Fotboll
Hem › Lag › Crewe
Crewe

Crewe – lagets statistik och form

England · grundad 1877 · Mornflake Stadium

Crewe: turneringar 2026/27

Crewe: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00CreweTipsBarnetLeague Two · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Crewe–AFC Wimbledon
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
tis 10/11 · 20:00Crewe–Wigan
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Crewe–Newport County
League Two
lör 21/11 · 13:30Gillingham–Crewe
League Two

Crewe: senaste resultat

Form i liganFFVVV
24/10 26Chesterfield5–1CreweLeague Two20/10 26Exeter City2–0CreweLeague Two
17/10 26Crewe3–2Rochdale
League Two
10/10 26Swindon Town0–1Crewe
League Two
6/10 26Blackpool2–2Crewe
EFL Trophy
3/10 26Crewe3–1Bristol Rovers
League Two
26/9 26Rotherham1–1Crewe
League Two
22/9 26Crewe4–1Aston Villa U21
EFL Trophy

Crewe: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00CreweTipsBarnet
League Two
lör 7/11 · 16:00Crewe–AFC Wimbledon
FA-cupen
tis 10/11 · 20:00Crewe–Wigan
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Crewe–Newport County
League Two
lör 21/11 · 13:30Gillingham–Crewe
League Two
lör 28/11 · 16:00Crewe–Grimsby
League Two
tis 1/12 · 20:45Accrington ST–Crewe
League Two
lör 12/12 · 16:00Cheltenham–Crewe
League Two
tors 17/12 · 21:00Crewe–Salford City
League Two
lör 26/12 · 16:00Fleetwood Town–Crewe
League Two
tis 29/12 · 20:45Crewe–Tranmere
League Two
fre 1/1 · 16:00Crewe–Oldham
League Two
lör 9/1 · 16:00Salford City–Crewe
League Two
lör 16/1 · 16:00Rochdale–Crewe
League Two
tis 19/1 · 20:45Crewe–Exeter City
League Two
lör 23/1 · 16:00Crewe–Chesterfield
League Two
lör 30/1 · 16:00Barnet–Crewe
League Two
lör 6/2 · 16:00Crewe–Port Vale
League Two
tis 9/2 · 20:45Walsall–Crewe
League Two
lör 13/2 · 16:00York–Crewe
League Two
lör 20/2 · 16:00Crewe–Colchester
League Two
lör 27/2 · 16:00Newport County–Crewe
League Two
lör 6/3 · 16:00Crewe–Crawley Town
League Two
lör 13/3 · 16:00Northampton–Crewe
League Two
lör 20/3 · 16:00Crewe–Gillingham
League Two
fre 26/3 · 16:00Oldham–Crewe
League Two
mån 29/3 · 16:00Crewe–Fleetwood Town
League Two
lör 3/4 · 16:00Tranmere–Crewe
League Two
lör 10/4 · 16:00Crewe–Cheltenham
League Two
tis 13/4 · 20:45Crewe–Swindon Town
League Two
lör 17/4 · 16:00Shrewsbury–Crewe
League Two
lör 24/4 · 16:00Crewe–Rotherham
League Two
tis 27/4 · 20:45Bristol Rovers–Crewe
League Two
lör 1/5 · 16:00Grimsby–Crewe
League Two
lör 8/5 · 16:00Crewe–Accrington ST
League Two
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Chesterfield5–1CreweLeague Two20/10 26Exeter City2–0CreweLeague Two
17/10 26Crewe3–2Rochdale
League Two
10/10 26Swindon Town0–1Crewe
League Two
6/10 26Blackpool2–2Crewe
EFL Trophy
3/10 26Crewe3–1Bristol Rovers
League Two
26/9 26Rotherham1–1Crewe
League Two
22/9 26Crewe4–1Aston Villa U21
EFL Trophy
19/9 26Crewe1–1Shrewsbury
League Two
12/9 26Colchester1–1Crewe
League Two
5/9 26Crewe1–1York
League Two
1/9 26Crewe2–2Walsall
League Two
29/8 26Port Vale0–0Crewe
League Two
25/8 26Barnsley3–2Crewe
Ligacupen
22/8 26Crewe1–0Northampton
League Two
15/8 26Crawley Town0–1Crewe
League Two
8/8 26Crewe2–1Accrington ST
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Crewe: tabellplacering – League Two

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
2Barnet127-4-127:1725VOFVV
3Cheltenham136-3-422:2221VVFFF
4Crewe135-6-216:1621FFVVV
5York135-5-322:1620FVOOO
6Walsall124-7-118:1119FVOOO

Crewe: säsongsstatistik (League Two)

Gjorda mål per match1,2
Insläppta mål per match1,2
Hemma: gjorda / insläppta1,8 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta0,7 / 1,3
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort22
Gula kort per match1,7
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (10×) · 4-4-2 (2×) · 3-4-3 (1×)

Crewe: spelarstatistik (League Two)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
M. DemetriouFÖ53100000207,32
J. GibsonMF1384852209107,15
J. LankesterAN95782094006,89
L. OffordFÖ1311701053106,86
J. MarchAN13113032175206,80
M. HolíčekMF129091074106,73
O. LuntMF74550120106,68
R. HutchinsonFÖ85451065006,66
L. BillingtonFÖ1311520171106,62
J. StephensonFÖ1210801031206,60
J. TabinerMF138450471006,56
J. WhiteMF127340083306,48
A. ThibautAN123680031006,43
C. ThomasMF61670000106,41
Kyle UreMF94610110106,28
Calum AgiusMF116050193206,28
C. McNeillAN123351074105,96
L. MooreMF1100000003,35
Stan DanceyFÖ1150000001,96

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Crewe: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Crewe: övergångar

Nyförvärv

  • J. StephensonBrentford · lån20/8 26
  • Kyle UreCeltic · lån20/8 26
  • C. McNeillSheffield Wednesday · lån12/8 26
  • J. WhiteNewcastle · övergång15/7 26
  • L. OffordMilton Keynes Dons · kontraktslös30/6 26
  • F. RobertsGeorge Washington · kontraktslös30/6 26
  • J. GibsonDoncaster · kontraktslös30/6 26
  • F. RobertsChester · åter från lån30/5 26

Lämnat klubben

  • P. CrokerMorton · lån1/9 26
  • O. BogleTruro City · kontraktslös26/8 26
  • Isaac IrwinPreston · övergång18/8 26
  • F. RobertsBrackley Town · lån6/8 26
  • F. RobertsBedford Town · lån6/8 26
  • D. RankineEastleigh · lån5/8 26
  • Alfie Jones-MellorChester · kontraktslös31/7 26
  • O. ArmstrongSouth Carolina · kontraktslös30/7 26

Crewe: fakta

LandEngland
Grundad1877
ArenaMornflake Stadium
Kapacitet10 153
Underlagnaturgräs
TurneringLeague Two
Tabellplacering4:e · 21 poäng

Crewe: vanliga frågor

Vilken arena spelar Crewe på?

Crewe spelar sina hemmamatcher på Mornflake Stadium (Crewe, Cheshire), som tar 10 153 åskådare.

Var ligger Crewe i tabellen?

Crewe ligger på 4:e plats i League Two med 21 poäng på 13 matcher (5 segrar, 6 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Crewe nästa gång?

Nästa match: Crewe – Barnet, lör 31/10 · 16:00 (League Two).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Crewe?

Senaste ligamatch: Chesterfield 5–1 Crewe (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Crewe?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Gibson med 6 mål.

Crewe: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Crewe (England) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (League Two, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i League Two finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.