Fotboll
Hem › Lag › Accrington ST
Accrington ST

Accrington ST – lagets statistik och form

England · grundad 1891 · Wham Stadium

Accrington ST: turneringar 2026/27

League Two9:e plats, 18 poängNästa: Northampton · lör 31/10 · 16:00
Ligacupenomgång 128
EFL TrophyGroup North, Omgång 1Nästa: Sheffield Wednesday · tis 10/11 · 20:00
FA-cupen1/128-finalsNästa: Wycombe · lör 7/11 · 16:00

Accrington ST: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Accrington STTipsNorthamptonLeague Two · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Accrington ST–Wycombe
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
tis 10/11 · 20:00Sheffield Wednesday–Accrington ST
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Port Vale–Accrington ST
League Two
lör 21/11 · 16:00Accrington ST–Salford City
League Two

Accrington ST: senaste resultat

Form i liganVOVOV
24/10 26Rochdale0–5Accrington STLeague Two20/10 26York1–1Accrington STLeague Two
17/10 26Accrington ST3–1Gillingham
League Two
10/10 26Oldham0–0Accrington ST
League Two
6/10 26Accrington ST1–1Salford City
EFL Trophy
3/10 26Accrington ST2–0Cheltenham
League Two
26/9 26Swindon Town1–1Accrington ST
League Two
22/9 26Accrington ST3–3Sunderland U21
EFL Trophy

Accrington ST: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Accrington STTipsNorthampton
League Two
lör 7/11 · 16:00Accrington ST–Wycombe
FA-cupen
tis 10/11 · 20:00Sheffield Wednesday–Accrington ST
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Port Vale–Accrington ST
League Two
lör 21/11 · 16:00Accrington ST–Salford City
League Two
lör 28/11 · 16:00Fleetwood Town–Accrington ST
League Two
tis 1/12 · 20:45Accrington ST–Crewe
League Two
lör 12/12 · 16:00Bristol Rovers–Accrington ST
League Two
lör 19/12 · 16:00Accrington ST–Chesterfield
League Two
lör 26/12 · 16:00Tranmere–Accrington ST
League Two
tis 29/12 · 20:45Accrington ST–Rotherham
League Two
fre 1/1 · 16:00Accrington ST–Shrewsbury
League Two
lör 9/1 · 13:30Chesterfield–Accrington ST
League Two
lör 16/1 · 16:00Gillingham–Accrington ST
League Two
tis 19/1 · 20:45Accrington ST–York
League Two
lör 23/1 · 16:00Accrington ST–Rochdale
League Two
lör 30/1 · 16:00Northampton–Accrington ST
League Two
lör 6/2 · 16:00Accrington ST–Walsall
League Two
tis 9/2 · 20:45Grimsby–Accrington ST
League Two
lör 13/2 · 16:00Crawley Town–Accrington ST
League Two
lör 20/2 · 16:00Accrington ST–Barnet
League Two
lör 27/2 · 16:00Accrington ST–Port Vale
League Two
lör 6/3 · 16:00Colchester–Accrington ST
League Two
lör 13/3 · 16:00Accrington ST–Exeter City
League Two
lör 20/3 · 16:00Salford City–Accrington ST
League Two
fre 26/3 · 16:00Shrewsbury–Accrington ST
League Two
mån 29/3 · 16:00Accrington ST–Tranmere
League Two
lör 3/4 · 16:00Rotherham–Accrington ST
League Two
lör 10/4 · 16:00Accrington ST–Bristol Rovers
League Two
tis 13/4 · 20:45Accrington ST–Oldham
League Two
lör 17/4 · 16:00Newport County–Accrington ST
League Two
lör 24/4 · 16:00Accrington ST–Swindon Town
League Two
tis 27/4 · 20:45Cheltenham–Accrington ST
League Two
lör 1/5 · 16:00Accrington ST–Fleetwood Town
League Two
lör 8/5 · 16:00Crewe–Accrington ST
League Two
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Rochdale0–5Accrington STLeague Two20/10 26York1–1Accrington STLeague Two
17/10 26Accrington ST3–1Gillingham
League Two
10/10 26Oldham0–0Accrington ST
League Two
6/10 26Accrington ST1–1Salford City
EFL Trophy
3/10 26Accrington ST2–0Cheltenham
League Two
26/9 26Swindon Town1–1Accrington ST
League Two
22/9 26Accrington ST3–3Sunderland U21
EFL Trophy
19/9 26Accrington ST0–0Newport County
League Two
12/9 26Barnet2–1Accrington ST
League Two
5/9 26Accrington ST3–2Crawley Town
League Two
1/9 26Accrington ST2–2Grimsby
League Two
29/8 26Walsall3–2Accrington ST
League Two
22/8 26Exeter City2–0Accrington ST
League Two
15/8 26Accrington ST2–2Colchester
League Two
8/8 26Crewe2–1Accrington ST
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Accrington ST: tabellplacering – League Two

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
7Chesterfield135-4-423:1719VOFOV
8Exeter City135-4-410:719VVOVV
9Accrington ST134-6-322:1618VOVOV
10Shrewsbury135-3-516:2018OVVFV
11Grimsby134-5-419:1617VOFFF

Accrington ST: säsongsstatistik (League Two)

Gjorda mål per match1,7
Insläppta mål per match1,2
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,4 / 1,3
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort37
Gula kort per match2,8
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-1-2 (8×) · 3-1-4-2 (3×) · 3-4-2-1 (1×)

Accrington ST: spelarstatistik (League Two)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. WoodsAN12986712712507,23
C. CatonAN7496502011007,11
Stefan MolsMF1069824124207,09
D. LoveMF1210150141406,91
Oliver SmithFÖ1240000006,90
S. ConneelyMF85120031106,89
J. AndersonMF911700083406,88
L. CoyleMF84620010106,85
D. TutondaFÖ118700142406,83
T. WaltonAN1183932116306,82
C. WarrenAN844231125106,76
D. MatthewsFÖ12106410102406,73
Aidan BorlandMF64690020106,68
C. O'BrienMF108640252106,66
S. WhalleyAN63600185206,65
Alex HendersonMF1042910126106,61
C. BrownAN350011006,55
C. GrantMF61150020006,54
C. StocktonAN71350042006,46
J. CatesbyAN3480000006,37
F. RawsonFÖ54500011106,34
T. MooreFÖ32580022104,75

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Accrington ST: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Accrington ST: övergångar

Nyförvärv

  • O. SmithBolton B · kontraktslös9/9 26
  • Oliver SmithBolton · kontraktslös9/9 26
  • Aidan BorlandAston Villa · lån31/8 26
  • J. CatesbyEverton U21 · lån30/8 26
  • C. WarrenBolton · lån30/8 26
  • D. TutondaRochdale · kontraktslös15/7 26
  • C. StocktonSalford City · kontraktslös8/7 26
  • J. AndersonBarrow · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • F. SassForest Green · övergång25/8 26
  • C. HallHyde United · kontraktslös13/8 26
  • D. MartinHyde United · kontraktslös13/8 26
  • A. PopoolaChorley · lån3/8 26
  • F. TunstallQuorn · kontraktslös22/7 26
  • M. KellyKelly Michael · kontraktslös29/6 26
  • O. WrightSouthampton · åter från lån30/5 26
  • P. MaddenChesterfield · åter från lån30/5 26

Accrington ST: fakta

LandEngland
Grundad1891
ArenaWham Stadium
Kapacitet5 397
Underlagnaturgräs
TurneringLeague Two
Tabellplacering9:e · 18 poäng

Accrington ST: vanliga frågor

Vilken arena spelar Accrington ST på?

Accrington ST spelar sina hemmamatcher på Wham Stadium (Accrington, Lancashire), som tar 5 397 åskådare.

Var ligger Accrington ST i tabellen?

Accrington ST ligger på 9:e plats i League Two med 18 poäng på 13 matcher (4 segrar, 6 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Accrington ST nästa gång?

Nästa match: Accrington ST – Northampton, lör 31/10 · 16:00 (League Two).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Accrington ST?

Senaste ligamatch: Rochdale 0–5 Accrington ST (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Accrington ST?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Woods med 7 mål.

Accrington ST: spelschema, tabell och speltips

Accrington ST (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (League Two, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i League Two finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.