Fotboll
Hem › Lag › Sochaux
Sochaux

Sochaux – lagets statistik och form

Frankrike · grundad 1928 · Stade Auguste-Bonal

Sochaux: turneringar 2026/27

Sochaux: kommande matcher

lör 31/10 · 14:00ReimsTipsSochauxLigue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 6/11 · 20:00Nancy–Sochaux
Ligue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 20/11 · 20:00Sochaux–Dunkerque
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Dijon–Sochaux
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00Sochaux–Montpellier
Ligue 2

Sochaux: senaste resultat

Form i liganFFOOV
23/10 26Sochaux1–3AnnecyLigue 2
17/10 26Metz3–2Sochaux
Ligue 2
9/10 26Sochaux1–1Boulogne
Ligue 2
18/9 26Laval1–1Sochaux
Ligue 2
12/9 26Sochaux1–0Nantes
Ligue 2
4/9 26PAU1–1Sochaux
Ligue 2
28/8 26Clermont Foot0–0Sochaux
Ligue 2
21/8 26Sochaux1–0Guingamp
Ligue 2

Sochaux: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 14:00ReimsTipsSochaux
Ligue 2
fre 6/11 · 20:00Nancy–Sochaux
Ligue 2
fre 20/11 · 20:00Sochaux–Dunkerque
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Dijon–Sochaux
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00Sochaux–Montpellier
Ligue 2
lör 2/1 · 20:00Grenoble–Sochaux
Ligue 2
fre 15/1 · 20:00Sochaux–Rodez
Ligue 2
fre 22/1 · 20:00Boulogne–Sochaux
Ligue 2
fre 29/1 · 20:00Sochaux–Reims
Ligue 2
fre 5/2 · 20:00Sochaux–PAU
Ligue 2
fre 12/2 · 20:00Annecy–Sochaux
Ligue 2
fre 19/2 · 20:00Sochaux–Dijon
Ligue 2
fre 26/2 · 20:00Saint-Étienne–Sochaux
Ligue 2
fre 5/3 · 20:00Sochaux–Metz
Ligue 2
fre 12/3 · 20:00Rodez–Sochaux
Ligue 2
fre 19/3 · 20:00Sochaux–Nancy
Ligue 2
fre 2/4 · 20:00Nantes–Sochaux
Ligue 2
fre 9/4 · 20:00Sochaux–RED Star FC 93
Ligue 2
fre 16/4 · 20:00Montpellier–Sochaux
Ligue 2
fre 23/4 · 20:00Sochaux–Laval
Ligue 2
fre 30/4 · 20:00Dunkerque–Sochaux
Ligue 2
fre 7/5 · 20:00Sochaux–Clermont Foot
Ligue 2
fre 14/5 · 20:00Sochaux–Grenoble
Ligue 2
lör 22/5 · 20:00Guingamp–Sochaux
Ligue 2
Spelade matcher den här säsongen
23/10 26Sochaux1–3AnnecyLigue 2
17/10 26Metz3–2Sochaux
Ligue 2
9/10 26Sochaux1–1Boulogne
Ligue 2
18/9 26Laval1–1Sochaux
Ligue 2
12/9 26Sochaux1–0Nantes
Ligue 2
4/9 26PAU1–1Sochaux
Ligue 2
28/8 26Clermont Foot0–0Sochaux
Ligue 2
21/8 26Sochaux1–0Guingamp
Ligue 2
14/8 26RED Star FC 930–0Sochaux
Ligue 2
8/8 26Sochaux0–3Saint-Étienne
Ligue 2

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Sochaux: tabellplacering – Ligue 2

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
10Dunkerque103-3-414:1612OVFFV
11Guingamp103-2-513:1511VFFFV
12Sochaux102-5-38:1211FFOOV
13Boulogne101-7-27:710OVOFO
14Rodez103-1-616:2210VFFFF

Sochaux: säsongsstatistik (Ligue 2)

Gjorda mål per match0,8
Insläppta mål per match1,2
Hemma: gjorda / insläppta0,8 / 1,4
Borta: gjorda / insläppta0,8 / 1,0
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort13
Gula kort per match1,3
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (10×)

Sochaux: spelarstatistik (Ligue 2)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
H. BayanginisaMF1331053007,20
M. PeybernesFÖ97820000007,16
B. YoussoufFÖ53940110007,12
A. VitelliFÖ42400000006,93
B. GomelMF857530157306,85
D. GomisFÖ75280030006,69
E. N'GattaFÖ108560030206,69
V. LobryMF42260011006,68
L. DeedsonAN52181083006,66
Dylan TavaresFÖ94430000006,66
Y. DemoncyMF52790031006,62
S. BaghdadiMF94271174106,61
L. NomelMF95290052006,61
J. MexiqueMF83980052006,60
J. MassonMF97970010106,59
B. DiawaraAN75000131006,59
B. FofanaAN103781042106,53
M. ClairiciaAN1049010103006,53
K. DjocoAN104600182106,45
S. AgouzoulFÖ63790111206,37
N. K. Mouyema4490000004,80

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Sochaux: trupp

Målvakter

16M. Schubler-LecartÅlder19 år
30A. PierreNationalitetHaitiÅlder24 årLängd190 cmVikt88 kg
40M. JeanninNationalitetAlgerietÅlder34 årLängd187 cmVikt81 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Sochaux: övergångar

Nyförvärv

  • Y. DemoncyReims · kontraktslös6/9 26
  • L. DeedsonFC Dallas · kontraktslös26/8 26
  • S. AgouzoulAuxerre · kontraktslös21/7 26
  • L. NomelStade Lausanne-Ouchy · kontraktslös16/7 26
  • E. CortesOlympiakos Piraeus U19 · kontraktslös30/6 26
  • M. ClairiciaVfL Bochum · övergång30/6 26
  • V. LobryAmiens · kontraktslös30/6 26
  • S. BaghdadiValenciennes · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • A. SidibeGobelins · lån23/7 26
  • A. BoutoutaouFCSB · övergång17/7 26
  • A. SaidiUnionistas de Salamanca · kontraktslös6/7 26
  • E. DodeGobelins · lån1/7 26
  • M. TouréUNA Strassen · kontraktslös30/6 26
  • Elson MendesKasımpaşa · övergång30/6 26
  • S. LoubaoMonza · åter från lån29/6 26
  • P. MendyMendy Prince · kontraktslös29/6 26

Sochaux: fakta

LandFrankrike
Grundad1928
ArenaStade Auguste-Bonal
Kapacitet20 005
Underlagnaturgräs
TurneringLigue 2
Tabellplacering12:e · 11 poäng

Sochaux: vanliga frågor

Vilken arena spelar Sochaux på?

Sochaux spelar sina hemmamatcher på Stade Auguste-Bonal (Montbéliard), som tar 20 005 åskådare.

Var ligger Sochaux i tabellen?

Sochaux ligger på 12:e plats i Ligue 2 med 11 poäng på 10 matcher (2 segrar, 5 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Sochaux nästa gång?

Nästa match: Reims – Sochaux, lör 31/10 · 14:00 (Ligue 2).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Sochaux?

Senaste ligamatch: Sochaux 1–3 Annecy (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i Sochaux?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är B. Gomel med 3 mål.

Sochaux: spelschema, tabell och speltips

Sochaux (Frankrike) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Ligue 2), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Ligue 2 finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.