Fotboll
Hem › Lag › Gillingham
Gillingham

Gillingham – lagets statistik och form

England · grundad 1893 · Priestfield Stadium

Gillingham: turneringar 2026/27

League Two12:e plats, 17 poängNästa: Shrewsbury · lör 31/10 · 16:00
Ligacupenomgång 128
EFL TrophyGroup South, Omgång 7Nästa: Northampton · tis 10/11 · 20:00
FA-cupen1/128-finalsNästa: Barrow · lör 7/11 · 16:00

Gillingham: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00ShrewsburyTipsGillinghamLeague Two · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Gillingham–Barrow
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
tis 10/11 · 20:00Northampton–Gillingham
EFL Trophy · Inbördes möten (H2H)
lör 14/11 · 16:00Colchester–Gillingham
League Two
lör 21/11 · 13:30Gillingham–Crewe
League Two

Gillingham: senaste resultat

Form i liganFOFVO
24/10 26Gillingham1–4GrimsbyLeague Two20/10 26Gillingham1–1Port ValeLeague Two
17/10 26Accrington ST3–1Gillingham
League Two
13/10 26Gillingham4–3Brighton U21
EFL Trophy
10/10 26Rotherham1–4Gillingham
League Two
3/10 26Gillingham0–0Newport County
League Two
26/9 26York3–0Gillingham
League Two
22/9 26Gillingham1–4Cambridge United
EFL Trophy

Gillingham: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00ShrewsburyTipsGillingham
League Two
lör 7/11 · 16:00Gillingham–Barrow
FA-cupen
tis 10/11 · 20:00Northampton–Gillingham
EFL Trophy
lör 14/11 · 16:00Colchester–Gillingham
League Two
lör 21/11 · 13:30Gillingham–Crewe
League Two
lör 28/11 · 16:00Salford City–Gillingham
League Two
tis 1/12 · 20:45Gillingham–Swindon Town
League Two
lör 12/12 · 16:00Oldham–Gillingham
League Two
lör 19/12 · 16:00Gillingham–Cheltenham
League Two
lör 26/12 · 16:00Crawley Town–Gillingham
League Two
tis 29/12 · 20:45Gillingham–Barnet
League Two
lör 2/1 · 16:00Gillingham–Exeter City
League Two
lör 9/1 · 16:00Cheltenham–Gillingham
League Two
lör 16/1 · 16:00Gillingham–Accrington ST
League Two
tis 19/1 · 20:45Port Vale–Gillingham
League Two
lör 23/1 · 16:00Grimsby–Gillingham
League Two
lör 30/1 · 16:00Gillingham–Shrewsbury
League Two
lör 6/2 · 16:00Northampton–Gillingham
League Two
tis 9/2 · 20:45Gillingham–Chesterfield
League Two
lör 13/2 · 16:00Gillingham–Rochdale
League Two
lör 20/2 · 16:00Tranmere–Gillingham
League Two
lör 27/2 · 16:00Gillingham–Colchester
League Two
lör 6/3 · 16:00Walsall–Gillingham
League Two
lör 13/3 · 16:00Gillingham–Fleetwood Town
League Two
lör 20/3 · 16:00Crewe–Gillingham
League Two
fre 26/3 · 16:00Exeter City–Gillingham
League Two
mån 29/3 · 16:00Gillingham–Crawley Town
League Two
lör 3/4 · 16:00Barnet–Gillingham
League Two
lör 10/4 · 16:00Gillingham–Oldham
League Two
tis 13/4 · 20:45Gillingham–Rotherham
League Two
lör 17/4 · 16:00Bristol Rovers–Gillingham
League Two
lör 24/4 · 16:00Gillingham–York
League Two
tis 27/4 · 20:45Newport County–Gillingham
League Two
lör 1/5 · 16:00Gillingham–Salford City
League Two
lör 8/5 · 16:00Swindon Town–Gillingham
League Two
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Gillingham1–4GrimsbyLeague Two20/10 26Gillingham1–1Port ValeLeague Two
17/10 26Accrington ST3–1Gillingham
League Two
13/10 26Gillingham4–3Brighton U21
EFL Trophy
10/10 26Rotherham1–4Gillingham
League Two
3/10 26Gillingham0–0Newport County
League Two
26/9 26York3–0Gillingham
League Two
22/9 26Gillingham1–4Cambridge United
EFL Trophy
19/9 26Gillingham3–0Bristol Rovers
League Two
12/9 26Gillingham2–0Tranmere
League Two
5/9 26Rochdale1–4Gillingham
League Two
1/9 26Chesterfield1–1Gillingham
League Two
29/8 26Gillingham1–1Northampton
League Two
22/8 26Fleetwood Town0–0Gillingham
League Two
15/8 26Gillingham0–3Walsall
League Two
8/8 26Gillingham0–3Luton
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Gillingham: tabellplacering – League Two

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
10Shrewsbury135-3-516:2018OVVFV
11Grimsby134-5-419:1617VOFFF
12Gillingham134-5-418:1817FOFVO
13Tranmere133-7-316:1616OVFOF
14Swindon Town134-4-513:1616OVOFF

Gillingham: säsongsstatistik (League Two)

Gjorda mål per match1,4
Insläppta mål per match1,4
Hemma: gjorda / insläppta1,1 / 1,3
Borta: gjorda / insläppta1,7 / 1,5
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort34
Gula kort per match2,6
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-2-1 (8×) · 3-4-3 (4×) · 3-1-4-2 (1×)

Gillingham: spelarstatistik (League Two)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. BrophyAN13116331114207,39
E. KingMF42760110106,93
O. BecklesFÖ1311701083206,92
Ronan HaleAN131047612513306,91
N. FreemanMF1311470342006,90
L. GordonFÖ1370000006,90
S. Palmer-HouldenAN1180010006,90
C. AntwiMF3630000006,83
L. SillahAN84442152106,73
T. EavesAN51781032006,72
E. ColemanMF41290000106,66
M. LuxtonMF3260000006,65
Z. AlbarusMF12310000106,63
G. McClearyMF103440221306,61
J. DaleyFÖ83000011206,61
Z. ObieroMF1180000006,60
W. GoodwinAN732000106106,57
S. KendallMF101362063006,54
R. McKenzieMF129510070406,54
A. SmithFÖ1311250121106,54
Conor McManusFÖ75001041306,48
A. LittleMF63430010206,47
L. DobbsFÖ118421031306,26
K. HarrisMF21420011206,25
H. WaldockMF117290120105,88
B. DackMF4680020005,14
H. WebsterFÖ11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Gillingham: trupp

Målvakter

1Lennon MaclorgÅlder20 år
1O. WrightÅlder22 år
13Kate HoltamÅlder20 år
40R. LuthraNationalitetEnglandÅlder23 årLängd195 cmVikt80 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Gillingham: övergångar

Nyförvärv

  • T. EavesNorthampton · kontraktslös28/9 26
  • R. LuthraEastbourne Borough · kontraktslös25/9 26
  • Z. ObieroLeyton Orient · lån1/9 26
  • E. KingCardiff · övergång31/8 26
  • J. DaleyMiddlesbrough · lån29/8 26
  • L. SillahNottingham Forest · lån26/8 26
  • A. Maynard-BrewerSheffield Wednesday · lån14/8 26
  • O. MasonMansfield Town · lån6/8 26

Lämnat klubben

  • M. ClarkHartlepool · kontraktslös8/10 26
  • J. WilliamsEastleigh · kontraktslös23/9 26
  • A. RoweAFC Hornchurch · kontraktslös27/8 26
  • A. Maynard-BrewerSheffield Wednesday · åter från lån25/8 26
  • C. MastersonReading · kontraktslös24/8 26
  • J. TurnerNewport County · kontraktslös20/8 26
  • S. Palmer-HouldenMotherwell · övergång18/8 26
  • O. MasonMansfield Town · åter från lån8/8 26

Gillingham: fakta

LandEngland
Grundad1893
ArenaPriestfield Stadium
Kapacitet11 582
Underlagnaturgräs
TurneringLeague Two
Tabellplacering12:e · 17 poäng

Gillingham: vanliga frågor

Vilken arena spelar Gillingham på?

Gillingham spelar sina hemmamatcher på Priestfield Stadium (Gillingham, Kent), som tar 11 582 åskådare.

Var ligger Gillingham i tabellen?

Gillingham ligger på 12:e plats i League Two med 17 poäng på 13 matcher (4 segrar, 5 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Gillingham nästa gång?

Nästa match: Shrewsbury – Gillingham, lör 31/10 · 16:00 (League Two).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Gillingham?

Senaste ligamatch: Gillingham 1–4 Grimsby (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Gillingham?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Ronan Hale med 6 mål.

Gillingham: spelschema, tabell och speltips

Gillingham (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (League Two, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i League Two finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.