Fotboll
Hem › Lag › Dunkerque
Dunkerque

Dunkerque – lagets statistik och form

Frankrike · grundad 0 · Stade Marcel-Tribut

Dunkerque: turneringar 2026/27

Dunkerque: kommande matcher

fre 30/10 · 20:00RodezTipsDunkerqueLigue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 6/11 · 20:00Dunkerque–Guingamp
Ligue 2 · Inbördes möten (H2H)
fre 20/11 · 20:00Sochaux–Dunkerque
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Dunkerque–RED Star FC 93
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00Laval–Dunkerque
Ligue 2

Dunkerque: senaste resultat

Form i liganOVFFV
23/10 26Dunkerque1–1MetzLigue 2
17/10 26Nantes2–3Dunkerque
Ligue 2
9/10 26Dunkerque0–1Annecy
Ligue 2
18/9 26PAU2–0Dunkerque
Ligue 2
12/9 26Dunkerque2–1Saint-Étienne
Ligue 2
4/9 26Dunkerque1–1Clermont Foot
Ligue 2
28/8 26Nancy2–0Dunkerque
Ligue 2
21/8 26Dunkerque0–1Montpellier
Ligue 2

Dunkerque: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 20:00RodezTipsDunkerque
Ligue 2
fre 6/11 · 20:00Dunkerque–Guingamp
Ligue 2
fre 20/11 · 20:00Sochaux–Dunkerque
Ligue 2
fre 4/12 · 20:00Dunkerque–RED Star FC 93
Ligue 2
fre 11/12 · 20:00Laval–Dunkerque
Ligue 2
lör 2/1 · 20:00Dunkerque–Boulogne
Ligue 2
fre 15/1 · 20:00Dijon–Dunkerque
Ligue 2
fre 22/1 · 20:00Dunkerque–Nantes
Ligue 2
fre 29/1 · 20:00Saint-Étienne–Dunkerque
Ligue 2
fre 5/2 · 20:00Guingamp–Dunkerque
Ligue 2
fre 12/2 · 20:00Dunkerque–PAU
Ligue 2
fre 19/2 · 20:00Dunkerque–Nancy
Ligue 2
fre 26/2 · 20:00Clermont Foot–Dunkerque
Ligue 2
fre 5/3 · 20:00Dunkerque–Dijon
Ligue 2
fre 12/3 · 20:00Metz–Dunkerque
Ligue 2
fre 19/3 · 20:00Dunkerque–Rodez
Ligue 2
fre 2/4 · 20:00Montpellier–Dunkerque
Ligue 2
fre 9/4 · 20:00Dunkerque–Laval
Ligue 2
fre 16/4 · 20:00Annecy–Dunkerque
Ligue 2
fre 23/4 · 20:00Boulogne–Dunkerque
Ligue 2
fre 30/4 · 20:00Dunkerque–Sochaux
Ligue 2
fre 7/5 · 20:00RED Star FC 93–Dunkerque
Ligue 2
fre 14/5 · 20:00Dunkerque–Reims
Ligue 2
lör 22/5 · 20:00Grenoble–Dunkerque
Ligue 2
Spelade matcher den här säsongen
23/10 26Dunkerque1–1MetzLigue 2
17/10 26Nantes2–3Dunkerque
Ligue 2
9/10 26Dunkerque0–1Annecy
Ligue 2
18/9 26PAU2–0Dunkerque
Ligue 2
12/9 26Dunkerque2–1Saint-Étienne
Ligue 2
4/9 26Dunkerque1–1Clermont Foot
Ligue 2
28/8 26Nancy2–0Dunkerque
Ligue 2
21/8 26Dunkerque0–1Montpellier
Ligue 2
14/8 26Reims3–3Dunkerque
Ligue 2
8/8 26Dunkerque4–2Grenoble
Ligue 2

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Dunkerque: tabellplacering – Ligue 2

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
8Metz103-5-216:1414OVFOF
9Dijon103-3-417:1812FFVVV
10Dunkerque103-3-414:1612OVFFV
11Guingamp103-2-513:1511VFFFV
12Sochaux102-5-38:1211FFOOV

Dunkerque: säsongsstatistik (Ligue 2)

Gjorda mål per match1,4
Insläppta mål per match1,6
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 2,3
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort26
Gula kort per match2,6
Röda kort3

Mest använda formationer

4-2-3-1 (9×) · 4-4-2 (1×)

Dunkerque: spelarstatistik (Ligue 2)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Opa SangantéFÖ108972053207,06
AbnerMF32370000106,97
T. RobinetAN434312107106,93
A. LebeauMF97581164306,91
G. RobailAN52562042106,90
K. AyariAN1048610113306,87
A. DahoMF52520100106,84
E. PrutsevMF1065231135006,81
S. KeitaMF95382294206,80
Marco DecherfMF41651222106,80
L. VallierFÖ84610011006,76
B. LagaeFÖ64420041106,75
A. LinguetFÖ109000031106,72
J. MorelMF107610080106,69
S. NzonziMF4690000006,68
Théna MassockMF106190070306,65
M. NiangAN2250000006,60
V. MayelaFÖ74031121016,46
Franck AtoenMF5480000106,45
O. TouréFÖ53120010006,44
E. MayillaAN71540010206,34
P. M. DiengMF2330011006,30
A. NadeAN3520000106,17

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Dunkerque: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Dunkerque: övergångar

Nyförvärv

  • M. NiangGençlerbirliği S.K. · kontraktslös11/9 26
  • G. RobailRWDM · kontraktslös5/9 26
  • A. NadeEstac Troyes · övergång31/8 26
  • O. TouréLille · lån16/8 26
  • K. AyariPSG U23 · lån3/8 26
  • S. NzonziStoke City · kontraktslös30/7 26
  • J. MorelOrléans · övergång20/7 26
  • E. MayillaSaint-Étienne · kontraktslös19/7 26

Lämnat klubben

  • Marco DecherfKV Mechelen · övergång2/9 26
  • T. RobinetNantes · övergång31/8 26
  • Z. SehaAubagne · lån18/8 26
  • A. N'DoyeAPM Metz · kontraktslös4/8 26
  • Y. SekongoSamsunspor · övergång31/7 26
  • V. SassoLe Havre · kontraktslös12/7 26
  • Marcos LavínAcadémico Viseu · kontraktslös7/7 26
  • M. Essimi AtebaAlverca · kontraktslös30/6 26

Dunkerque: fakta

LandFrankrike
Grundad0
ArenaStade Marcel-Tribut
Kapacitet4 933
Underlagnaturgräs
TurneringLigue 2
Tabellplacering10:e · 12 poäng

Dunkerque: vanliga frågor

Vilken arena spelar Dunkerque på?

Dunkerque spelar sina hemmamatcher på Stade Marcel-Tribut (Dunkerque), som tar 4 933 åskådare.

Var ligger Dunkerque i tabellen?

Dunkerque ligger på 10:e plats i Ligue 2 med 12 poäng på 10 matcher (3 segrar, 3 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Dunkerque nästa gång?

Nästa match: Rodez – Dunkerque, fre 30/10 · 20:00 (Ligue 2).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Dunkerque?

Senaste ligamatch: Dunkerque 1–1 Metz (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i Dunkerque?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är E. Prutsev med 3 mål.

Dunkerque: spelschema, tabell och speltips

Dunkerque (Frankrike) spelar i följande turneringar den här säsongen: Ligue 2. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Ligue 2 finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.