Fotboll
Hem › Lag › Utrecht
Utrecht

Utrecht – lagets statistik och form

Nederländerna · grundad 1970 · Stadion Galgenwaard

Utrecht: turneringar 2026/27

Utrecht: kommande matcher

sön 1/11 · 14:30TelstarTipsUtrechtEredivisie · Inbördes möten (H2H)sön 8/11 · 20:00UtrechtTipsNEC NijmegenEredivisie · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 18:45Utrecht–Cambuur
Eredivisie
sön 29/11 · 12:15ADO Den Haag–Utrecht
Eredivisie
sön 6/12 · 14:30Ajax–Utrecht
Eredivisie

Utrecht: senaste resultat

Form i liganOVVFV
29/10 26Kozakken Boys0–1Utrecht
KNVB-cupen24/10 26Utrecht1–1PEC ZwolleEredivisie18/10 26Twente1–2UtrechtEredivisie
11/10 26Utrecht3–1Willem II
Eredivisie
20/9 26Feyenoord5–0Utrecht
Eredivisie
13/9 26Excelsior1–2Utrecht
Eredivisie
8/9 26Utrecht3–3GO Ahead Eagles
Eredivisie
30/8 26Utrecht1–6PSV Eindhoven
Eredivisie

Utrecht: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 14:30TelstarTipsUtrecht
Eredivisie
sön 8/11 · 20:00UtrechtTipsNEC Nijmegen
Eredivisie
lör 21/11 · 18:45Utrecht–Cambuur
Eredivisie
sön 29/11 · 12:15ADO Den Haag–Utrecht
Eredivisie
sön 6/12 · 14:30Ajax–Utrecht
Eredivisie
lör 12/12 · 16:30Utrecht–Fortuna Sittard
Eredivisie
lör 19/12 · 21:00Utrecht–Heerenveen
Eredivisie
lör 9/1 · 18:45PEC Zwolle–Utrecht
Eredivisie
sön 17/1 · 12:15Utrecht–Twente
Eredivisie
sön 24/1 · 16:45AZ Alkmaar–Utrecht
Eredivisie
fre 29/1 · 20:00Utrecht–Excelsior
Eredivisie
sön 14/2 · 17:00Cambuur–Utrecht
Eredivisie
sön 21/2 · 17:00Utrecht–ADO Den Haag
Eredivisie
sön 28/2 · 17:00Fortuna Sittard–Utrecht
Eredivisie
sön 7/3 · 17:00PSV Eindhoven–Utrecht
Eredivisie
sön 14/3 · 17:00Utrecht–Groningen
Eredivisie
sön 21/3 · 17:00Utrecht–Sparta Rotterdam
Eredivisie
sön 4/4 · 17:00Willem II–Utrecht
Eredivisie
sön 11/4 · 17:00Utrecht–Ajax
Eredivisie
sön 25/4 · 17:00GO Ahead Eagles–Utrecht
Eredivisie
sön 2/5 · 17:00Heerenveen–Utrecht
Eredivisie
sön 9/5 · 17:00Utrecht–Feyenoord
Eredivisie
sön 16/5 · 14:30Utrecht–Telstar
Eredivisie
sön 23/5 · 14:30NEC Nijmegen–Utrecht
Eredivisie
Spelade matcher den här säsongen
29/10 26Kozakken Boys0–1Utrecht
KNVB-cupen24/10 26Utrecht1–1PEC ZwolleEredivisie18/10 26Twente1–2UtrechtEredivisie
11/10 26Utrecht3–1Willem II
Eredivisie
20/9 26Feyenoord5–0Utrecht
Eredivisie
13/9 26Excelsior1–2Utrecht
Eredivisie
8/9 26Utrecht3–3GO Ahead Eagles
Eredivisie
30/8 26Utrecht1–6PSV Eindhoven
Eredivisie
22/8 26Sparta Rotterdam3–3Utrecht
Eredivisie
15/8 26Utrecht1–4AZ Alkmaar
Eredivisie
9/8 26Groningen2–1Utrecht
Eredivisie

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Utrecht: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (24/10 26).

  • V. Barkasinte i truppen
  • M. Broholminte i truppen
  • A. Engwandaskada i baksida lår
  • V. Jensenknäskada
  • M. Jonathansknäskada
  • N. Ohioknäskada
  • K. Paredesknäskada

Utrecht: tabellplacering – Eredivisie

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
9GO Ahead Eagles103-5-223:2314VFOOO
10Cambuur103-3-419:2212VOVOV
11Utrecht103-3-417:2712OVVFV
12NEC Nijmegen102-5-317:1811OOOOF
13Excelsior103-2-516:1911FFFOF

Utrecht: säsongsstatistik (Eredivisie)

Gjorda mål per match1,7
Insläppta mål per match2,7
Hemma: gjorda / insläppta1,8 / 3,0
Borta: gjorda / insläppta1,6 / 2,4
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort21
Gula kort per match2,1
Röda kort0

Mest använda formationer

3-4-3 (5×) · 4-2-3-1 (2×) · 5-4-1 (2×)

Utrecht: spelarstatistik (Eredivisie)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Artem StepanovAN74525075206,96
A. BlakeAN1030421146006,93
O. AgougilMF32320141106,92
Y. CathlineAN1063822203106,84
K. ParedesMF3750010006,83
D. de WitMF1086521139206,78
Ángel AlarcónAN10666302110006,77
M. DiddenFÖ86542053006,75
Zidane IqbalMF2570000006,75
J. van OvereemMF64280020206,55
D. van den BergMF104700251206,53
M. BroholmAN41840040106,53
A. ZagréFÖ108320252206,52
D. MinAN2790000006,50
S. HoremansFÖ108080060206,42
N. VesterlundFÖ97170232006,36
N. PanagiotouFÖ65400010206,34
M. EerdhuijzenFÖ21350031006,20
S. van DuijnAN71431011005,79
F. PohlMF21240000104,20
P. KloosterboerFÖ3740000003,62
G. OfferhausFÖ52740010203,49
N. AmrabatAN2300030003,31
J. MedićFÖ3510000002,47
E. C. OwenAN1100000002,17
N. Ogidi Nwankwo300000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Utrecht: trupp

Målvakter

1V. BarkasNationalitetGreklandÅlder31 årLängd196 cmVikt88 kg22S. PadtNationalitetNederländernaÅlder35 årLängd192 cmVikt85 kg
31M. EppinkNationalitetNederländernaÅlder19 årLängd183 cmVikt73 kg
33K. GadellaaNationalitetNederländernaÅlder22 årLängd206 cmVikt87 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Utrecht: övergångar

Nyförvärv

  • S. PadtLudogorets · kontraktslös10/9 26
  • N. PanagiotouOmonia Nicosia · övergång1/9 26
  • N. AmrabatWydad AC · kontraktslös31/8 26
  • J. MedićNorwich · lån31/8 26
  • S. van DuijnAZ Alkmaar · lån27/8 26
  • M. BroholmLille · lån19/8 26
  • J. van OvereemHeerenveen · övergång19/7 26
  • A. ZagréExcelsior · kontraktslös10/7 26

Lämnat klubben

  • L. EdhartDila · kontraktslös24/9 26
  • C. BozdoğanRizespor · kontraktslös3/9 26
  • Zidane IqbalDundee Utd · övergång2/9 26
  • M. BrouwerSparta Rotterdam · övergång31/8 26
  • D. MinArminia Bielefeld · lån29/8 26
  • M. EerdhuijzenKV Mechelen · övergång21/8 26
  • Emeka AdeileBurton Albion · lån17/8 26
  • R. El ArguiouiCambuur · lån30/7 26

Utrecht: fakta

LandNederländerna
Grundad1970
ArenaStadion Galgenwaard
Kapacitet24 426
Underlagnaturgräs
TurneringEredivisie
Tabellplacering11:e · 12 poäng

Utrecht: vanliga frågor

Vilken arena spelar Utrecht på?

Utrecht spelar sina hemmamatcher på Stadion Galgenwaard (Utrecht), som tar 24 426 åskådare.

Var ligger Utrecht i tabellen?

Utrecht ligger på 11:e plats i Eredivisie med 12 poäng på 10 matcher (3 segrar, 3 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Utrecht nästa gång?

Nästa match: Telstar – Utrecht, sön 1/11 · 14:30 (Eredivisie).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Utrecht?

Senaste ligamatch: Utrecht 1–1 PEC Zwolle (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Utrecht?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Artem Stepanov med 5 mål.

Utrecht: spelschema, tabell och speltips

Utrecht (Nederländerna) spelar i följande turneringar den här säsongen: Eredivisie, KNVB-cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Eredivisie finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.