Fotboll
Hem › Lag › Tranmere
Tranmere

Tranmere – lagets statistik och form

England · grundad 1884 · Prenton Park

Tranmere: turneringar 2026/27

League Two13:e plats, 16 poängNästa: Cheltenham · lör 31/10 · 16:00
LigacupenPreliminary Round
EFL TrophyGroup North, Omgång 5Nästa: Stockport County · tis 10/11 · 20:00
FA-cupen1/128-finalsNästa: Barnet · lör 7/11 · 16:00

Tranmere: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00TranmereTipsCheltenhamLeague Two · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Barnet–Tranmere
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
tis 10/11 · 20:00Stockport County–Tranmere
EFL Trophy
lör 14/11 · 18:30Fleetwood Town–Tranmere
League Two
lör 21/11 · 16:00Tranmere–Colchester
League Two

Tranmere: senaste resultat

Form i liganOVFOF
24/10 26Crawley Town1–1TranmereLeague Two20/10 26Northampton0–1TranmereLeague Two
17/10 26Tranmere1–2Barnet
League Two
10/10 26Tranmere1–1Rochdale
League Two
3/10 26Chesterfield4–2Tranmere
League Two
26/9 26Tranmere1–1Walsall
League Two
22/9 26Tranmere1–0Shrewsbury
EFL Trophy
19/9 26Exeter City0–0Tranmere
League Two

Tranmere: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00TranmereTipsCheltenham
League Two
lör 7/11 · 16:00Barnet–Tranmere
FA-cupen
tis 10/11 · 20:00Stockport County–Tranmere
EFL Trophy
lör 14/11 · 18:30Fleetwood Town–Tranmere
League Two
lör 21/11 · 16:00Tranmere–Colchester
League Two
tis 24/11 · 20:00Tranmere–Everton U21
EFL Trophy
lör 28/11 · 13:30Bristol Rovers–Tranmere
League Two
tis 1/12 · 20:45Tranmere–Salford City
League Two
lör 12/12 · 13:30Tranmere–York
League Two
lör 19/12 · 16:00Swindon Town–Tranmere
League Two
lör 26/12 · 16:00Tranmere–Accrington ST
League Two
tis 29/12 · 20:45Crewe–Tranmere
League Two
fre 1/1 · 16:00Grimsby–Tranmere
League Two
lör 9/1 · 16:00Tranmere–Swindon Town
League Two
lör 16/1 · 16:00Barnet–Tranmere
League Two
tis 19/1 · 20:45Tranmere–Northampton
League Two
lör 23/1 · 16:00Tranmere–Crawley Town
League Two
lör 30/1 · 16:00Cheltenham–Tranmere
League Two
lör 6/2 · 16:00Tranmere–Newport County
League Two
tis 9/2 · 20:45Rotherham–Tranmere
League Two
lör 13/2 · 16:00Oldham–Tranmere
League Two
lör 20/2 · 16:00Tranmere–Gillingham
League Two
lör 27/2 · 16:00Tranmere–Fleetwood Town
League Two
lör 6/3 · 16:00Shrewsbury–Tranmere
League Two
lör 13/3 · 16:00Tranmere–Port Vale
League Two
lör 20/3 · 16:00Colchester–Tranmere
League Two
fre 26/3 · 16:00Tranmere–Grimsby
League Two
mån 29/3 · 16:00Accrington ST–Tranmere
League Two
lör 3/4 · 16:00Tranmere–Crewe
League Two
lör 10/4 · 16:00York–Tranmere
League Two
tis 13/4 · 20:45Rochdale–Tranmere
League Two
lör 17/4 · 16:00Tranmere–Exeter City
League Two
lör 24/4 · 16:00Walsall–Tranmere
League Two
tis 27/4 · 20:45Tranmere–Chesterfield
League Two
lör 1/5 · 16:00Tranmere–Bristol Rovers
League Two
lör 8/5 · 16:00Salford City–Tranmere
League Two
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Crawley Town1–1TranmereLeague Two20/10 26Northampton0–1TranmereLeague Two
17/10 26Tranmere1–2Barnet
League Two
10/10 26Tranmere1–1Rochdale
League Two
3/10 26Chesterfield4–2Tranmere
League Two
26/9 26Tranmere1–1Walsall
League Two
22/9 26Tranmere1–0Shrewsbury
EFL Trophy
19/9 26Exeter City0–0Tranmere
League Two
12/9 26Gillingham2–0Tranmere
League Two
5/9 26Tranmere2–0Oldham
League Two
1/9 26Tranmere2–2Rotherham
League Two
29/8 26Newport County2–2Tranmere
League Two
22/8 26Port Vale1–1Tranmere
League Two
15/8 26Tranmere2–0Shrewsbury
League Two
1/8 26Tranmere2–2Rochdale
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Tranmere: tabellplacering – League Two

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
11Grimsby134-5-419:1617VOFFF
12Gillingham134-5-418:1817FOFVO
13Tranmere133-7-316:1616OVFOF
14Swindon Town134-4-513:1616OVOFF
15Bristol Rovers135-1-716:2016OFFFF

Tranmere: säsongsstatistik (League Two)

Gjorda mål per match1,2
Insläppta mål per match1,2
Hemma: gjorda / insläppta1,5 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 1,4
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort29
Gula kort per match2,2
Röda kort2

Mest använda formationer

4-2-3-1 (11×) · 3-4-2-1 (1×) · 5-4-1 (1×)

Tranmere: spelarstatistik (League Two)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
W. VaulksMF13117023134307,36
T. ConlonMF127401033106,96
S. FinleyMF92920120106,88
J. SlaterFÖ129851152306,84
T. InceAN13116923259306,83
G. NevettFÖ64610000006,83
D. JonesAN11650301710106,79
Charlie Jay WhitakerAN1290011159106,72
B. FaulknerFÖ108252143116,66
J. IronsideAN138931174206,62
David Kamara3990010006,62
Z. OkoroAN94522072106,61
David KamaraAN3770000006,53
J. SeniorMF1210800100306,51
Charlie VeeversMF3520010006,51
J. DaviesMF63041096106,45
P. BroughFÖ31590000006,43
N. SmithFÖ118740011306,21
J. TurnbullFÖ52340000005,66
L. O'ConnorFÖ52150000105,48
C. Baker-RichardsonAN2100000003,45
R. WatsonMF21150000103,38

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Tranmere: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Tranmere: övergångar

Nyförvärv

  • David KamaraPeterborough · lån31/8 26
  • G. NevettPeterborough · lån31/8 26
  • C. Boyce-ClarkeAldershot Town · kontraktslös28/8 26
  • D. JonesNorwich · lån27/8 26
  • W. VaulksOxford United · kontraktslös2/8 26
  • C. Baker-RichardsonNewport County · kontraktslös29/7 26
  • O. ScottAldershot Town · kontraktslös26/7 26
  • J. McEvillyBurnley · kontraktslös26/7 26

Lämnat klubben

  • J. WilliamsColwyn Bay · lån13/8 26
  • K. WoolerySligo Rovers · kontraktslös12/8 26
  • E. BristowHarrogate Town · kontraktslös7/8 26
  • A. McGowanPort Vale · kontraktslös30/7 26
  • O. PatrickForest Green · kontraktslös22/7 26
  • N. KennehMaccabi Ahi Nazareth · övergång8/7 26
  • S. SolomonSouthport · kontraktslös30/6 26
  • H. SaundersNorthampton · kontraktslös30/6 26

Tranmere: fakta

LandEngland
Grundad1884
ArenaPrenton Park
Kapacitet16 567
Underlagnaturgräs
TurneringLeague Two
Tabellplacering13:e · 16 poäng

Tranmere: vanliga frågor

Vilken arena spelar Tranmere på?

Tranmere spelar sina hemmamatcher på Prenton Park (Birkenhead, Merseyside), som tar 16 567 åskådare.

Var ligger Tranmere i tabellen?

Tranmere ligger på 13:e plats i League Two med 16 poäng på 13 matcher (3 segrar, 7 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Tranmere nästa gång?

Nästa match: Tranmere – Cheltenham, lör 31/10 · 16:00 (League Two).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Tranmere?

Senaste ligamatch: Crawley Town 1–1 Tranmere (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Tranmere?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är D. Jones med 4 mål.

Tranmere: spelschema, tabell och speltips

Tranmere (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (League Two, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i League Two finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.