Fotboll
Hem › Lag › Northampton
Northampton

Northampton – lagets statistik och form

England · grundad 1897 · Sixfields Stadium

Northampton: turneringar 2026/27

League Two19:e plats, 13 poängNästa: Accrington ST · lör 31/10 · 16:00
Ligacupenomgång 128
EFL TrophyGroup South, Omgång 7Nästa: Gillingham · tis 10/11 · 20:00
FA-cupen1/128-finalsNästa: York · lör 7/11 · 16:00

Northampton: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Accrington STTipsNorthamptonLeague Two · Inbördes möten (H2H)tis 3/11 · 20:45NorthamptonTipsOldhamLeague Two · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00York–Northampton
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
tis 10/11 · 20:00Northampton–Gillingham
EFL Trophy · Inbördes möten (H2H)
lör 14/11 · 16:00Salford City–Northampton
League Two

Northampton: senaste resultat

Form i liganVFVOF
24/10 26Northampton2–0ColchesterLeague Two20/10 26Northampton0–1TranmereLeague Two
17/10 26Grimsby0–2Northampton
League Two
10/10 26York1–1Northampton
League Two
6/10 26Cambridge United2–1Northampton
EFL Trophy
19/9 26Northampton0–1Rotherham
League Two
12/9 26Shrewsbury2–0Northampton
League Two
5/9 26Northampton1–0Newport County
League Two

Northampton: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Accrington STTipsNorthampton
League Two
tis 3/11 · 20:45NorthamptonTipsOldham
League Two
lör 7/11 · 16:00York–Northampton
FA-cupen
tis 10/11 · 20:00Northampton–Gillingham
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Salford City–Northampton
League Two
lör 21/11 · 16:00Northampton–Rochdale
League Two
tis 24/11 · 20:45Port Vale–Northampton
League Two
lör 28/11 · 16:00Walsall–Northampton
League Two
tis 1/12 · 20:45Northampton–Fleetwood Town
League Two
lör 12/12 · 16:00Barnet–Northampton
League Two
lör 19/12 · 13:30Northampton–Exeter City
League Two
lör 26/12 · 16:00Chesterfield–Northampton
League Two
tis 29/12 · 20:45Northampton–Cheltenham
League Two
lör 2/1 · 16:00Northampton–Bristol Rovers
League Two
lör 9/1 · 16:00Exeter City–Northampton
League Two
lör 16/1 · 16:00Northampton–Grimsby
League Two
tis 19/1 · 20:45Tranmere–Northampton
League Two
lör 23/1 · 16:00Colchester–Northampton
League Two
lör 30/1 · 16:00Northampton–Accrington ST
League Two
lör 6/2 · 16:00Northampton–Gillingham
League Two
tis 9/2 · 20:45Crawley Town–Northampton
League Two
lör 13/2 · 16:00Newport County–Northampton
League Two
lör 20/2 · 16:00Northampton–Shrewsbury
League Two
lör 27/2 · 16:00Northampton–Salford City
League Two
lör 6/3 · 16:00Swindon Town–Northampton
League Two
lör 13/3 · 16:00Northampton–Crewe
League Two
lör 20/3 · 16:00Rochdale–Northampton
League Two
fre 26/3 · 16:00Bristol Rovers–Northampton
League Two
mån 29/3 · 16:00Northampton–Chesterfield
League Two
lör 3/4 · 16:00Cheltenham–Northampton
League Two
lör 10/4 · 16:00Northampton–Barnet
League Two
tis 13/4 · 20:45Northampton–York
League Two
lör 17/4 · 16:00Rotherham–Northampton
League Two
lör 24/4 · 16:00Northampton–Port Vale
League Two
tis 27/4 · 20:45Oldham–Northampton
League Two
lör 1/5 · 16:00Northampton–Walsall
League Two
lör 8/5 · 16:00Fleetwood Town–Northampton
League Two
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Northampton2–0ColchesterLeague Two20/10 26Northampton0–1TranmereLeague Two
17/10 26Grimsby0–2Northampton
League Two
10/10 26York1–1Northampton
League Two
6/10 26Cambridge United2–1Northampton
EFL Trophy
19/9 26Northampton0–1Rotherham
League Two
12/9 26Shrewsbury2–0Northampton
League Two
5/9 26Northampton1–0Newport County
League Two
1/9 26Northampton1–1Crawley Town
League Two
29/8 26Gillingham1–1Northampton
League Two
22/8 26Crewe1–0Northampton
League Two
18/8 26Northampton0–3Brighton U21
EFL Trophy
15/8 26Northampton0–0Swindon Town
League Two
8/8 26Leicester1–0Northampton
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Northampton: tabellplacering – League Two

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
17Rochdale134-3-615:2215FOFOV
18Fleetwood Town133-5-515:1714FFVOF
19Northampton113-4-48:813VFVOF
20Oldham123-3-614:1812OFVOF
21Colchester122-6-411:1612FOOFO

Northampton: säsongsstatistik (League Two)

Gjorda mål per match0,7
Insläppta mål per match0,7
Hemma: gjorda / insläppta0,7 / 0,5
Borta: gjorda / insläppta0,8 / 1,0
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål5

Kort

Gula kort17
Gula kort per match1,5
Röda kort1

Mest använda formationer

4-4-2 (8×) · 3-4-3 (1×)

Northampton: spelarstatistik (League Two)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
E. MooreFÖ119900172007,17
J. DonacienFÖ75660020007,06
J. WormleightonMF108370000107,00
L. EvansMF86660240216,98
J. GuthrieFÖ119901064106,95
Jack PerkinsMF1190000006,90
J. O'Brien-WhitmarshMF106922193006,84
Joshua Alan PowellFÖ53440010206,78
J. MaxwellFÖ106460020106,69
O. DaleAN748701126006,65
S. HoskinsAN103461053106,58
E. ListAN5850033106,58
Matthew WarhurstAN1057320135106,54
C. Lemonheigh-EvansAN95930063006,53
K. Simon-SwyerAN2220011006,50
N. OpokuAN73881053006,49
H. SaundersAN626500104006,47
L. BriggsMF74241053205,69
T. FornahMF96480020205,34
S. ChambersMF31440000105,05
M. DycheFÖ51540021204,32

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Northampton: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Northampton: övergångar

Nyförvärv

  • S. ChambersLeeds · lån31/8 26
  • O. DaleOxford United · kontraktslös31/8 26
  • Joshua Alan PowellNottingham Forest · lån31/8 26
  • N. OpokuLeicester · övergång20/8 26
  • J. O'Brien-WhitmarshSouthampton · övergång16/8 26
  • L. EvansBradford · kontraktslös6/8 26
  • C. Lemonheigh-EvansMilton Keynes Dons · kontraktslös21/7 26
  • Matthew WarhurstManchester City · övergång20/7 26

Lämnat klubben

  • T. EavesGillingham · kontraktslös28/9 26
  • L. BurgeSalford City · kontraktslös10/9 26
  • M. JacobsHarborough Town · kontraktslös13/8 26
  • D. CampbellNotts County · övergång6/8 26
  • J. TomlinsonBrackley Town · kontraktslös29/7 26
  • T. AveryIlkeston Town · kontraktslös29/7 26
  • N. Guinness-WalkerAberdeen · kontraktslös7/7 26
  • C. McGeehanBarnsley · kontraktslös30/6 26

Northampton: fakta

LandEngland
Grundad1897
ArenaSixfields Stadium
Kapacitet7 798
Underlagnaturgräs
TurneringLeague Two
Tabellplacering19:e · 13 poäng

Northampton: vanliga frågor

Vilken arena spelar Northampton på?

Northampton spelar sina hemmamatcher på Sixfields Stadium (Northampton, East Midlands), som tar 7 798 åskådare.

Var ligger Northampton i tabellen?

Northampton ligger på 19:e plats i League Two med 13 poäng på 11 matcher (3 segrar, 4 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Northampton nästa gång?

Nästa match: Accrington ST – Northampton, lör 31/10 · 16:00 (League Two).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Northampton?

Senaste ligamatch: Northampton 2–0 Colchester (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Northampton?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Matthew Warhurst med 3 mål.

Northampton: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Northampton (England) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (League Two, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i League Two finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.