Fotboll
Hem › Lag › PSV Eindhoven
PSV Eindhoven

PSV Eindhoven – lagets statistik och form

Nederländerna · grundad 1913 · Philips Stadion

PSV Eindhoven: turneringar 2026/27

PSV Eindhoven: kommande matcher

lör 31/10 · 18:45PSV EindhovenTipsWillem IIEredivisie · Inbördes möten (H2H)ons 4/11 · 21:00PSV EindhovenTipsClub Brugge KVChampions Leaguesön 8/11 · 16:45CambuurTipsPSV EindhovenEredivisie · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:30NEC Nijmegen–PSV Eindhoven
Eredivisie
tis 24/11 · 21:00Real Madrid–PSV Eindhoven
Champions League

PSV Eindhoven: senaste resultat

Form i liganOFVFV
25/10 26PSV Eindhoven1–1FeyenoordEredivisie20/10 26FC Porto0–1PSV EindhovenChampions League17/10 26ADO Den Haag2–1PSV EindhovenEredivisie
13/10 26RB Leipzig1–0PSV Eindhoven
Champions League
9/10 26PSV Eindhoven2–0Heerenveen
Eredivisie
20/9 26Twente3–2PSV Eindhoven
Eredivisie
13/9 26PSV Eindhoven4–1Sparta Rotterdam
Eredivisie
10/9 26PSV Eindhoven1–1Shakhtar Donetsk
Champions League

PSV Eindhoven: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:45PSV EindhovenTipsWillem II
Eredivisie
ons 4/11 · 21:00PSV EindhovenTipsClub Brugge KV
Champions League
sön 8/11 · 16:45CambuurTipsPSV Eindhoven
Eredivisie
lör 21/11 · 16:30NEC Nijmegen–PSV Eindhoven
Eredivisie
tis 24/11 · 21:00Real Madrid–PSV Eindhoven
Champions League
lör 28/11 · 18:45PSV Eindhoven–GO Ahead Eagles
Eredivisie
lör 5/12 · 20:00AZ Alkmaar–PSV Eindhoven
Eredivisie
ons 9/12 · 21:00PSV Eindhoven–Atlético Madrid
Champions League
sön 13/12 · 12:15PSV Eindhoven–Telstar
Eredivisie
sön 20/12 · 20:00PSV Eindhoven–PEC Zwolle
Eredivisie
sön 10/1 · 14:30Feyenoord–PSV Eindhoven
Eredivisie
lör 16/1 · 21:00Fortuna Sittard–PSV Eindhoven
Eredivisie
ons 20/1 · 21:00Viking–PSV Eindhoven
Champions League
lör 23/1 · 21:00PSV Eindhoven–ADO Den Haag
Eredivisie
ons 27/1 · 21:00PSV Eindhoven–VfB Stuttgart
Champions League
lör 30/1 · 20:00Willem II–PSV Eindhoven
Eredivisie
sön 14/2 · 17:00PSV Eindhoven–Twente
Eredivisie
sön 21/2 · 17:00PSV Eindhoven–Cambuur
Eredivisie
sön 28/2 · 17:00Sparta Rotterdam–PSV Eindhoven
Eredivisie
sön 7/3 · 17:00PSV Eindhoven–Utrecht
Eredivisie
sön 14/3 · 17:00Telstar–PSV Eindhoven
Eredivisie
sön 21/3 · 17:00Groningen–PSV Eindhoven
Eredivisie
sön 4/4 · 17:00PSV Eindhoven–AZ Alkmaar
Eredivisie
sön 11/4 · 17:00PEC Zwolle–PSV Eindhoven
Eredivisie
sön 25/4 · 17:00PSV Eindhoven–Ajax
Eredivisie
sön 2/5 · 17:00GO Ahead Eagles–PSV Eindhoven
Eredivisie
sön 9/5 · 17:00PSV Eindhoven–Excelsior
Eredivisie
sön 16/5 · 14:30PSV Eindhoven–NEC Nijmegen
Eredivisie
sön 23/5 · 14:30Heerenveen–PSV Eindhoven
Eredivisie
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26PSV Eindhoven1–1FeyenoordEredivisie20/10 26FC Porto0–1PSV EindhovenChampions League17/10 26ADO Den Haag2–1PSV EindhovenEredivisie
13/10 26RB Leipzig1–0PSV Eindhoven
Champions League
9/10 26PSV Eindhoven2–0Heerenveen
Eredivisie
20/9 26Twente3–2PSV Eindhoven
Eredivisie
13/9 26PSV Eindhoven4–1Sparta Rotterdam
Eredivisie
10/9 26PSV Eindhoven1–1Shakhtar Donetsk
Champions League
5/9 26Ajax1–3PSV Eindhoven
Eredivisie
30/8 26Utrecht1–6PSV Eindhoven
Eredivisie
23/8 26PSV Eindhoven5–1Groningen
Eredivisie
15/8 26Excelsior1–2PSV Eindhoven
Eredivisie
8/8 26PSV Eindhoven2–2Fortuna Sittard
Eredivisie

Uppdaterad: 29 oktober 2026

PSV Eindhoven: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • A. Nagaloskada
  • A. Pleafrånvaro
  • J. Schoutenknäskada
  • P. Wannerfotskada
  • S. Lammersfrånvaro
  • R. Pepiskada

PSV Eindhoven: tabellplacering – Eredivisie

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Feyenoord107-3-032:1124OVVVV
2Ajax106-3-129:1321VVOOV
3PSV Eindhoven106-2-228:1320OFVFV
4Twente106-2-219:1020VFOVV
5AZ Alkmaar106-2-220:1220FOFVO

PSV Eindhoven: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
16Atlético Madrid34:34
17Shakhtar Donetsk34:34
18PSV Eindhoven32:24
19Villarreal38:83
20Inter35:63

PSV Eindhoven: säsongsstatistik (Eredivisie)

Gjorda mål per match2,8
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta2,8 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta2,8 / 1,6
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål0

Kort

Gula kort19
Gula kort per match1,9
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (7×) · 4-3-3 (3×)

PSV Eindhoven: spelarstatistik (Eredivisie)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. VeermanMF1900000008,00
S. DestFÖ980922115007,38
G. TilMF10798611810107,26
Mauro JúniorFÖ108391285107,14
S. MijnansMF842251188117,03
A. ObispoFÖ108620050307,02
K. SanoMF973310104206,96
P. WannerMF74020275006,96
R. van BommelMF960822186306,94
A. PléaAN1220100006,70
R. PepiAN743530167006,61
I. PerišićFÖ960121136206,56
F. KostićMF52370011206,55
S. CornecionMF3430010006,45
L. GeertruidaFÖ64421232106,28
R. FlamingoFÖ85221062006,08
E. BajraktarevicAN62751252005,93
N. FernandezMF63461053105,31
D. ManAN51050062105,31
A. BouhamdiAN61980261005,01
A. SantosMF3660020004,46
M. HansenAN2640032004,37
Yarek GasiorowskiFÖ3450000004,12
K. SildilliaFÖ2110000003,10

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

PSV Eindhoven: trupp

Målvakter

1N. OlijNationalitetNederländernaÅlder30 årLängd188 cmVikt79 kg
16Khadim NgomNationalitetNederländernaÅlder20 årLängd180 cm
32M. KovářNationalitetCzech RepublicÅlder25 årLängd196 cmVikt88 kg
51T. SmolenaarsNationalitetNederländernaÅlder20 årLängd197 cmVikt80 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

PSV Eindhoven: övergångar

Nyförvärv

  • S. LammersTwente · övergång1/9 26
  • M. HansenBodø/Glimt · övergång1/9 26
  • A. SantosSparta Rotterdam · övergång1/9 26
  • S. OuaissaNEC Nijmegen · övergång31/8 26
  • L. GeertruidaRB Leipzig · lån20/8 26
  • K. SanoNEC Nijmegen · övergång7/8 26
  • F. KostićJuventus · kontraktslös5/8 26
  • M. KovářBayer Leverkusen · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • I. BabadiSparta Rotterdam · lån1/9 26
  • E. BasseyViking · övergång1/9 26
  • M. BoaduWatford · kontraktslös31/8 26
  • Jordy BawuahTwente · övergång30/8 26
  • C. DriouechCelta Vigo · övergång24/8 26
  • J. VeermanBorussia Dortmund · övergång17/8 26
  • S. BouhoudaneCambuur · övergång4/8 26
  • J. DrommelTwente · övergång3/8 26

PSV Eindhoven: fakta

LandNederländerna
Grundad1913
ArenaPhilips Stadion
Kapacitet36 500
Underlagnaturgräs
TurneringEredivisie
Tabellplacering3:e · 20 poäng

PSV Eindhoven: vanliga frågor

Vilken arena spelar PSV Eindhoven på?

PSV Eindhoven spelar sina hemmamatcher på Philips Stadion (Eindhoven), som tar 36 500 åskådare.

Var ligger PSV Eindhoven i tabellen?

PSV Eindhoven ligger på 3:e plats i Eredivisie med 20 poäng på 10 matcher (6 segrar, 2 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar PSV Eindhoven nästa gång?

Nästa match: PSV Eindhoven – Willem II, lör 31/10 · 18:45 (Eredivisie).

Hur slutade den senaste ligamatchen för PSV Eindhoven?

Senaste ligamatch: PSV Eindhoven 1–1 Feyenoord (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i PSV Eindhoven?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är G. Til med 7 mål.

PSV Eindhoven: spelschema, tabell och speltips

PSV Eindhoven (Nederländerna) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Eredivisie, Champions League), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Eredivisie finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.