Fotboll
Hem › Lag › Exeter City
Exeter City

Exeter City – lagets statistik och form

England · grundad 1904 · St James Park

Exeter City: turneringar 2026/27

Exeter City: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Salford CityTipsExeter CityLeague Two · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Huddersfield–Exeter City
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
lör 14/11 · 13:30Exeter City–Cheltenham
League Two
lör 21/11 · 16:00Oldham–Exeter City
League Two
lör 28/11 · 13:30Exeter City–Crawley Town
League Two

Exeter City: senaste resultat

Form i liganVVOVV
24/10 26Exeter City2–1Fleetwood TownLeague Two20/10 26Exeter City2–0CreweLeague Two
17/10 26Colchester0–0Exeter City
League Two
10/10 26Shrewsbury0–1Exeter City
League Two
6/10 26Exeter City2–2Oxford United
EFL Trophy
3/10 26Exeter City1–0Rotherham
League Two
26/9 26Bristol Rovers1–0Exeter City
League Two
22/9 26Cheltenham2–2Exeter City
EFL Trophy

Exeter City: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Salford CityTipsExeter City
League Two
lör 7/11 · 16:00Huddersfield–Exeter City
FA-cupen
lör 14/11 · 13:30Exeter City–Cheltenham
League Two
lör 21/11 · 16:00Oldham–Exeter City
League Two
lör 28/11 · 13:30Exeter City–Crawley Town
League Two
tis 1/12 · 20:45Chesterfield–Exeter City
League Two
lör 12/12 · 16:00Exeter City–Rochdale
League Two
lör 19/12 · 13:30Northampton–Exeter City
League Two
lör 26/12 · 16:00Exeter City–Newport County
League Two
tis 29/12 · 20:45Swindon Town–Exeter City
League Two
lör 2/1 · 16:00Gillingham–Exeter City
League Two
lör 9/1 · 16:00Exeter City–Northampton
League Two
lör 16/1 · 16:00Exeter City–Colchester
League Two
tis 19/1 · 20:45Crewe–Exeter City
League Two
lör 23/1 · 16:00Fleetwood Town–Exeter City
League Two
lör 30/1 · 16:00Exeter City–Salford City
League Two
lör 6/2 · 16:00Exeter City–York
League Two
tis 9/2 · 20:45Barnet–Exeter City
League Two
lör 13/2 · 16:00Walsall–Exeter City
League Two
lör 20/2 · 16:00Exeter City–Port Vale
League Two
lör 27/2 · 16:00Cheltenham–Exeter City
League Two
lör 6/3 · 16:00Exeter City–Grimsby
League Two
lör 13/3 · 16:00Accrington ST–Exeter City
League Two
lör 20/3 · 16:00Exeter City–Oldham
League Two
fre 26/3 · 16:00Exeter City–Gillingham
League Two
mån 29/3 · 16:00Newport County–Exeter City
League Two
lör 3/4 · 16:00Exeter City–Swindon Town
League Two
lör 10/4 · 16:00Rochdale–Exeter City
League Two
tis 13/4 · 20:45Exeter City–Shrewsbury
League Two
lör 17/4 · 16:00Tranmere–Exeter City
League Two
lör 24/4 · 16:00Exeter City–Bristol Rovers
League Two
tis 27/4 · 20:45Rotherham–Exeter City
League Two
lör 1/5 · 16:00Crawley Town–Exeter City
League Two
lör 8/5 · 16:00Exeter City–Chesterfield
League Two
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Exeter City2–1Fleetwood TownLeague Two20/10 26Exeter City2–0CreweLeague Two
17/10 26Colchester0–0Exeter City
League Two
10/10 26Shrewsbury0–1Exeter City
League Two
6/10 26Exeter City2–2Oxford United
EFL Trophy
3/10 26Exeter City1–0Rotherham
League Two
26/9 26Bristol Rovers1–0Exeter City
League Two
22/9 26Cheltenham2–2Exeter City
EFL Trophy
19/9 26Exeter City0–0Tranmere
League Two
12/9 26Port Vale1–0Exeter City
League Two
8/9 26Exeter City2–0Tottenham Hotspur U21
EFL Trophy
5/9 26Exeter City0–0Walsall
League Two
1/9 26Exeter City1–1Barnet
League Two
29/8 26York2–1Exeter City
League Two
22/8 26Exeter City2–0Accrington ST
League Two
15/8 26Grimsby1–0Exeter City
League Two
10/8 26Plymouth2–0Exeter City
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Exeter City: tabellplacering – League Two

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
6Walsall124-7-118:1119FVOOO
7Chesterfield135-4-423:1719VOFOV
8Exeter City135-4-410:719VVOVV
9Accrington ST134-6-322:1618VOVOV
10Shrewsbury135-3-516:2018OVVFV

Exeter City: säsongsstatistik (League Two)

Gjorda mål per match0,8
Insläppta mål per match0,5
Hemma: gjorda / insläppta1,1 / 0,3
Borta: gjorda / insläppta0,3 / 0,8
Hållna nollor7
Matcher utan gjort mål6

Kort

Gula kort23
Gula kort per match1,8
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (8×) · 3-4-1-2 (3×) · 3-5-1-1 (1×)

Exeter City: spelarstatistik (League Two)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. TaylorFÖ42700021007,28
L. WoodhouseFÖ119801152107,21
J. FitzwaterFÖ1311702074407,18
J. TaylorFÖ42850000007,08
C. CumminsMF13117010115307,04
D. RoseAN42560021007,03
A. ScullyMF53252083007,01
J. Doyle-HayesMF118340020306,93
George BirchMF115050341006,81
R. ColeAN1182121147106,80
L. SamuelFÖ128360030006,78
Ethan SutherlandFÖ113870042006,69
J. WarehamAN21800083106,65
V. HarperMF105120000106,62
S. CoxAN93031043006,61
G. EdwardsMF95570142206,57
T. PerryMF125650071306,54
A. OluwaboriMF51160110006,53
Ajay MatthewsAN1190010006,50
J. GordonAN1386800156206,48
H. KiteMF21100000006,39
Liam OakesFÖ3300011004,88
E. JamesFÖ86200091104,75

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Exeter City: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Exeter City: övergångar

Nyförvärv

  • A. ScullyShrewsbury · kontraktslös2/10 26
  • L. CartwrightYate Town · åter från lån6/9 26
  • D. RoseBarrow · övergång1/9 26
  • Ajay MatthewsMillwall · lån31/8 26
  • J. TaylorStevenage · lån31/8 26
  • Daniel WattsSwansea · lån31/8 26
  • V. HarperWalsall · lån13/8 26
  • L. SamuelManchester City · lån13/8 26

Lämnat klubben

  • J. WarehamWycombe · övergång30/8 26
  • Pedro BorgesBath City · lån27/8 26
  • L. CartwrightYate Town · lån21/8 26
  • T. DeanTruro City · lån6/8 26
  • J. YfekoKilmarnock · övergång30/7 26
  • J. MagennisStevenage · kontraktslös30/6 26
  • J. AitchisonBristol Rovers · kontraktslös30/6 26
  • I. NiskanenBlackpool · kontraktslös30/6 26

Exeter City: fakta

LandEngland
Grundad1904
ArenaSt James Park
Kapacitet8 830
Underlagnaturgräs
TurneringLeague Two
Tabellplacering8:e · 19 poäng

Exeter City: vanliga frågor

Vilken arena spelar Exeter City på?

Exeter City spelar sina hemmamatcher på St James Park (Exeter, Devon), som tar 8 830 åskådare.

Var ligger Exeter City i tabellen?

Exeter City ligger på 8:e plats i League Two med 19 poäng på 13 matcher (5 segrar, 4 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Exeter City nästa gång?

Nästa match: Salford City – Exeter City, lör 31/10 · 16:00 (League Two).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Exeter City?

Senaste ligamatch: Exeter City 2–1 Fleetwood Town (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Exeter City?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är R. Cole med 2 mål.

Exeter City: spelschema, tabell och speltips

Exeter City (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: League Two, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i League Two finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.