Fotboll
Hem › Lag › Rotherham
Rotherham

Rotherham – lagets statistik och form

England · grundad 1870 · AESSEAL New York Stadium

Rotherham: turneringar 2026/27

League Two22:a plats, 12 poängNästa: Swindon Town · lör 31/10 · 16:00
Ligacupenomgång 128
EFL TrophyGroup North, Omgång 3Nästa: Newcastle United U21 · tis 3/11 · 20:00
FA-cupen1/128-finalsNästa: Bromley · lör 7/11 · 16:00

Rotherham: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Swindon TownTipsRotherhamLeague Two · Inbördes möten (H2H)
tis 3/11 · 20:00Rotherham–Newcastle United U21
EFL Trophy
lör 7/11 · 16:00Bromley–Rotherham
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
lör 14/11 · 16:00Rotherham–Crawley Town
League Two
lör 21/11 · 16:00Grimsby–Rotherham
League Two

Rotherham: senaste resultat

Form i liganOOFFF
24/10 26Rotherham3–3ShrewsburyLeague Two20/10 26Rotherham2–2Newport CountyLeague Two
17/10 26Fleetwood Town2–0Rotherham
League Two
10/10 26Rotherham1–4Gillingham
League Two
6/10 26Rotherham0–4Bradford
EFL Trophy
3/10 26Exeter City1–0Rotherham
League Two
26/9 26Rotherham1–1Crewe
League Two
22/9 26York1–1Rotherham
EFL Trophy

Rotherham: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Swindon TownTipsRotherham
League Two
tis 3/11 · 20:00Rotherham–Newcastle United U21
EFL Trophy
lör 7/11 · 16:00Bromley–Rotherham
FA-cupen
lör 14/11 · 16:00Rotherham–Crawley Town
League Two
lör 21/11 · 16:00Grimsby–Rotherham
League Two
lör 28/11 · 16:00Rotherham–Oldham
League Two
tis 1/12 · 20:45Barnet–Rotherham
League Two
lör 12/12 · 16:00Rotherham–Walsall
League Two
lör 19/12 · 16:00Port Vale–Rotherham
League Two
lör 26/12 · 16:00Rotherham–Rochdale
League Two
tis 29/12 · 20:45Accrington ST–Rotherham
League Two
fre 1/1 · 16:00Colchester–Rotherham
League Two
lör 9/1 · 16:00Rotherham–Port Vale
League Two
lör 16/1 · 16:00Rotherham–Fleetwood Town
League Two
tis 19/1 · 20:45Newport County–Rotherham
League Two
lör 23/1 · 16:00Shrewsbury–Rotherham
League Two
lör 30/1 · 16:00Rotherham–Swindon Town
League Two
lör 6/2 · 16:00Chesterfield–Rotherham
League Two
tis 9/2 · 20:45Rotherham–Tranmere
League Two
lör 13/2 · 16:00Rotherham–Bristol Rovers
League Two
lör 20/2 · 16:00Salford City–Rotherham
League Two
lör 27/2 · 16:00Crawley Town–Rotherham
League Two
lör 6/3 · 16:00Rotherham–Cheltenham
League Two
lör 13/3 · 16:00York–Rotherham
League Two
lör 20/3 · 16:00Rotherham–Grimsby
League Two
fre 26/3 · 16:00Rotherham–Colchester
League Two
mån 29/3 · 16:00Rochdale–Rotherham
League Two
lör 3/4 · 16:00Rotherham–Accrington ST
League Two
lör 10/4 · 16:00Walsall–Rotherham
League Two
tis 13/4 · 20:45Gillingham–Rotherham
League Two
lör 17/4 · 16:00Rotherham–Northampton
League Two
lör 24/4 · 16:00Crewe–Rotherham
League Two
tis 27/4 · 20:45Rotherham–Exeter City
League Two
lör 1/5 · 16:00Oldham–Rotherham
League Two
lör 8/5 · 16:00Rotherham–Barnet
League Two
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Rotherham3–3ShrewsburyLeague Two20/10 26Rotherham2–2Newport CountyLeague Two
17/10 26Fleetwood Town2–0Rotherham
League Two
10/10 26Rotherham1–4Gillingham
League Two
6/10 26Rotherham0–4Bradford
EFL Trophy
3/10 26Exeter City1–0Rotherham
League Two
26/9 26Rotherham1–1Crewe
League Two
22/9 26York1–1Rotherham
EFL Trophy
19/9 26Northampton0–1Rotherham
League Two
12/9 26Rotherham3–3Salford City
League Two
5/9 26Bristol Rovers1–0Rotherham
League Two
1/9 26Tranmere2–2Rotherham
League Two
29/8 26Rotherham2–1Chesterfield
League Two
22/8 26Rotherham1–1York
League Two
15/8 26Cheltenham2–1Rotherham
League Two
8/8 26Rotherham1–4West Brom
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Rotherham: tabellplacering – League Two

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
20Oldham123-3-614:1812OFVOF
21Colchester122-6-411:1612FOOFO
22Rotherham132-6-517:2312OOFFF
23Port Vale113-3-56:1212FOVVF
24Crawley Town111-3-712:216OFFOF

Rotherham: säsongsstatistik (League Two)

Gjorda mål per match1,3
Insläppta mål per match1,8
Hemma: gjorda / insläppta1,9 / 2,1
Borta: gjorda / insläppta0,7 / 1,3
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort30
Gula kort per match2,3
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-2-1 (5×) · 4-3-3 (3×) · 3-4-1-2 (3×)

Rotherham: spelarstatistik (League Two)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
O. AshleyMF84741043107,13
L. AgbaireFÖ21570010007,10
P. MullinAN13928802517106,99
E. OtooFÖ76301161106,93
A. NemaneAN104682143006,86
Marvin Marvellous KaletaFÖ21010000006,85
E. AdegboyegaFÖ41580021006,75
D. HallFÖ1311530061206,64
T. BradshawAN134422075106,62
George SebineAN2700011006,55
D. IorfaFÖ75660021306,52
Jayce FitzgeraldMF94150260106,49
A. MarthaFÖ4420110006,43
Jamie JellisMF43150060106,42
K. SpenceMF116510382116,40
J. BuyabuAN139061082306,39
Fábio TavaresAN752511116006,33
H. DouglasMF31810000206,05
Brandon Ashley CoverMF107901074306,03
Sonny AljofreeFÖ129630000206,00
J. AusterfieldMF107700142305,92
K. NgwenyaFÖ105090010105,81
B. WilliamsFÖ1280000005,70
J. RaffertyFÖ63360020105,59

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Rotherham: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Rotherham: övergångar

Nyförvärv

  • J. ClarkeOssett United · åter från lån27/9 26
  • George SebineHuddersfield · lån1/9 26
  • K. LolosPeterborough · lån31/8 26
  • D. IorfaSheffield Wednesday · övergång31/8 26
  • Jayce FitzgeraldManchester United U21 · lån30/8 26
  • J. AusterfieldSalford City · övergång26/8 26
  • J. EyestoneBrentford · lån10/8 26
  • Sonny AljofreeManchester United · kontraktslös6/8 26

Lämnat klubben

  • A. MarthaTelstar · lån1/9 26
  • J. ClarkeOssett United · lån30/8 26
  • R. JamesSheffield Wednesday · kontraktslös23/8 26
  • Dean GardnerMatlock Town · lån13/8 26
  • C. DawsonBradford · kontraktslös12/8 26
  • S. NombeMilton Keynes Dons · övergång23/7 26
  • Ben HattonWorksop Town · kontraktslös21/7 26
  • S. McWilliamsCheltenham · kontraktslös16/7 26

Rotherham: fakta

LandEngland
Grundad1870
ArenaAESSEAL New York Stadium
Kapacitet12 021
Underlagnaturgräs
TurneringLeague Two
Tabellplacering22:a · 12 poäng

Rotherham: vanliga frågor

Vilken arena spelar Rotherham på?

Rotherham spelar sina hemmamatcher på AESSEAL New York Stadium (Rotherham, South Yorkshire), som tar 12 021 åskådare.

Var ligger Rotherham i tabellen?

Rotherham ligger på 22:a plats i League Two med 12 poäng på 13 matcher (2 segrar, 6 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar Rotherham nästa gång?

Nästa match: Swindon Town – Rotherham, lör 31/10 · 16:00 (League Two).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Rotherham?

Senaste ligamatch: Rotherham 3–3 Shrewsbury (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Rotherham?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är P. Mullin med 8 mål.

Rotherham: spelschema, tabell och speltips

Rotherham (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (League Two, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i League Two finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.