Fotboll
Hem › Lag › Arezzo
Arezzo

Arezzo – lagets statistik och form

Italien · grundad 1923 · Stadio Città di Arezzo

Arezzo: turneringar 2026/27

Arezzo: kommande matcher

sön 1/11 · 15:00ArezzoTipsAscoliSerie B · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 15:00Juve Stabia–Arezzo
Serie B
lör 21/11 · 15:00Arezzo–Padova
Serie B
tis 24/11 · 15:00Mantova–Arezzo
Serie B
lör 28/11 · 15:00Arezzo–Pisa
Serie B

Arezzo: senaste resultat

Form i liganFFVOF
28/10 26Carrarese2–1ArezzoSerie B24/10 26Arezzo0–3BeneventoSerie B
18/10 26Sampdoria1–2Arezzo
Serie B
10/10 26Arezzo0–0Cremonese
Serie B
20/9 26Arezzo1–4Südtirol
Serie B
11/9 26Empoli0–1Arezzo
Serie B
6/9 26Hellas Verona5–0Arezzo
Serie B
30/8 26Arezzo2–3Palermo
Serie B

Arezzo: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 15:00ArezzoTipsAscoli
Serie B
lör 7/11 · 15:00Juve Stabia–Arezzo
Serie B
lör 21/11 · 15:00Arezzo–Padova
Serie B
tis 24/11 · 15:00Mantova–Arezzo
Serie B
lör 28/11 · 15:00Arezzo–Pisa
Serie B
lör 5/12 · 15:00Modena–Arezzo
Serie B
tis 8/12 · 15:00Arezzo–Cesena
Serie B
lör 12/12 · 15:00Virtus Entella–Arezzo
Serie B
lör 19/12 · 15:00Catanzaro–Arezzo
Serie B
sön 27/12 · 15:00Arezzo–Vicenza Virtus
Serie B
lör 9/1 · 15:00Arezzo–Hellas Verona
Serie B
lör 16/1 · 15:00Benevento–Arezzo
Serie B
lör 23/1 · 15:00Arezzo–Empoli
Serie B
lör 30/1 · 15:00Palermo–Arezzo
Serie B
lör 6/2 · 15:00Padova–Arezzo
Serie B
lör 13/2 · 15:00Arezzo–Sampdoria
Serie B
lör 20/2 · 15:00Südtirol–Arezzo
Serie B
lör 27/2 · 15:00Arezzo–Carrarese
Serie B
tis 2/3 · 15:00Ascoli–Arezzo
Serie B
lör 6/3 · 15:00Arezzo–Juve Stabia
Serie B
lör 13/3 · 15:00Vicenza Virtus–Arezzo
Serie B
lör 20/3 · 15:00Arezzo–Modena
Serie B
lör 3/4 · 15:00Cremonese–Arezzo
Serie B
lör 10/4 · 15:00Arezzo–Catanzaro
Serie B
lör 17/4 · 15:00Arezzo–Mantova
Serie B
lör 24/4 · 15:00Pisa–Arezzo
Serie B
lör 1/5 · 15:00Arezzo–Avellino
Serie B
lör 8/5 · 15:00Cesena–Arezzo
Serie B
fre 14/5 · 15:00Arezzo–Virtus Entella
Serie B
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Carrarese2–1ArezzoSerie B24/10 26Arezzo0–3BeneventoSerie B
18/10 26Sampdoria1–2Arezzo
Serie B
10/10 26Arezzo0–0Cremonese
Serie B
20/9 26Arezzo1–4Südtirol
Serie B
11/9 26Empoli0–1Arezzo
Serie B
6/9 26Hellas Verona5–0Arezzo
Serie B
30/8 26Arezzo2–3Palermo
Serie B
22/8 26Avellino1–2Arezzo
Serie B
14/8 26Cagliari1–0Arezzo
Coppa Italia
9/8 26Arezzo2–0Union Brescia
Coppa Italia

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Arezzo: tabellplacering – Serie B

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
12Virtus Entella92-4-311:1010OFVOO
13Carrarese93-1-59:1010VFVVF
14Arezzo93-1-59:1910FFVOF
15Cremonese92-3-48:119VFFOO
16Vicenza Virtus92-3-412:179FVOFF

Arezzo: säsongsstatistik (Serie B)

Gjorda mål per match1,0
Insläppta mål per match2,1
Hemma: gjorda / insläppta0,8 / 2,5
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 1,8
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort11
Gula kort per match1,4
Röda kort1

Mest använda formationer

4-1-4-1 (3×) · 4-4-2 (2×) · 4-3-3 (2×)

Arezzo: spelarstatistik (Serie B)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. ArenaAN84341163107,06
L. ChiericoMF52511021107,05
M. GilliFÖ87200040106,92
E. PattarelloAN72540051006,88
M. CoppolaroFÖ64980010006,86
L. MancusoAN51081052006,85
C. TavernelliMF643011124006,81
M. OlivieriAN21340000006,80
Mattia SalaMF85820073106,79
M. VivianiMF51660010106,72
A. IoniţăMF86351053206,60
S. RighettiFÖ86740181006,55
Muhamed DjamancaAN2230000006,50
S. MawuliMF72290110206,45
A. RenziFÖ76300021006,42
A. CerriAN73190083106,40
J. IllanesFÖ43100010016,28
P. CianciAN73542142005,85
A. CagnanoFÖ3910000005,76
Gennaro IaccarinoMF42560020105,51
Giuseppe Kevin LeoneMF2740020003,30

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Arezzo: trupp

Målvakter

1L. TrombiniÅlder24 år
14A. NunzianteNationalitetItalienÅlder18 årLängd194 cm
22F. SerbanÅlder18 år
90A. SeculinNationalitetItalienÅlder35 årLängd191 cmVikt83 kg

Försvarare

2M. MenaÅlder19 år
4M. CoppolaroNationalitetItalienÅlder28 årLängd181 cmVikt70 kg5J. IllanesNationalitetArgentinaÅlder28 årLängd188 cmVikt75 kg6A. RenziNationalitetItalienÅlder21 år13M. GilliNationalitetItalienÅlder28 år
19M. ChiosaNationalitetItalienÅlder32 årLängd178 cmVikt71 kg
26F. De ColÅlder32 år
32A. CagnanoNationalitetItalienÅlder27 årLängd182 cmVikt79 kg
33D. ManciniNationalitetItalienÅlder20 år
37S. RighettiNationalitetItalienÅlder24 år
67G. FerrariNationalitetItalienÅlder33 årLängd189 cmVikt82 kg

Mittfältare

Anfallare

Arezzo: övergångar

Nyförvärv

  • G. FerrariDubai United · kontraktslös24/9 26
  • M. OlivieriCesena · lån31/8 26
  • D. ManciniCampobasso FC · övergång25/8 26
  • Gennaro IaccarinoNapoli · övergång11/8 26
  • K. LeoneSassuolo · lån4/8 26
  • A. CagnanoAvellino · övergång28/7 26
  • P. MoreschiniJuve Stabia · kontraktslös16/7 26
  • P. MoreschiniReal Monterotondo · kontraktslös16/7 26

Lämnat klubben

  • F. TitoBarletta · kontraktslös8/10 26
  • M. RavasioFoggia · lån31/8 26
  • Muhamed DjamancaSalernitana · lån31/8 26
  • P. MoreschiniAtletico Lodigiani · lån31/8 26
  • S. SussiMontevarchi Calcio · lån31/8 26
  • F. TitoTito Fabio · kontraktslös30/8 26
  • A. CapelloLecco · lån28/8 26
  • L. CocciaCampobasso FC · övergång25/8 26

Arezzo: fakta

LandItalien
Grundad1923
ArenaStadio Città di Arezzo
Kapacitet13 128
Underlagnaturgräs
TurneringSerie B
Tabellplacering14:e · 10 poäng

Arezzo: vanliga frågor

Vilken arena spelar Arezzo på?

Arezzo spelar sina hemmamatcher på Stadio Città di Arezzo (Arezzo), som tar 13 128 åskådare.

Var ligger Arezzo i tabellen?

Arezzo ligger på 14:e plats i Serie B med 10 poäng på 9 matcher (3 segrar, 1 oavgjord, 5 förluster).

När spelar Arezzo nästa gång?

Nästa match: Arezzo – Ascoli, sön 1/11 · 15:00 (Serie B).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Arezzo?

Senaste ligamatch: Carrarese 2–1 Arezzo (28/10 26).

Vem är bäste målskytt i Arezzo?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är P. Cianci med 2 mål.

Arezzo: spelschema, tabell och speltips

Arezzo (Italien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Serie B, Coppa Italia), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Serie B finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.