Fotboll
Hem › Lag › Port Vale
Port Vale

Port Vale – lagets statistik och form

England · grundad 1876 · Vale Park

Port Vale: turneringar 2026/27

Port Vale: kommande matcher

lör 31/10 · 13:30Port ValeTipsRochdaleLeague Two · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Port Vale–Scunthorpe
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
lör 14/11 · 16:00Port Vale–Accrington ST
League Two
lör 21/11 · 16:00Barnet–Port Vale
League Two
tis 24/11 · 20:45Port Vale–Northampton
League Two

Port Vale: senaste resultat

Form i liganFOVVF
27/10 26Port Vale5–0Manchester City U21
EFL Trophy24/10 26York2–0Port ValeLeague Two20/10 26Gillingham1–1Port ValeLeague Two
17/10 26Port Vale1–0Chesterfield
League Two
10/10 26Port Vale1–0Grimsby
League Two
6/10 26Port Vale2–0Mansfield Town
EFL Trophy
22/9 26Chesterfield1–1Port Vale
EFL Trophy
19/9 26Walsall2–0Port Vale
League Two

Port Vale: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 13:30Port ValeTipsRochdale
League Two
lör 7/11 · 16:00Port Vale–Scunthorpe
FA-cupen
lör 14/11 · 16:00Port Vale–Accrington ST
League Two
lör 21/11 · 16:00Barnet–Port Vale
League Two
tis 24/11 · 20:45Port Vale–Northampton
League Two
lör 28/11 · 16:00Port Vale–Newport County
League Two
tis 1/12 · 20:45Crawley Town–Port Vale
League Two
lör 12/12 · 16:00Shrewsbury–Port Vale
League Two
tis 15/12 · 20:45Colchester–Port Vale
League Two
lör 19/12 · 16:00Port Vale–Rotherham
League Two
lör 26/12 · 16:00Cheltenham–Port Vale
League Two
tis 29/12 · 20:45Port Vale–Bristol Rovers
League Two
fre 1/1 · 16:00Port Vale–Fleetwood Town
League Two
lör 9/1 · 16:00Rotherham–Port Vale
League Two
lör 16/1 · 16:00Chesterfield–Port Vale
League Two
tis 19/1 · 20:45Port Vale–Gillingham
League Two
lör 23/1 · 16:00Port Vale–York
League Two
lör 30/1 · 16:00Rochdale–Port Vale
League Two
lör 6/2 · 16:00Crewe–Port Vale
League Two
tis 9/2 · 20:45Port Vale–Swindon Town
League Two
lör 13/2 · 16:00Port Vale–Salford City
League Two
lör 20/2 · 16:00Exeter City–Port Vale
League Two
lör 27/2 · 16:00Accrington ST–Port Vale
League Two
lör 6/3 · 16:00Port Vale–Oldham
League Two
lör 13/3 · 16:00Tranmere–Port Vale
League Two
lör 20/3 · 16:00Port Vale–Barnet
League Two
fre 26/3 · 16:00Fleetwood Town–Port Vale
League Two
mån 29/3 · 16:00Port Vale–Cheltenham
League Two
lör 3/4 · 16:00Bristol Rovers–Port Vale
League Two
lör 10/4 · 16:00Port Vale–Shrewsbury
League Two
tis 13/4 · 20:45Grimsby–Port Vale
League Two
lör 17/4 · 16:00Port Vale–Walsall
League Two
lör 24/4 · 16:00Northampton–Port Vale
League Two
tis 27/4 · 20:45Port Vale–Colchester
League Two
lör 1/5 · 16:00Newport County–Port Vale
League Two
lör 8/5 · 16:00Port Vale–Crawley Town
League Two
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Port Vale5–0Manchester City U21
EFL Trophy24/10 26York2–0Port ValeLeague Two20/10 26Gillingham1–1Port ValeLeague Two
17/10 26Port Vale1–0Chesterfield
League Two
10/10 26Port Vale1–0Grimsby
League Two
6/10 26Port Vale2–0Mansfield Town
EFL Trophy
22/9 26Chesterfield1–1Port Vale
EFL Trophy
19/9 26Walsall2–0Port Vale
League Two
12/9 26Port Vale1–0Exeter City
League Two
5/9 26Salford City1–0Port Vale
League Two
1/9 26Swindon Town3–1Port Vale
League Two
29/8 26Port Vale0–0Crewe
League Two
22/8 26Port Vale1–1Tranmere
League Two
15/8 26Oldham2–0Port Vale
League Two
7/8 26Wolves3–0Port Vale
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Port Vale: tabellplacering – League Two

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
21Colchester122-6-411:1612FOOFO
22Rotherham132-6-517:2312OOFFF
23Port Vale113-3-56:1212FOVVF
24Crawley Town111-3-712:216OFFOF

Port Vale: säsongsstatistik (League Two)

Gjorda mål per match0,5
Insläppta mål per match1,1
Hemma: gjorda / insläppta0,8 / 0,2
Borta: gjorda / insläppta0,3 / 1,8
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål5

Kort

Gula kort22
Gula kort per match2,0
Röda kort0

Mest använda formationer

3-5-2 (5×) · 4-2-3-1 (4×) · 3-4-2-1 (2×)

Port Vale: spelarstatistik (League Two)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
O. HernándezAN115361075006,91
G. ByersMF84492052206,87
J. Lawrence-GabrielFÖ119670181306,85
K. DempseyMF1189910125406,82
K. FigueroaAN41591063006,81
K. JohnFÖ64050000006,76
J. MoonFÖ53770021206,74
C. HallFÖ107580040006,72
R. CroasdaleMF1270011006,70
M. CraigMF2470000006,70
J. HeadleyMF106340171106,65
C. HumphreysFÖ97300041206,61
R. WaltersMF94440010006,58
L. GordonFÖ53610000106,56
B. GarrityMF96680071306,49
M. WattersAN52490074006,48
B. WaineAN72930032006,34
G. HallMF105330022206,33
T. SimpsonAN4900000006,30
O. LynchAN1169210116006,27
M. FaalAN21050051006,20
L. MontsmaFÖ64670042105,64
M. AsamoahAN2740040004,36

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Port Vale: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Port Vale: övergångar

Nyförvärv

  • K. FigueroaLiverpool · lån31/8 26
  • M. AsamoahWigan · lån31/8 26
  • T. SimpsonStevenage · kontraktslös3/8 26
  • L. MontsmaDundee · kontraktslös30/7 26
  • A. McGowanTranmere · kontraktslös30/7 26
  • M. WattersBarnsley · kontraktslös15/7 26
  • M. FaalWrexham · lån7/7 26
  • O. LynchLuton · lån7/7 26

Lämnat klubben

  • M. JohnsonSolihull Moors · kontraktslös5/10 26
  • M. TerryWest Ham · åter från lån31/8 26
  • Miracle OrisakweSouthport · lån28/8 26
  • Ben LomaxChester · kontraktslös6/8 26
  • B. AmosBurnley · kontraktslös4/8 26
  • J. StockleyAFC Wimbledon · övergång31/7 26
  • R. RichardsSouthend · övergång30/7 26
  • Arron DaviesCardiff MET · övergång29/7 26

Port Vale: fakta

LandEngland
Grundad1876
ArenaVale Park
Kapacitet19 052
Underlagnaturgräs
TurneringLeague Two
Tabellplacering23:e · 12 poäng

Port Vale: vanliga frågor

Vilken arena spelar Port Vale på?

Port Vale spelar sina hemmamatcher på Vale Park (Stoke-on-Trent, Staffordshire), som tar 19 052 åskådare.

Var ligger Port Vale i tabellen?

Port Vale ligger på 23:e plats i League Two med 12 poäng på 11 matcher (3 segrar, 3 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar Port Vale nästa gång?

Nästa match: Port Vale – Rochdale, lör 31/10 · 13:30 (League Two).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Port Vale?

Senaste ligamatch: York 2–0 Port Vale (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Port Vale?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är O. Hernández med 2 mål.

Port Vale: spelschema, tabell och speltips

Port Vale (England) spelar i följande turneringar den här säsongen: League Two, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i League Two finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.