Fotboll
Hem › Lag › Grenoble
Grenoble

Grenoble – lagets statistik och form

Frankrike · grundad 1917 · Stade des Alpes

Grenoble: turneringar 2026/27

Grenoble: kommande matcher

fre 30/10 · 20:00GrenobleTipsDijonLigue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 6/11 · 20:00Grenoble–Reims
Ligue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 20/11 · 20:00Nantes–Grenoble
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Grenoble–Guingamp
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00RED Star FC 93–Grenoble
Ligue 2

Grenoble: senaste resultat

Form i liganFFFOV
23/10 26PAU2–1GrenobleLigue 2
16/10 26Grenoble0–2Boulogne
Ligue 2
9/10 26Montpellier2–0Grenoble
Ligue 2
18/9 26Grenoble1–1Clermont Foot
Ligue 2
11/9 26Rodez0–1Grenoble
Ligue 2
4/9 26Grenoble1–2Annecy
Ligue 2
28/8 26Laval0–3Grenoble
Ligue 2
22/8 26Saint-Étienne4–0Grenoble
Ligue 2

Grenoble: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 20:00GrenobleTipsDijon
Ligue 2
fre 6/11 · 20:00Grenoble–Reims
Ligue 2
fre 20/11 · 20:00Nantes–Grenoble
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Grenoble–Guingamp
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00RED Star FC 93–Grenoble
Ligue 2
lör 2/1 · 20:00Grenoble–Sochaux
Ligue 2
fre 15/1 · 20:00Nancy–Grenoble
Ligue 2
fre 22/1 · 20:00Grenoble–Montpellier
Ligue 2
fre 29/1 · 20:00Annecy–Grenoble
Ligue 2
fre 5/2 · 20:00Grenoble–Saint-Étienne
Ligue 2
fre 12/2 · 20:00Dijon–Grenoble
Ligue 2
fre 19/2 · 20:00Grenoble–Rodez
Ligue 2
fre 26/2 · 20:00Metz–Grenoble
Ligue 2
fre 5/3 · 20:00Grenoble–RED Star FC 93
Ligue 2
fre 12/3 · 20:00Guingamp–Grenoble
Ligue 2
fre 19/3 · 20:00Grenoble–Nantes
Ligue 2
fre 2/4 · 20:00Clermont Foot–Grenoble
Ligue 2
fre 9/4 · 20:00Boulogne–Grenoble
Ligue 2
fre 16/4 · 20:00Grenoble–Nancy
Ligue 2
fre 23/4 · 20:00Grenoble–PAU
Ligue 2
fre 30/4 · 20:00Reims–Grenoble
Ligue 2
fre 7/5 · 20:00Grenoble–Laval
Ligue 2
fre 14/5 · 20:00Sochaux–Grenoble
Ligue 2
lör 22/5 · 20:00Grenoble–Dunkerque
Ligue 2
Spelade matcher den här säsongen
23/10 26PAU2–1GrenobleLigue 2
16/10 26Grenoble0–2Boulogne
Ligue 2
9/10 26Montpellier2–0Grenoble
Ligue 2
18/9 26Grenoble1–1Clermont Foot
Ligue 2
11/9 26Rodez0–1Grenoble
Ligue 2
4/9 26Grenoble1–2Annecy
Ligue 2
28/8 26Laval0–3Grenoble
Ligue 2
22/8 26Saint-Étienne4–0Grenoble
Ligue 2
14/8 26Grenoble0–0Metz
Ligue 2
8/8 26Dunkerque4–2Grenoble
Ligue 2

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Grenoble: tabellplacering – Ligue 2

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
14Rodez103-1-616:2210VFFFF
15Nantes102-2-611:178FFOVF
16Grenoble102-2-69:178FFFOV
17Clermont Foot100-7-39:147FOFOO
18Laval101-3-613:216FOFOF

Grenoble: säsongsstatistik (Ligue 2)

Gjorda mål per match0,9
Insläppta mål per match1,7
Hemma: gjorda / insläppta0,5 / 1,3
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 2,0
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort28
Gula kort per match2,8
Röda kort0

Mest använda formationer

4-1-4-1 (9×) · 5-3-2 (1×)

Grenoble: spelarstatistik (Ligue 2)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Y. DiabyMF32262053007,37
F. LimouriFÖ31960000207,03
M. BangréAN2120010007,00
C. VidalFÖ108660030406,88
A. PelonFÖ75580000106,84
N. ZahuiFÖ108050020006,83
M. XantippeFÖ108961142206,82
Y. MagninMF97790120406,81
D. HoogewerfAN4500000006,80
S. DibaMF965020103306,76
B. MouazanMF86131184206,76
M. CorbozMF85150031106,75
U. BonnetAN84151163006,73
Y. MaçonFÖ52820110206,72
L. CerriAN52560022006,66
J. Akpa AkproMF105280041406,60
L. BernadouMF105420030106,58
J. MoutonFÖ3400000006,47
Owen KouassiFÖ31080000006,47
M. DjittéAN4420000006,40
K. FofanaMF104781062106,39
S. NiakatéFÖ2110000006,20
E. SarıkayaFÖ21800000106,00
M. BechikhAN11000000–
A. LalliasAN11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Grenoble: trupp

Målvakter

16B. AllainNationalitetFrankrikeÅlder34 årLängd185 cmVikt75 kg
20A. OllieroNationalitetFrankrikeÅlder29 årLängd193 cmVikt85 kg
25T. BorneÅlder23 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Grenoble: övergångar

Nyförvärv

  • Y. MaçonSaint-Étienne · kontraktslös31/8 26
  • Owen KouassiLecce · lån31/8 26
  • J. Akpa AkproPRO Vercelli · lån3/8 26
  • L. CerriJuventus · övergång2/8 26
  • T. BorneČeské Budějovice · kontraktslös31/7 26
  • F. LimouriFC Eindhoven · kontraktslös21/7 26
  • S. NiakatéValenciennes · kontraktslös10/7 26
  • Zé LeitePenafiel · kontraktslös8/7 26

Lämnat klubben

  • M. BangréSumqayıt · övergång10/9 26
  • E. SarıkayaGaziantep FK · övergång3/9 26
  • Y. DiabyVancouver Whitecaps · övergång31/8 26
  • M. MionBoulogne · övergång31/8 26
  • E. MaurinCasa Pia · övergång28/8 26
  • A. TchaptchetExcelsior Virton · övergång10/8 26
  • L. MouyokoloBaltika · övergång31/7 26
  • L. MouyokoloMouyokolo Loris · kontraktslös19/7 26

Grenoble: fakta

LandFrankrike
Grundad1917
ArenaStade des Alpes
Kapacitet20 068
Underlagnaturgräs
TurneringLigue 2
Tabellplacering16:e · 8 poäng

Grenoble: vanliga frågor

Vilken arena spelar Grenoble på?

Grenoble spelar sina hemmamatcher på Stade des Alpes (Grenoble), som tar 20 068 åskådare.

Var ligger Grenoble i tabellen?

Grenoble ligger på 16:e plats i Ligue 2 med 8 poäng på 10 matcher (2 segrar, 2 oavgjorda, 6 förluster).

När spelar Grenoble nästa gång?

Nästa match: Grenoble – Dijon, fre 30/10 · 20:00 (Ligue 2).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Grenoble?

Senaste ligamatch: PAU 2–1 Grenoble (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i Grenoble?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Y. Diaby med 2 mål.

Grenoble: spelschema, tabell och speltips

Grenoble (Frankrike) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Ligue 2), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Ligue 2 finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.