Fotboll
Hem › Lag › Excelsior
Excelsior

Excelsior – lagets statistik och form

Nederländerna · grundad 1902 · Van Donge & De Roo Stadion

Excelsior: turneringar 2026/27

Excelsior: kommande matcher

sön 1/11 · 14:30ExcelsiorTipsTwenteEredivisie · Inbördes möten (H2H)lör 7/11 · 21:00ExcelsiorTipsGO Ahead EaglesEredivisie · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 18:45Feyenoord–Excelsior
Eredivisie
lör 28/11 · 16:30Excelsior–Telstar
Eredivisie
sön 6/12 · 16:45ADO Den Haag–Excelsior
Eredivisie

Excelsior: senaste resultat

Form i liganFFFOF
28/10 26MVV0–3Excelsior
KNVB-cupen25/10 26Fortuna Sittard1–0ExcelsiorEredivisie16/10 26Heerenveen4–0ExcelsiorEredivisie
11/10 26Excelsior1–5Groningen
Eredivisie
19/9 26Ajax2–2Excelsior
Eredivisie
13/9 26Excelsior1–2Utrecht
Eredivisie
8/9 26NEC Nijmegen2–2Excelsior
Eredivisie
5/9 26Willem II0–3Excelsior
Eredivisie

Excelsior: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 14:30ExcelsiorTipsTwente
Eredivisie
lör 7/11 · 21:00ExcelsiorTipsGO Ahead Eagles
Eredivisie
lör 21/11 · 18:45Feyenoord–Excelsior
Eredivisie
lör 28/11 · 16:30Excelsior–Telstar
Eredivisie
sön 6/12 · 16:45ADO Den Haag–Excelsior
Eredivisie
lör 12/12 · 21:00PEC Zwolle–Excelsior
Eredivisie
lör 19/12 · 16:30Excelsior–AZ Alkmaar
Eredivisie
lör 9/1 · 16:30Sparta Rotterdam–Excelsior
Eredivisie
lör 16/1 · 18:45Excelsior–Feyenoord
Eredivisie
fre 22/1 · 20:00Excelsior–Fortuna Sittard
Eredivisie
fre 29/1 · 20:00Utrecht–Excelsior
Eredivisie
sön 14/2 · 17:00Excelsior–Ajax
Eredivisie
sön 21/2 · 17:00Twente–Excelsior
Eredivisie
sön 28/2 · 17:00Excelsior–Heerenveen
Eredivisie
sön 7/3 · 17:00GO Ahead Eagles–Excelsior
Eredivisie
sön 14/3 · 17:00Excelsior–NEC Nijmegen
Eredivisie
sön 21/3 · 17:00AZ Alkmaar–Excelsior
Eredivisie
sön 4/4 · 17:00Excelsior–PEC Zwolle
Eredivisie
sön 11/4 · 17:00Groningen–Excelsior
Eredivisie
sön 25/4 · 17:00Excelsior–Willem II
Eredivisie
sön 2/5 · 17:00Excelsior–Cambuur
Eredivisie
sön 9/5 · 17:00PSV Eindhoven–Excelsior
Eredivisie
sön 16/5 · 14:30Excelsior–ADO Den Haag
Eredivisie
sön 23/5 · 14:30Telstar–Excelsior
Eredivisie
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26MVV0–3Excelsior
KNVB-cupen25/10 26Fortuna Sittard1–0ExcelsiorEredivisie16/10 26Heerenveen4–0ExcelsiorEredivisie
11/10 26Excelsior1–5Groningen
Eredivisie
19/9 26Ajax2–2Excelsior
Eredivisie
13/9 26Excelsior1–2Utrecht
Eredivisie
8/9 26NEC Nijmegen2–2Excelsior
Eredivisie
5/9 26Willem II0–3Excelsior
Eredivisie
29/8 26Excelsior2–1Sparta Rotterdam
Eredivisie
15/8 26Excelsior1–2PSV Eindhoven
Eredivisie
7/8 26Cambuur0–4Excelsior
Eredivisie

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Excelsior: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (11/10 26).

  • N. Naujoksskada

Excelsior: tabellplacering – Eredivisie

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
11Utrecht103-3-417:2712OVVFV
12NEC Nijmegen102-5-317:1811OOOOF
13Excelsior103-2-516:1911FFFOF
14Sparta Rotterdam102-3-517:249FVOFF
15PEC Zwolle102-2-611:238OVFFF

Excelsior: säsongsstatistik (Eredivisie)

Gjorda mål per match1,6
Insläppta mål per match1,9
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 2,5
Borta: gjorda / insläppta1,8 / 1,5
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort13
Gula kort per match1,3
Röda kort0

Mest använda formationer

4-3-3 (7×) · 3-4-3 (1×) · 5-4-1 (1×)

Excelsior: spelarstatistik (Eredivisie)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
I. YegoianAN1088535179207,40
G. de RegtAN1850132006,90
N. NaujoksMF31482032006,89
A. SlitiAN1059031147006,88
R. MeissenFÖ109001042106,86
C. WidellFÖ108261051006,84
J. PlugFÖ109000021206,81
K. BosAN62490010006,76
D. GardenAN1065730114006,74
L. HartjesMF108791043106,71
S. JanssenFÖ106360310106,64
Á. ÞorsteinssonAN85320111206,40
Y. FineyMF1100000006,30
N. MartensFÖ21190000006,15
D. van VianenMF63690021005,69
A. JahanbakhshAN71080031005,67
Eric Emanuel da Silva MoreiraMF74440020005,55
Mario DomínguezAN51100030105,27
V. SulzbacherMF4881021205,19
I. Silva TimasAN72270100005,14
N. GroenAN61591053104,91
O. TurayFÖ3780000004,65
Giulliano CairoMF2200000002,64

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Excelsior: trupp

Målvakter

1S. van GasselNationalitetNederländernaÅlder29 årLängd186 cmVikt79 kg
16Celton BiaiNationalitetPortugalÅlder26 årLängd188 cmVikt88 kg
40Tijmen HollaNationalitetNederländernaÅlder19 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Excelsior: övergångar

Nyförvärv

  • Eric Emanuel da Silva MoreiraNottingham Forest · lån25/8 26
  • Á. ÞorsteinssonBreidablik · övergång23/8 26
  • A. JahanbakhshDender · kontraktslös9/8 26
  • Mario DomínguezValencia · lån7/8 26
  • A. SlitiFeyenoord · lån3/8 26
  • O. TurayBayer Leverkusen U19 · övergång28/7 26
  • V. SulzbacherRed Bull Salzburg · kontraktslös27/7 26
  • Celton BiaiDordrecht · kontraktslös17/7 26

Lämnat klubben

  • S. HenderikxDordrecht · lån1/9 26
  • N. MartensDe Graafschap · övergång1/9 26
  • Mika LuijendijkMVV · lån1/9 26
  • M. TielemansAalborg · övergång30/8 26
  • M. van DuinenKatwijk · kontraktslös21/8 26
  • G. de RegtHolstein Kiel · övergång18/8 26
  • Jose De Almeida ReisRilski Sportist · kontraktslös12/8 26
  • N. El HamdaouiMVV · lån11/8 26

Excelsior: fakta

LandNederländerna
Grundad1902
ArenaVan Donge & De Roo Stadion
Kapacitet4 500
Underlagkonstgräs
TurneringEredivisie
Tabellplacering13:e · 11 poäng

Excelsior: vanliga frågor

Vilken arena spelar Excelsior på?

Excelsior spelar sina hemmamatcher på Van Donge & De Roo Stadion (Rotterdam), som tar 4 500 åskådare.

Var ligger Excelsior i tabellen?

Excelsior ligger på 13:e plats i Eredivisie med 11 poäng på 10 matcher (3 segrar, 2 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar Excelsior nästa gång?

Nästa match: Excelsior – Twente, sön 1/11 · 14:30 (Eredivisie).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Excelsior?

Senaste ligamatch: Fortuna Sittard 1–0 Excelsior (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Excelsior?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är I. Yegoian med 3 mål.

Excelsior: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Excelsior (Nederländerna) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Eredivisie, KNVB-cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Eredivisie finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.