Fotboll
Hem › Lag › Salford City
Salford City

Salford City – lagets statistik och form

England · The Peninsula Stadium

Salford City: turneringar 2026/27

League Two1:a plats, 28 poängNästa: Exeter City · lör 31/10 · 16:00
Ligacupenomgång 128
EFL TrophyGroup North, Omgång 1Nästa: Sunderland U21 · tis 24/11 · 20:00
FA-cupen1/128-finalsNästa: Carlisle · lör 7/11 · 16:00

Salford City: kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Salford CityTipsExeter CityLeague Two · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 16:00Carlisle–Salford City
FA-cupen · Inbördes möten (H2H)
lör 14/11 · 16:00Salford City–Northampton
League Two
lör 21/11 · 16:00Accrington ST–Salford City
League Two
tis 24/11 · 20:00Salford City–Sunderland U21
EFL Trophy

Salford City: senaste resultat

Form i liganVVVVV
26/10 26Walsall2–4Salford CityLeague Two20/10 26Bristol Rovers1–2Salford CityLeague Two
17/10 26Salford City2–1Crawley Town
League Two
10/10 26Cheltenham0–2Salford City
League Two
6/10 26Accrington ST1–1Salford City
EFL Trophy
3/10 26Salford City1–0Fleetwood Town
League Two
26/9 26Oldham1–4Salford City
League Two
22/9 26Salford City1–2Sheffield Wednesday
EFL Trophy

Salford City: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Salford CityTipsExeter City
League Two
lör 7/11 · 16:00Carlisle–Salford City
FA-cupen
lör 14/11 · 16:00Salford City–Northampton
League Two
lör 21/11 · 16:00Accrington ST–Salford City
League Two
tis 24/11 · 20:00Salford City–Sunderland U21
EFL Trophy
lör 28/11 · 16:00Salford City–Gillingham
League Two
tis 1/12 · 20:45Tranmere–Salford City
League Two
lör 12/12 · 16:00Salford City–Colchester
League Two
tors 17/12 · 21:00Crewe–Salford City
League Two
lör 26/12 · 16:00Salford City–Grimsby
League Two
tis 29/12 · 20:45Rochdale–Salford City
League Two
fre 1/1 · 16:00York–Salford City
League Two
lör 9/1 · 16:00Salford City–Crewe
League Two
lör 16/1 · 16:00Crawley Town–Salford City
League Two
tis 19/1 · 20:45Salford City–Bristol Rovers
League Two
lör 23/1 · 16:00Salford City–Walsall
League Two
lör 30/1 · 16:00Exeter City–Salford City
League Two
lör 6/2 · 16:00Salford City–Shrewsbury
League Two
tis 9/2 · 20:45Newport County–Salford City
League Two
lör 13/2 · 16:00Port Vale–Salford City
League Two
lör 20/2 · 16:00Salford City–Rotherham
League Two
lör 27/2 · 16:00Northampton–Salford City
League Two
lör 6/3 · 16:00Salford City–Barnet
League Two
lör 13/3 · 16:00Chesterfield–Salford City
League Two
lör 20/3 · 16:00Salford City–Accrington ST
League Two
fre 26/3 · 16:00Salford City–York
League Two
mån 29/3 · 16:00Grimsby–Salford City
League Two
lör 3/4 · 16:00Salford City–Rochdale
League Two
lör 10/4 · 16:00Colchester–Salford City
League Two
tis 13/4 · 20:45Salford City–Cheltenham
League Two
lör 17/4 · 16:00Swindon Town–Salford City
League Two
lör 24/4 · 16:00Salford City–Oldham
League Two
tis 27/4 · 20:45Fleetwood Town–Salford City
League Two
lör 1/5 · 16:00Gillingham–Salford City
League Two
lör 8/5 · 16:00Salford City–Tranmere
League Two
Spelade matcher den här säsongen
26/10 26Walsall2–4Salford CityLeague Two20/10 26Bristol Rovers1–2Salford CityLeague Two
17/10 26Salford City2–1Crawley Town
League Two
10/10 26Cheltenham0–2Salford City
League Two
6/10 26Accrington ST1–1Salford City
EFL Trophy
3/10 26Salford City1–0Fleetwood Town
League Two
26/9 26Oldham1–4Salford City
League Two
22/9 26Salford City1–2Sheffield Wednesday
EFL Trophy
19/9 26Salford City1–0Swindon Town
League Two
12/9 26Rotherham3–3Salford City
League Two
5/9 26Salford City1–0Port Vale
League Two
1/9 26Salford City2–1Newport County
League Two
29/8 26Shrewsbury1–0Salford City
League Two
22/8 26Salford City0–1Chesterfield
League Two
15/8 26Barnet3–1Salford City
League Two
8/8 26Salford City1–1Shrewsbury
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Salford City: tabellplacering – League Two

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Salford City139-1-323:1428VVVVV
2Barnet127-4-127:1725VOFVV
3Cheltenham136-3-422:2221VVFFF

Salford City: säsongsstatistik (League Two)

Gjorda mål per match1,8
Insläppta mål per match1,1
Hemma: gjorda / insläppta1,2 / 0,5
Borta: gjorda / insläppta2,3 / 1,6
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort20
Gula kort per match1,5
Röda kort1

Mest använda formationer

5-3-2 (6×) · 4-4-2 (2×) · 3-4-2-1 (2×)

Salford City: spelarstatistik (League Two)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. PowellMF863632127107,24
J. GrantMF135763096006,99
T. AllenFÖ119291093006,97
W. AimsonFÖ1210140093106,94
B. Sarpong-WireduMF128102192206,90
D. ScarrFÖ86410041006,86
M. LangstaffAN131082512710206,80
L. MolyneuxMF12102016164206,80
K. CesayAN106261693106,78
R. GraydonAN842211102206,75
K. N’MaiMF1055321125006,73
E. BondsMF96300091106,73
Zachariah Olumide AweFÖ1610000006,70
A. OluwoFÖ117773076006,59
N. AsiimweFÖ6870000006,57
B. WoodburnMF51910031006,52
O. TurtonFÖ52680020106,52
Kyrell MalcolmMF2270010006,30
D. UdohAN123051051006,11
A. OdohAN105730021306,01
H. CarsonFÖ1610000006,00
M. ButcherMF71930031005,37
L. GarbuttFÖ72650131305,10

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Salford City: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Salford City: övergångar

Nyförvärv

  • J. BirdBoreham Wood · åter från lån3/10 26
  • L. BurgeNorthampton · kontraktslös10/9 26
  • N. AsiimweCharlton · lån31/8 26
  • D. ScarrWrexham · övergång31/8 26
  • T. AllenWycombe · lån27/8 26
  • T. MylesRochdale · kontraktslös24/8 26
  • B. Sarpong-WireduPlymouth · övergång20/8 26
  • Frankie McMahon-BrownOldham · övergång31/7 26

Lämnat klubben

  • Frankie McMahon-BrownRadcliffe · lån4/9 26
  • J. BirdBoreham Wood · lån3/9 26
  • R. Longelo-MbuleNotts County · övergång31/8 26
  • J. AusterfieldRotherham · övergång26/8 26
  • A. HendersonHebburn Town · kontraktslös2/8 26
  • Harry ShowmanAvro · kontraktslös30/7 26
  • Daniel ChestersWealdstone · kontraktslös21/7 26
  • O. AshleyRotherham · kontraktslös9/7 26

Salford City: fakta

LandEngland
ArenaThe Peninsula Stadium
Kapacitet5 100
Underlagnaturgräs
TurneringLeague Two
Tabellplacering1:a · 28 poäng

Salford City: vanliga frågor

Vilken arena spelar Salford City på?

Salford City spelar sina hemmamatcher på The Peninsula Stadium (Salford, Greater Manchester), som tar 5 100 åskådare.

Var ligger Salford City i tabellen?

Salford City ligger på 1:a plats i League Two med 28 poäng på 13 matcher (9 segrar, 1 oavgjord, 3 förluster).

När spelar Salford City nästa gång?

Nästa match: Salford City – Exeter City, lör 31/10 · 16:00 (League Two).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Salford City?

Senaste ligamatch: Walsall 2–4 Salford City (26/10 26).

Vem är bäste målskytt i Salford City?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Langstaff med 5 mål.

Salford City: spelschema, tabell och speltips

Salford City (England) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (League Two, Ligacupen, EFL Trophy, FA-cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i League Two finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.