Fotboll
Hem › Lag › NEC Nijmegen
NEC Nijmegen

NEC Nijmegen – lagets statistik och form

Nederländerna · grundad 1900 · Goffertstadion

NEC Nijmegen: turneringar 2026/27

NEC Nijmegen: kommande matcher

lör 31/10 · 18:45HeerenveenTipsNEC NijmegenEredivisie · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 18:45NEC Nijmegen–Omonia Nicosia
Europa Leaguesön 8/11 · 20:00UtrechtTipsNEC NijmegenEredivisie · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:30NEC Nijmegen–PSV Eindhoven
Eredivisie
tors 26/11 · 21:00NEC Nijmegen–Rennes
Europa League

NEC Nijmegen: senaste resultat

Form i liganOOOOF
25/10 26NEC Nijmegen2–2GroningenEredivisie22/10 26Dinamo Zagreb2–4NEC NijmegenEuropa League18/10 26NEC Nijmegen2–2Fortuna SittardEredivisie
15/10 26NEC Nijmegen1–1Levski Sofia
Europa League
10/10 26Ajax1–1NEC Nijmegen
Eredivisie
20/9 26NEC Nijmegen1–1GO Ahead Eagles
Eredivisie
17/9 26Juventus5–0NEC Nijmegen
Europa League
12/9 26Cambuur3–0NEC Nijmegen
Eredivisie

NEC Nijmegen: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:45HeerenveenTipsNEC Nijmegen
Eredivisie
tors 5/11 · 18:45NEC Nijmegen–Omonia Nicosia
Europa League
sön 8/11 · 20:00UtrechtTipsNEC Nijmegen
Eredivisie
lör 21/11 · 16:30NEC Nijmegen–PSV Eindhoven
Eredivisie
tors 26/11 · 21:00NEC Nijmegen–Rennes
Europa League
sön 29/11 · 20:00NEC Nijmegen–Twente
Eredivisie
lör 5/12 · 18:45Sparta Rotterdam–NEC Nijmegen
Eredivisie
tors 10/12 · 18:45Ararat-Armenia–NEC Nijmegen
Europa League
sön 13/12 · 16:45AZ Alkmaar–NEC Nijmegen
Eredivisie
sön 20/12 · 12:15NEC Nijmegen–ADO Den Haag
Eredivisie
sön 10/1 · 12:15NEC Nijmegen–Cambuur
Eredivisie
lör 16/1 · 16:30Telstar–NEC Nijmegen
Eredivisie
tors 21/1 · 18:45NEC Nijmegen–Benfica
Europa League
sön 24/1 · 14:30NEC Nijmegen–Willem II
Eredivisie
tors 28/1 · 21:00Celje–NEC Nijmegen
Europa League
sön 31/1 · 16:45Groningen–NEC Nijmegen
Eredivisie
sön 14/2 · 17:00Feyenoord–NEC Nijmegen
Eredivisie
sön 21/2 · 17:00NEC Nijmegen–Sparta Rotterdam
Eredivisie
sön 28/2 · 17:00NEC Nijmegen–AZ Alkmaar
Eredivisie
sön 7/3 · 17:00Fortuna Sittard–NEC Nijmegen
Eredivisie
sön 14/3 · 17:00Excelsior–NEC Nijmegen
Eredivisie
sön 21/3 · 17:00NEC Nijmegen–Ajax
Eredivisie
sön 4/4 · 17:00GO Ahead Eagles–NEC Nijmegen
Eredivisie
sön 11/4 · 17:00NEC Nijmegen–Heerenveen
Eredivisie
sön 25/4 · 17:00Twente–NEC Nijmegen
Eredivisie
sön 2/5 · 17:00NEC Nijmegen–PEC Zwolle
Eredivisie
sön 9/5 · 17:00ADO Den Haag–NEC Nijmegen
Eredivisie
sön 16/5 · 14:30PSV Eindhoven–NEC Nijmegen
Eredivisie
sön 23/5 · 14:30NEC Nijmegen–Utrecht
Eredivisie
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26NEC Nijmegen2–2GroningenEredivisie22/10 26Dinamo Zagreb2–4NEC NijmegenEuropa League18/10 26NEC Nijmegen2–2Fortuna SittardEredivisie
15/10 26NEC Nijmegen1–1Levski Sofia
Europa League
10/10 26Ajax1–1NEC Nijmegen
Eredivisie
20/9 26NEC Nijmegen1–1GO Ahead Eagles
Eredivisie
17/9 26Juventus5–0NEC Nijmegen
Europa League
12/9 26Cambuur3–0NEC Nijmegen
Eredivisie
8/9 26NEC Nijmegen2–2Excelsior
Eredivisie
5/9 26NEC Nijmegen1–3Feyenoord
Eredivisie
29/8 26PEC Zwolle1–3NEC Nijmegen
Eredivisie
25/8 26Bodø/Glimt3–0NEC Nijmegen
Champions League
19/8 26NEC Nijmegen1–3Bodø/Glimt
Champions League
15/8 26Willem II1–4NEC Nijmegen
Eredivisie
11/8 26NEC Nijmegen2–1Olympiakos Piraeus
Champions League
8/8 26NEC Nijmegen1–2Telstar
Eredivisie
4/8 26Olympiakos Piraeus0–0NEC Nijmegen
Champions League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

NEC Nijmegen: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • B. Nuytinckfotledsskada
  • P. Sandlerskada
  • D. Tadicvadskada
  • E. Morljumskskada
  • Y. Moslihinte i truppen

NEC Nijmegen: tabellplacering – Eredivisie

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
10Cambuur103-3-419:2212VOVOV
11Utrecht103-3-417:2712OVVFV
12NEC Nijmegen102-5-317:1811OOOOF
13Excelsior103-2-516:1911FFFOF
14Sparta Rotterdam102-3-517:249FVOFF

NEC Nijmegen: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMMålP
18Dinamo Zagreb33:44
19Sturm Graz31:34
20NEC Nijmegen35:84
21Red Bull Salzburg33:64
22Anderlecht34:33

NEC Nijmegen: säsongsstatistik (Eredivisie)

Gjorda mål per match1,7
Insläppta mål per match1,8
Hemma: gjorda / insläppta1,5 / 2,0
Borta: gjorda / insläppta2,0 / 1,5
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort13
Gula kort per match1,3
Röda kort0

Mest använda formationer

3-4-2-1 (8×) · 3-4-1-2 (2×)

NEC Nijmegen: spelarstatistik (Eredivisie)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
S. OuaissaMF1790020007,50
D. NejašmićFÖ86501174007,13
P. SandlerFÖ31290000106,96
P. SchuursFÖ72332274006,93
E. MorAN4730130006,93
N. LebretonAN1070020114206,77
A. KaplanFÖ31640031006,76
Clement BischoffMF857311122006,73
K. SierhuisAN629220144006,69
B. PereiraFÖ31900020106,67
Deveron FonvilleFÖ64200000006,63
Adam TahauiAN83932083006,62
M. BakkerFÖ3780011006,61
T. StormFÖ97590010206,55
B. LinssenAN963710134106,47
T. CheryAN8686421911006,35
D. TadićAN76200142105,97
Kevin KersAN63171062005,87
Jamiro MonteiroMF95220063105,84
D. GeigerMF52480110005,56
B. NuytinckFÖ52510010005,27
A. ThomasMF31790051005,03
Almugera Raouf Mohammed KabarFÖ42210010204,35
W. WillumssonMF51531131004,32
Gabriel BrásFÖ42850010103,80
I. Hansen-AarøenMF21530000102,23

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

NEC Nijmegen: trupp

Målvakter

1G. CrettazNationalitetArgentinaÅlder25 årLängd184 cmVikt78 kg12N. PolsterNationalitetÖsterrikeÅlder23 årLängd187 cmVikt82 kg
36Freek EntiusNationalitetNederländernaÅlder19 år
38Joep GenesteNationalitetNederländernaÅlder18 årLängd192 cmVikt74 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

NEC Nijmegen: övergångar

Nyförvärv

  • M. BakkerAtalanta · kontraktslös7/10 26
  • A. ThomasRB Leipzig · övergång31/8 26
  • D. Geiger1899 Hoffenheim · kontraktslös27/8 26
  • A. KaplanAjax · övergång19/8 26
  • Almugera Raouf Mohammed KabarBorussia Dortmund · lån13/8 26
  • Gabriel BrásFC Porto · lån12/8 26
  • N. PolsterWolfsberger AC · övergång11/8 26
  • D. TadićAl Wahda FC · kontraktslös26/7 26

Lämnat klubben

  • E. DasaMaccabi Haifa · kontraktslös11/10 26
  • V. MisidjanWaalwijk · kontraktslös6/9 26
  • V. van CrooijWillem II · övergång31/8 26
  • S. OuaissaPSV Eindhoven · övergång31/8 26
  • T. OuwejanMachida Zelvia · övergång31/8 26
  • B. PereiraWest Brom · övergång31/8 26
  • Yousri SbaiJong Utrecht · lån26/8 26
  • Koki OgawaMachida Zelvia · övergång23/8 26

NEC Nijmegen: fakta

LandNederländerna
Grundad1900
ArenaGoffertstadion
Kapacitet12 540
Underlagnaturgräs
TurneringEredivisie
Tabellplacering12:e · 11 poäng

NEC Nijmegen: vanliga frågor

Vilken arena spelar NEC Nijmegen på?

NEC Nijmegen spelar sina hemmamatcher på Goffertstadion (Nijmegen), som tar 12 540 åskådare.

Var ligger NEC Nijmegen i tabellen?

NEC Nijmegen ligger på 12:e plats i Eredivisie med 11 poäng på 10 matcher (2 segrar, 5 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar NEC Nijmegen nästa gång?

Nästa match: Heerenveen – NEC Nijmegen, lör 31/10 · 18:45 (Eredivisie).

Hur slutade den senaste ligamatchen för NEC Nijmegen?

Senaste ligamatch: NEC Nijmegen 2–2 Groningen (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i NEC Nijmegen?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är T. Chery med 6 mål.

NEC Nijmegen: spelschema, tabell och speltips

NEC Nijmegen (Nederländerna) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Eredivisie, Champions League, Europa League), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Eredivisie finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.