Fotboll
Hem › Lag › Boulogne
Boulogne

Boulogne – lagets statistik och form

Frankrike · grundad 1898 · Stade de la Libération

Boulogne: turneringar 2026/27

Boulogne: kommande matcher

fre 30/10 · 20:00LavalTipsBoulogneLigue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 6/11 · 20:00Boulogne–Annecy
Ligue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 20/11 · 20:00Metz–Boulogne
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Boulogne–PAU
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00Boulogne–Rodez
Ligue 2

Boulogne: senaste resultat

Form i liganOVOFO
26/10 26Boulogne1–1ReimsLigue 2
16/10 26Grenoble0–2Boulogne
Ligue 2
9/10 26Sochaux1–1Boulogne
Ligue 2
19/9 26Boulogne1–2Nantes
Ligue 2
11/9 26Clermont Foot0–0Boulogne
Ligue 2
4/9 26Boulogne1–1Dijon
Ligue 2
28/8 26Montpellier0–0Boulogne
Ligue 2
21/8 26Boulogne1–1RED Star FC 93
Ligue 2

Boulogne: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 20:00LavalTipsBoulogne
Ligue 2
fre 6/11 · 20:00Boulogne–Annecy
Ligue 2
fre 20/11 · 20:00Metz–Boulogne
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Boulogne–PAU
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00Boulogne–Rodez
Ligue 2
lör 2/1 · 20:00Dunkerque–Boulogne
Ligue 2
fre 15/1 · 20:00Saint-Étienne–Boulogne
Ligue 2
fre 22/1 · 20:00Boulogne–Sochaux
Ligue 2
fre 29/1 · 20:00Nancy–Boulogne
Ligue 2
fre 5/2 · 20:00Boulogne–Clermont Foot
Ligue 2
fre 12/2 · 20:00Nantes–Boulogne
Ligue 2
fre 19/2 · 20:00Boulogne–Saint-Étienne
Ligue 2
fre 26/2 · 20:00Rodez–Boulogne
Ligue 2
fre 5/3 · 20:00Boulogne–Laval
Ligue 2
fre 12/3 · 20:00Annecy–Boulogne
Ligue 2
fre 19/3 · 20:00Boulogne–Metz
Ligue 2
fre 2/4 · 20:00RED Star FC 93–Boulogne
Ligue 2
fre 9/4 · 20:00Boulogne–Grenoble
Ligue 2
fre 16/4 · 20:00PAU–Boulogne
Ligue 2
fre 23/4 · 20:00Boulogne–Dunkerque
Ligue 2
fre 30/4 · 20:00Dijon–Boulogne
Ligue 2
fre 7/5 · 20:00Boulogne–Montpellier
Ligue 2
fre 14/5 · 20:00Boulogne–Guingamp
Ligue 2
lör 22/5 · 20:00Reims–Boulogne
Ligue 2
Spelade matcher den här säsongen
26/10 26Boulogne1–1ReimsLigue 2
16/10 26Grenoble0–2Boulogne
Ligue 2
9/10 26Sochaux1–1Boulogne
Ligue 2
19/9 26Boulogne1–2Nantes
Ligue 2
11/9 26Clermont Foot0–0Boulogne
Ligue 2
4/9 26Boulogne1–1Dijon
Ligue 2
28/8 26Montpellier0–0Boulogne
Ligue 2
21/8 26Boulogne1–1RED Star FC 93
Ligue 2
14/8 26Guingamp1–0Boulogne
Ligue 2
8/8 26Boulogne0–0Nancy
Ligue 2

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Boulogne: tabellplacering – Ligue 2

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
11Guingamp103-2-513:1511VFFFV
12Sochaux102-5-38:1211FFOOV
13Boulogne101-7-27:710OVOFO
14Rodez103-1-616:2210VFFFF
15Nantes102-2-611:178FFOVF

Boulogne: säsongsstatistik (Ligue 2)

Gjorda mål per match0,7
Insläppta mål per match0,7
Hemma: gjorda / insläppta0,8 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta0,6 / 0,4
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort25
Gula kort per match2,5
Röda kort2

Mest använda formationer

5-3-2 (6×) · 3-1-4-2 (3×) · 4-3-3 (1×)

Boulogne: spelarstatistik (Ligue 2)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
N. BinetMF108152065207,05
A. HbouchAN10860302412307,02
S. DuflosFÖ41501032007,00
A. KerriouFÖ109000063006,96
D. ThiamFÖ108250000206,83
T. BruscoFÖ86110040106,83
A. PinotFÖ73700030206,82
J. MartinMF96680020206,79
A. PlatretFÖ85110153106,79
N. FatarAN737601104006,77
O. LenneFÖ1140000006,70
M. SoumahMF61570110006,64
M. MionFÖ52000010106,63
T. EpaillyAN95401074106,62
B. BesicAN952302116206,60
J. BoyerFÖ97000041206,58
J. BultelMF95660051106,58
Z. MocoMF1200000006,52
A. NassiriMF5930000006,48
M. LecolierAN180000006,30
L. EtondeAN3290010006,27
C. I. DiaAN2750010106,25
Jonathan KapengaFÖ1140000003,45

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Boulogne: trupp

Målvakter

1X. LenogueNationalitetFrankrikeÅlder29 årLängd194 cmVikt84 kg
16I. KonéÅlder36 år
99Blondy Rudolph Nna NoukeuNationalitetKamerunÅlder24 årLängd184 cmVikt70 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Boulogne: övergångar

Nyförvärv

  • M. MionGrenoble · övergång31/8 26
  • L. EtondeBordeaux · kontraktslös31/8 26
  • T. EpaillyHNK Gorica · kontraktslös10/8 26
  • A. HbouchAnnecy · övergång8/7 26
  • A. NassiriIstres · kontraktslös30/6 26
  • O. LenneLens · kontraktslös30/6 26
  • T. BruscoFC Differdange 03 · övergång30/6 26
  • B. BesicBourg-en-bresse 01 · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • C. KitengeProgres Niederkorn · kontraktslös19/8 26
  • K. BouteraDegerfors IF · övergång6/8 26
  • Z. KonéCanet Roussillon · kontraktslös2/8 26
  • C. FatouLaval · kontraktslös20/7 26
  • E. BoulaBourg-en-bresse 01 · lån19/7 26
  • A. El FarissiMaghreb Fès · kontraktslös19/7 26
  • L. RaillotOrléans · övergång14/7 26
  • S. KeitaDunkerque · kontraktslös3/7 26

Boulogne: fakta

LandFrankrike
Grundad1898
ArenaStade de la Libération
Kapacitet15 242
Underlagnaturgräs
TurneringLigue 2
Tabellplacering13:e · 10 poäng

Boulogne: vanliga frågor

Vilken arena spelar Boulogne på?

Boulogne spelar sina hemmamatcher på Stade de la Libération (Boulogne-sur-Mer), som tar 15 242 åskådare.

Var ligger Boulogne i tabellen?

Boulogne ligger på 13:e plats i Ligue 2 med 10 poäng på 10 matcher (1 seger, 7 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Boulogne nästa gång?

Nästa match: Laval – Boulogne, fre 30/10 · 20:00 (Ligue 2).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Boulogne?

Senaste ligamatch: Boulogne 1–1 Reims (26/10 26).

Vem är bäste målskytt i Boulogne?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är A. Hbouch med 3 mål.

Boulogne: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Boulogne (Frankrike) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Ligue 2): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Ligue 2 finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.