den Haag–Twente
Eredivisie
sön 7/3 · 17:00Twente–AZ Alkmaar
Eredivisie
sön 14/3 · 17:00Willem II–Twente
Eredivisie
sön 21/3 · 17:00Twente–GO Ahead Eagles
Eredivisie
sön 4/4 · 17:00Ajax–Twente
Eredivisie
sön 11/4 · 17:00Telstar–Twente
Eredivisie
sön 25/4 · 17:00Twente–NEC Nijmegen
Eredivisie
sön 2/5 · 17:00Sparta Rotterdam–Twente
Eredivisie
sön 9/5 · 17:00Twente–Groningen
Eredivisie
sön 16/5 · 14:30Twente–Feyenoord
Eredivisie
sön 23/5 · 14:30PEC Zwolle–Twente
Eredivisie
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26AZ Alkmaar0–2TwenteEredivisie22/10 26Lincoln Red Imps FC1–4TwenteConference League18/10 26Twente1–2UtrechtEredivisie
15/10 26Twente1–0FC Thun
Conference League
10/10 26Fortuna Sittard1–1Twente
Eredivisie
20/9 26Twente3–2PSV Eindhoven
Eredivisie
12/9 26Twente2–0ADO Den Haag
Eredivisie
9/9 26Twente1–0Telstar
Eredivisie
6/9 26Groningen2–2Twente
Eredivisie
30/8 26Cambuur1–4Twente
Eredivisie
27/8 26Qarabağ1–4Twente
Conference League
20/8 26Twente0–1Qarabağ
Conference League
16/8 26Twente3–1PEC Zwolle
Eredivisie
13/8 26Dunajská Streda3–3Twente
Conference League
9/8 26Heerenveen1–0Twente
Eredivisie
6/8 26Twente6–0Dunajská Streda
Conference League
30/7 26Ferencvárosi TC2–2Twente
Europa League
23/7 26Twente1–2Ferencvárosi TC
Europa League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Twente: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (25/10 26).

  • M. Brunsinte i truppen
  • S. Lemkinmuskelskada
  • F. Thorvaldseninte i truppen
  • L. Unnerstallinte i truppen

Twente: tabellplacering – Eredivisie

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
2Ajax106-3-129:1321VVOOV
3PSV Eindhoven106-2-228:1320OFVFV
4Twente106-2-219:1020VFOVV
5AZ Alkmaar106-2-220:1220FOFVO
6Fortuna Sittard105-3-217:1718VOOVF

Twente: säsongsstatistik (Eredivisie)

Gjorda mål per match1,9
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,8 / 1,0
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort9
Gula kort per match0,9
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (10×)

Twente: spelarstatistik (Eredivisie)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
D. WeidmannMF9716312110117,46
B. van RooijFÖ108570111107,39
M. BrunsFÖ64580131107,27
M. KjøløMF1220011007,20
Y. TahaAN964223155107,19
R. ZerroukiMF1088701100107,07
R. NijstadFÖ98101051007,01
S. ØrjasæterMF967122147107,00
A. AdelgaardFÖ75810130006,97
R. PröpperFÖ1078520137106,96
D. RotsMF953911143106,93
W. WeghorstAN10861422816106,88
M. PjacaMF104592084006,79
Guilherme Martinho PeixotoFÖ2290000006,75
T. van den BeltMF102250074006,68
Lucas Vennegoor of HesselinkAN7921052006,56
S. LammersAN2210020006,50
F. ThorvaldsenAN61770085005,86
K. HlynssonMF41310061005,23
Jordy BawuahMF2150010004,49
M. RosiakFÖ1170010003,54
K. KurowskiFÖ1130011002,95

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Twente: trupp

Målvakter

1L. UnnerstallNationalitetTysklandÅlder35 årLängd198 cmVikt103 kg16J. DrommelNationalitetNederländernaÅlder29 årLängd192 cmVikt89 kg
22R. PasveerNationalitetNederländernaÅlder42 årLängd188 cmVikt88 kg
31Yannick GerritsenNationalitetNederländernaÅlder19 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Twente: övergångar

Nyförvärv

  • M. RosiakSlask Wroclaw · övergång1/9 26
  • Jordy BawuahPSV Eindhoven · övergång30/8 26
  • F. ThorvaldsenVålerenga · övergång10/8 26
  • J. DrommelPSV Eindhoven · övergång3/8 26
  • R. ZerroukiFeyenoord · övergång19/7 26
  • R. PasveerHeracles · kontraktslös30/6 26
  • A. AdelgaardGO Ahead Eagles · övergång30/6 26
  • K. KurowskiSlask Wroclaw · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • S. LammersPSV Eindhoven · övergång1/9 26
  • T. BoothReal Salt Lake · lån1/9 26
  • Guilherme Martinho PeixotoRoda · lån1/9 26
  • I. El MaachEl Maach Issam · kontraktslös31/8 26
  • A. VerschuerenSK Beveren · övergång31/8 26
  • M. KjøløRosenborg · övergång30/8 26
  • A. VerschuerenKSK Beveren · övergång30/8 26
  • M. HilgersHeerenveen · övergång30/8 26

Twente: fakta

LandNederländerna
Grundad1965
ArenaDe Grolsch Veste
Kapacitet30 205
Underlagnaturgräs
TurneringEredivisie
Tabellplacering4:e · 20 poäng

Twente: vanliga frågor

Vilken arena spelar Twente på?

Twente spelar sina hemmamatcher på De Grolsch Veste (Enschede), som tar 30 205 åskådare.

Var ligger Twente i tabellen?

Twente ligger på 4:e plats i Eredivisie med 20 poäng på 10 matcher (6 segrar, 2 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Twente nästa gång?

Nästa match: Excelsior – Twente, sön 1/11 · 14:30 (Eredivisie).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Twente?

Senaste ligamatch: AZ Alkmaar 0–2 Twente (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Twente?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är W. Weghorst med 6 mål.

Twente: spelschema, tabell och speltips

Twente (Nederländerna) spelar i följande turneringar den här säsongen: Eredivisie, Europa League, Conference League. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Eredivisie finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.