Fotboll
Hem › Lag › Clermont Foot
Clermont Foot

Clermont Foot – lagets statistik och form

Frankrike · grundad 1990 · Stade Gabriel-Montpied

Clermont Foot: turneringar 2026/27

Clermont Foot: kommande matcher

fre 30/10 · 20:00NantesTipsClermont FootLigue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 6/11 · 20:00Clermont Foot–Rodez
Ligue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 20/11 · 20:00Annecy–Clermont Foot
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Clermont Foot–Metz
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00Nancy–Clermont Foot
Ligue 2

Clermont Foot: senaste resultat

Form i liganFOFOO
23/10 26Clermont Foot0–2GuingampLigue 2
16/10 26Laval3–3Clermont Foot
Ligue 2
10/10 26Clermont Foot2–3RED Star FC 93
Ligue 2
18/9 26Grenoble1–1Clermont Foot
Ligue 2
11/9 26Clermont Foot0–0Boulogne
Ligue 2
4/9 26Dunkerque1–1Clermont Foot
Ligue 2
28/8 26Clermont Foot0–0Sochaux
Ligue 2
21/8 26Clermont Foot1–1Dijon
Ligue 2

Clermont Foot: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 20:00NantesTipsClermont Foot
Ligue 2
fre 6/11 · 20:00Clermont Foot–Rodez
Ligue 2
fre 20/11 · 20:00Annecy–Clermont Foot
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Clermont Foot–Metz
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00Nancy–Clermont Foot
Ligue 2
lör 2/1 · 20:00Clermont Foot–PAU
Ligue 2
fre 15/1 · 20:00Montpellier–Clermont Foot
Ligue 2
fre 22/1 · 20:00Clermont Foot–Saint-Étienne
Ligue 2
fre 29/1 · 20:00Dijon–Clermont Foot
Ligue 2
fre 5/2 · 20:00Boulogne–Clermont Foot
Ligue 2
fre 12/2 · 20:00Clermont Foot–Laval
Ligue 2
fre 19/2 · 20:00Guingamp–Clermont Foot
Ligue 2
fre 26/2 · 20:00Clermont Foot–Dunkerque
Ligue 2
fre 5/3 · 20:00PAU–Clermont Foot
Ligue 2
fre 12/3 · 20:00Clermont Foot–Montpellier
Ligue 2
fre 19/3 · 20:00Reims–Clermont Foot
Ligue 2
fre 2/4 · 20:00Clermont Foot–Grenoble
Ligue 2
fre 9/4 · 20:00Clermont Foot–Nancy
Ligue 2
fre 16/4 · 20:00Rodez–Clermont Foot
Ligue 2
fre 23/4 · 20:00Metz–Clermont Foot
Ligue 2
fre 30/4 · 20:00Clermont Foot–Nantes
Ligue 2
fre 7/5 · 20:00Sochaux–Clermont Foot
Ligue 2
fre 14/5 · 20:00Clermont Foot–Annecy
Ligue 2
lör 22/5 · 20:00RED Star FC 93–Clermont Foot
Ligue 2
Spelade matcher den här säsongen
23/10 26Clermont Foot0–2GuingampLigue 2
16/10 26Laval3–3Clermont Foot
Ligue 2
10/10 26Clermont Foot2–3RED Star FC 93
Ligue 2
18/9 26Grenoble1–1Clermont Foot
Ligue 2
11/9 26Clermont Foot0–0Boulogne
Ligue 2
4/9 26Dunkerque1–1Clermont Foot
Ligue 2
28/8 26Clermont Foot0–0Sochaux
Ligue 2
21/8 26Clermont Foot1–1Dijon
Ligue 2
14/8 26Saint-Étienne3–1Clermont Foot
Ligue 2
8/8 26Clermont Foot0–0Reims
Ligue 2

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Clermont Foot: tabellplacering – Ligue 2

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
15Nantes102-2-611:178FFOVF
16Grenoble102-2-69:178FFFOV
17Clermont Foot100-7-39:147FOFOO
18Laval101-3-613:216FOFOF

Clermont Foot: säsongsstatistik (Ligue 2)

Gjorda mål per match0,9
Insläppta mål per match1,4
Hemma: gjorda / insläppta0,5 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 2,0
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort13
Gula kort per match1,3
Röda kort0

Mest använda formationer

4-1-4-1 (6×) · 4-4-2 (2×) · 4-2-3-1 (1×)

Clermont Foot: spelarstatistik (Ligue 2)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
V. N'SimbaFÖ87040110107,11
E. KabeyaFÖ97330000007,01
F. BianchiniAN64552143107,00
R. KouaméMF53460100007,00
E. CanteroAN72841142006,89
M. DouaneAN3820000006,80
Y. SalmierFÖ109000020106,79
Noam StrotzMF31500020006,77
I. M'BahiaFÖ75050021306,73
Luís SemedoAN2830042006,70
C. KonatéFÖ1120000006,70
A. BaallalMF21800020006,70
A. AckraMF42610000006,68
M. BouchennaMF42300010006,68
O. DiopAN104071042106,67
J. SambiaFÖ103780122106,67
I. CoulibalyFÖ95730000106,67
J. GrillotMF97130021206,65
A. HunouAN93831174006,64
E. KonéMF74240011006,63
C. OkouAN105772194006,58
J. Nyindong TsamounaAN61631052006,56
J. AsticMF31470000106,33
A. SaintorensAN3890020006,30
A. PelmardFÖ21800000006,20
Marouane AdmarMF1630011006,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Clermont Foot: trupp

Målvakter

16M. NdiayeNationalitetSenegalÅlder24 årLängd202 cmVikt88 kg
30T. GuivarchNationalitetFrankrikeÅlder30 årLängd195 cmVikt89 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Clermont Foot: övergångar

Nyförvärv

  • Luís SemedoSunderland · övergång31/8 26
  • F. BianchiniSwansea · lån31/8 26
  • R. KouaméCádiz · kontraktslös31/8 26
  • J. SambiaSalernitana · kontraktslös6/8 26
  • J. GrillotBordeaux · kontraktslös4/8 26
  • C. OkouParis FC 2 · lån28/7 26
  • A. SaintorensBayonne · kontraktslös6/7 26
  • A. PelmardJagiellonia · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • H. SaivetCaen · kontraktslös2/9 26
  • C. KonatéSK Beveren · övergång2/9 26
  • F. DiédhiouAl Orubah · kontraktslös19/8 26
  • K. BambaGranada CF · kontraktslös22/7 26
  • I. FakiliBeşiktaş · övergång4/7 26
  • H. KeïtaKocaelispor · övergång30/6 26
  • F. DiédhiouDiedhiou Famara · kontraktslös29/6 26
  • J. GastienGastien Johan · avslutad karriär29/6 26

Clermont Foot: fakta

LandFrankrike
Grundad1990
ArenaStade Gabriel-Montpied
Kapacitet13 576
Underlagnaturgräs
TurneringLigue 2
Tabellplacering17:e · 7 poäng

Clermont Foot: vanliga frågor

Vilken arena spelar Clermont Foot på?

Clermont Foot spelar sina hemmamatcher på Stade Gabriel-Montpied (Clermont-Ferrand), som tar 13 576 åskådare.

Var ligger Clermont Foot i tabellen?

Clermont Foot ligger på 17:e plats i Ligue 2 med 7 poäng på 10 matcher (0 segrar, 7 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Clermont Foot nästa gång?

Nästa match: Nantes – Clermont Foot, fre 30/10 · 20:00 (Ligue 2).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Clermont Foot?

Senaste ligamatch: Clermont Foot 0–2 Guingamp (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i Clermont Foot?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är F. Bianchini med 2 mål.

Clermont Foot: spelschema, tabell och speltips

Clermont Foot (Frankrike) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Ligue 2), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Ligue 2 finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.