Fotboll
Hem › Lag › Montpellier
Montpellier

Montpellier – lagets statistik och form

Frankrike · grundad 1974 · Stade de la Mosson-Mondial 98

Montpellier: turneringar 2026/27

Montpellier: kommande matcher

lör 31/10 · 14:00AnnecyTipsMontpellierLigue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 6/11 · 20:00Montpellier–Metz
Ligue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 20/11 · 20:00Laval–Montpellier
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Montpellier–Nantes
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00Sochaux–Montpellier
Ligue 2

Montpellier: senaste resultat

Form i liganVVVOV
26/10 26Montpellier2–1RED Star FC 93Ligue 219/10 26Rodez0–3MontpellierLigue 2
9/10 26Montpellier2–0Grenoble
Ligue 2
18/9 26Reims1–1Montpellier
Ligue 2
11/9 26Montpellier1–0PAU
Ligue 2
5/9 26Saint-Étienne3–1Montpellier
Ligue 2
28/8 26Montpellier0–0Boulogne
Ligue 2
21/8 26Dunkerque0–1Montpellier
Ligue 2

Montpellier: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 14:00AnnecyTipsMontpellier
Ligue 2
fre 6/11 · 20:00Montpellier–Metz
Ligue 2
fre 20/11 · 20:00Laval–Montpellier
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Montpellier–Nantes
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00Sochaux–Montpellier
Ligue 2
lör 2/1 · 20:00Montpellier–Guingamp
Ligue 2
fre 15/1 · 20:00Montpellier–Clermont Foot
Ligue 2
fre 22/1 · 20:00Grenoble–Montpellier
Ligue 2
fre 29/1 · 20:00Montpellier–Rodez
Ligue 2
fre 5/2 · 20:00RED Star FC 93–Montpellier
Ligue 2
fre 12/2 · 20:00Montpellier–Reims
Ligue 2
fre 19/2 · 20:00Metz–Montpellier
Ligue 2
fre 26/2 · 20:00Montpellier–Laval
Ligue 2
fre 5/3 · 20:00Montpellier–Annecy
Ligue 2
fre 12/3 · 20:00Clermont Foot–Montpellier
Ligue 2
fre 19/3 · 20:00PAU–Montpellier
Ligue 2
fre 2/4 · 20:00Montpellier–Dunkerque
Ligue 2
fre 9/4 · 20:00Guingamp–Montpellier
Ligue 2
fre 16/4 · 20:00Montpellier–Sochaux
Ligue 2
fre 23/4 · 20:00Nantes–Montpellier
Ligue 2
fre 30/4 · 20:00Montpellier–Saint-Étienne
Ligue 2
fre 7/5 · 20:00Boulogne–Montpellier
Ligue 2
fre 14/5 · 20:00Montpellier–Nancy
Ligue 2
lör 22/5 · 20:00Dijon–Montpellier
Ligue 2
Spelade matcher den här säsongen
26/10 26Montpellier2–1RED Star FC 93Ligue 219/10 26Rodez0–3MontpellierLigue 2
9/10 26Montpellier2–0Grenoble
Ligue 2
18/9 26Reims1–1Montpellier
Ligue 2
11/9 26Montpellier1–0PAU
Ligue 2
5/9 26Saint-Étienne3–1Montpellier
Ligue 2
28/8 26Montpellier0–0Boulogne
Ligue 2
21/8 26Dunkerque0–1Montpellier
Ligue 2
14/8 26Nancy0–1Montpellier
Ligue 2
8/8 26Montpellier1–1Dijon
Ligue 2

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Montpellier: tabellplacering – Ligue 2

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Saint-Étienne108-1-123:825VVVOF
2Montpellier106-3-113:621VVVOV
3Nancy106-1-312:819VVVVF
4Reims104-6-020:1218OVOOV

Montpellier: säsongsstatistik (Ligue 2)

Gjorda mål per match1,3
Insläppta mål per match0,6
Hemma: gjorda / insläppta1,2 / 0,4
Borta: gjorda / insläppta1,4 / 0,8
Hållna nollor6
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort25
Gula kort per match2,5
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (7×) · 4-3-3 (2×) · 4-1-4-1 (1×)

Montpellier: spelarstatistik (Ligue 2)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. LaporteFÖ109000030207,37
D. MeddahMF96351072407,23
N. PaysAN1088731138007,22
A. SissokoFÖ1800011107,20
T. Sainte-LuceFÖ97891073107,13
F. TardieuMF87100132107,13
E. TchatoFÖ21800000107,10
Y. ZouaouiFÖ32000051107,01
Y. MouangaFÖ86390020306,98
Lacine Megnan-PaveAN851731176106,87
Y. IssoufouAN41031031006,83
N. MukieleAN960212126206,82
M. CamaraAN754620139106,79
Naoufel El HannachFÖ95950042206,79
T. ChennahiMF84620141106,78
Hichem AbderrebiMF103230041106,63
Y. BenhattabMF2170000006,62
N. Vidal-CartouxMF84780081106,60
J. HatchiAN2280011006,50
Daryll BenlahlouAN81771142005,86
Gregory AyemMF51570053104,83

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Montpellier: trupp

Målvakter

1M. MichelNationalitetFrankrikeÅlder34 årLängd189 cmVikt85 kg
31S. NgapandouetnbuNationalitetKamerunÅlder22 årLängd186 cmVikt74 kg
50V. DžodićNationalitetSerbienÅlder19 årLängd185 cmVikt57 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Montpellier: övergångar

Nyförvärv

  • Y. BenhattabNantes · övergång3/9 26
  • J. HatchiLorient · lån31/8 26
  • A. SissokoGuingamp · kontraktslös30/8 26
  • Y. ZouaouiLe Havre · övergång27/8 26
  • N. MukieleRennes · lån1/8 26
  • Gregory AyemRacing Colombes 92 · kontraktslös20/7 26
  • Daryll BenlahlouLyon · lån20/7 26
  • M. CamaraLaval · övergång15/7 26

Lämnat klubben

  • J. NdiayeValenciennes · lån1/9 26
  • K. FayadHNK Hajduk Split · övergång31/8 26
  • C. JullienDender · kontraktslös27/8 26
  • E. TchatoFrosinone · övergång24/8 26
  • T. SavanierMetz · kontraktslös9/8 26
  • C. MamiloMamilo Craig · kontraktslös30/7 26
  • G. NgossoSokół Ostróda · kontraktslös30/7 26
  • L. Mincarelli DavinEstrela · övergång30/7 26

Montpellier: fakta

LandFrankrike
Grundad1974
ArenaStade de la Mosson-Mondial 98
Kapacitet32 939
Underlagnaturgräs
TurneringLigue 2
Tabellplacering2:a · 21 poäng

Montpellier: vanliga frågor

Vilken arena spelar Montpellier på?

Montpellier spelar sina hemmamatcher på Stade de la Mosson-Mondial 98 (Montpellier), som tar 32 939 åskådare.

Var ligger Montpellier i tabellen?

Montpellier ligger på 2:a plats i Ligue 2 med 21 poäng på 10 matcher (6 segrar, 3 oavgjorda, 1 förlust).

När spelar Montpellier nästa gång?

Nästa match: Annecy – Montpellier, lör 31/10 · 14:00 (Ligue 2).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Montpellier?

Senaste ligamatch: Montpellier 2–1 RED Star FC 93 (26/10 26).

Vem är bäste målskytt i Montpellier?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är N. Pays med 3 mål.

Montpellier: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Montpellier (Frankrike) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Ligue 2): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Ligue 2 finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.