Fotboll
Hem › Lag › Reims
Reims

Reims – lagets statistik och form

Frankrike · grundad 1909 · Stade Auguste-Delaune

Reims: turneringar 2026/27

Reims: kommande matcher

lör 31/10 · 14:00ReimsTipsSochauxLigue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 6/11 · 20:00Grenoble–Reims
Ligue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 20/11 · 20:00Reims–Saint-Étienne
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Rodez–Reims
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00Metz–Reims
Ligue 2

Reims: senaste resultat

Form i liganOVOOV
26/10 26Boulogne1–1ReimsLigue 2
16/10 26Reims4–2Dijon
Ligue 2
10/10 26Nantes0–0Reims
Ligue 2
18/9 26Reims1–1Montpellier
Ligue 2
11/9 26Nancy1–2Reims
Ligue 2
5/9 26Reims2–2Guingamp
Ligue 2
29/8 26RED Star FC 931–4Reims
Ligue 2
24/8 26Reims3–1Annecy
Ligue 2

Reims: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 14:00ReimsTipsSochaux
Ligue 2
fre 6/11 · 20:00Grenoble–Reims
Ligue 2
fre 20/11 · 20:00Reims–Saint-Étienne
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Rodez–Reims
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00Metz–Reims
Ligue 2
lör 2/1 · 20:00Reims–Laval
Ligue 2
fre 15/1 · 20:00PAU–Reims
Ligue 2
fre 22/1 · 20:00Reims–RED Star FC 93
Ligue 2
fre 29/1 · 20:00Sochaux–Reims
Ligue 2
fre 5/2 · 20:00Reims–Nancy
Ligue 2
fre 12/2 · 20:00Montpellier–Reims
Ligue 2
fre 19/2 · 20:00Reims–Nantes
Ligue 2
fre 26/2 · 20:00Annecy–Reims
Ligue 2
fre 5/3 · 20:00Reims–Rodez
Ligue 2
fre 12/3 · 20:00Laval–Reims
Ligue 2
fre 19/3 · 20:00Reims–Clermont Foot
Ligue 2
fre 2/4 · 20:00Reims–PAU
Ligue 2
fre 9/4 · 20:00Dijon–Reims
Ligue 2
fre 16/4 · 20:00Reims–Metz
Ligue 2
fre 23/4 · 20:00Guingamp–Reims
Ligue 2
fre 30/4 · 20:00Reims–Grenoble
Ligue 2
fre 7/5 · 20:00Saint-Étienne–Reims
Ligue 2
fre 14/5 · 20:00Dunkerque–Reims
Ligue 2
lör 22/5 · 20:00Reims–Boulogne
Ligue 2
Spelade matcher den här säsongen
26/10 26Boulogne1–1ReimsLigue 2
16/10 26Reims4–2Dijon
Ligue 2
10/10 26Nantes0–0Reims
Ligue 2
18/9 26Reims1–1Montpellier
Ligue 2
11/9 26Nancy1–2Reims
Ligue 2
5/9 26Reims2–2Guingamp
Ligue 2
29/8 26RED Star FC 931–4Reims
Ligue 2
24/8 26Reims3–1Annecy
Ligue 2
14/8 26Reims3–3Dunkerque
Ligue 2
8/8 26Clermont Foot0–0Reims
Ligue 2

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Reims: tabellplacering – Ligue 2

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
2Montpellier106-3-113:621VVVOV
3Nancy106-1-312:819VVVVF
4Reims104-6-020:1218OVOOV
5PAU105-2-313:1017VVVVF
6RED Star FC 93105-2-313:1217FFVVV

Reims: säsongsstatistik (Ligue 2)

Gjorda mål per match2,0
Insläppta mål per match1,2
Hemma: gjorda / insläppta2,6 / 1,8
Borta: gjorda / insläppta1,4 / 0,6
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort18
Gula kort per match1,8
Röda kort2

Mest använda formationer

4-2-3-1 (6×) · 4-4-2 (3×) · 4-1-4-1 (1×)

Reims: spelarstatistik (Ligue 2)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Y. FofanaMF10839812112107,55
A. TiaMF754410115007,26
S. KottoFÖ109001043107,18
M. GbaneMF1590000007,00
D. GuindoFÖ109001431206,94
N. AhouononFÖ109000050206,91
M. DaramyMF96291076006,88
A. KashiAN31350141006,83
J. MambukuFÖ107100111006,80
A. GadouAN71671121106,74
Y. El KachatiMF94132176106,71
T. LeoniMF107990011006,71
C. KouranfalMF84682032306,69
S. SoumanoAN105011163006,62
J. PatrickMF51380010006,37
John OtomewoFÖ92500021206,37
S. DembeleMF2640000106,30
Quentin ParisAN4971022105,70
T. DiarrassoubaAN4820022004,78
A. ZohouriFÖ42310110114,30
Sergio AkiemeFÖ1230000001,97

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Reims: trupp

Målvakter

1T. HülsmannNationalitetTysklandÅlder21 årLängd200 cmVikt91 kg
12E. OmeragicNationalitetSchweizÅlder23 årLängd197 cmVikt90 kg
16A. SauvageÅlder34 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Reims: övergångar

Nyförvärv

  • Aleksandr GubogloCF Montreal · lån22/7 26
  • John OtomewoHapoel Katamon · övergång15/7 26
  • E. OmeragicNeuchatel Xamax FC · övergång7/7 26
  • S. SoumanoLorient · kontraktslös6/7 26
  • A. SauvageAmiens · kontraktslös30/6 26
  • S. KottoGent · övergång30/6 26
  • T. HülsmannTSV Hartberg · övergång30/6 26
  • D. GuindoStade Brestois 29 · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • S. SyllaNimes · lån13/9 26
  • Y. DemoncySochaux · kontraktslös6/9 26
  • Keito NakamuraLyon · övergång2/9 26
  • O. DiakitéSturm Graz · lån1/9 26
  • J. SiebatcheuSpVgg Greuther Fürth · kontraktslös29/8 26
  • R. KhadraQarabağ · övergång27/8 26
  • C. KouranfalKouranfal Chamsedin · kontraktslös30/7 26
  • C. BolokoBoloko Calvin · kontraktslös30/7 26

Reims: fakta

LandFrankrike
Grundad1909
ArenaStade Auguste-Delaune
Kapacitet21 684
Underlagnaturgräs
TurneringLigue 2
Tabellplacering4:e · 18 poäng

Reims: vanliga frågor

Vilken arena spelar Reims på?

Reims spelar sina hemmamatcher på Stade Auguste-Delaune (Reims), som tar 21 684 åskådare.

Var ligger Reims i tabellen?

Reims ligger på 4:e plats i Ligue 2 med 18 poäng på 10 matcher (4 segrar, 6 oavgjorda, 0 förluster).

När spelar Reims nästa gång?

Nästa match: Reims – Sochaux, lör 31/10 · 14:00 (Ligue 2).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Reims?

Senaste ligamatch: Boulogne 1–1 Reims (26/10 26).

Vem är bäste målskytt i Reims?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Y. Fofana med 8 mål.

Reims: spelschema, tabell och speltips

Reims (Frankrike) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Ligue 2), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Ligue 2 finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.