Fotboll
Hem › Lag › Virtus Entella
Virtus Entella

Virtus Entella – lagets statistik och form

Italien · grundad 1914 · Stadio Comunale Chiavari

Virtus Entella: turneringar 2026/27

Virtus Entella: kommande matcher

lör 31/10 · 19:30SampdoriaTipsVirtus EntellaSerie B · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 15:00Virtus Entella–Modena
Serie B · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 15:00Carrarese–Virtus Entella
Serie B
tis 24/11 · 15:00Virtus Entella–Hellas Verona
Serie B · Inbördes möten (H2H)
lör 28/11 · 15:00Ascoli–Virtus Entella
Serie B

Virtus Entella: senaste resultat

Form i liganOFVOO
27/10 26Virtus Entella1–1AvellinoSerie B24/10 26Virtus Entella0–1MantovaSerie B
17/10 26Padova1–2Virtus Entella
Serie B
10/10 26Virtus Entella1–1Juve Stabia
Serie B
19/9 26Cremonese0–0Virtus Entella
Serie B
11/9 26Pisa1–4Virtus Entella
Serie B
6/9 26Virtus Entella2–2Vicenza Virtus
Serie B
29/8 26Virtus Entella1–2Cesena
Serie B

Virtus Entella: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 19:30SampdoriaTipsVirtus Entella
Serie B
sön 8/11 · 15:00Virtus Entella–Modena
Serie B
lör 21/11 · 15:00Carrarese–Virtus Entella
Serie B
tis 24/11 · 15:00Virtus Entella–Hellas Verona
Serie B
lör 28/11 · 15:00Ascoli–Virtus Entella
Serie B
lör 5/12 · 15:00Virtus Entella–Empoli
Serie B
tis 8/12 · 15:00Catanzaro–Virtus Entella
Serie B
lör 12/12 · 15:00Virtus Entella–Arezzo
Serie B
lör 19/12 · 15:00Palermo–Virtus Entella
Serie B
sön 27/12 · 15:00Virtus Entella–Benevento
Serie B
lör 9/1 · 15:00Vicenza Virtus–Virtus Entella
Serie B
lör 16/1 · 15:00Avellino–Virtus Entella
Serie B
lör 23/1 · 15:00Virtus Entella–Sampdoria
Serie B
lör 30/1 · 15:00Virtus Entella–Südtirol
Serie B
lör 6/2 · 15:00Modena–Virtus Entella
Serie B
lör 13/2 · 15:00Virtus Entella–Carrarese
Serie B
lör 20/2 · 15:00Hellas Verona–Virtus Entella
Serie B
lör 27/2 · 15:00Virtus Entella–Cremonese
Serie B
tis 2/3 · 15:00Cesena–Virtus Entella
Serie B
lör 6/3 · 15:00Virtus Entella–Ascoli
Serie B
lör 13/3 · 15:00Benevento–Virtus Entella
Serie B
lör 20/3 · 15:00Virtus Entella–Catanzaro
Serie B
lör 3/4 · 15:00Juve Stabia–Virtus Entella
Serie B
lör 10/4 · 15:00Virtus Entella–Pisa
Serie B
lör 17/4 · 15:00Empoli–Virtus Entella
Serie B
lör 24/4 · 15:00Virtus Entella–Palermo
Serie B
lör 1/5 · 15:00Mantova–Virtus Entella
Serie B
lör 8/5 · 15:00Virtus Entella–Padova
Serie B
fre 14/5 · 15:00Arezzo–Virtus Entella
Serie B
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Virtus Entella1–1AvellinoSerie B24/10 26Virtus Entella0–1MantovaSerie B
17/10 26Padova1–2Virtus Entella
Serie B
10/10 26Virtus Entella1–1Juve Stabia
Serie B
19/9 26Cremonese0–0Virtus Entella
Serie B
11/9 26Pisa1–4Virtus Entella
Serie B
6/9 26Virtus Entella2–2Vicenza Virtus
Serie B
29/8 26Virtus Entella1–2Cesena
Serie B
22/8 26Südtirol1–0Virtus Entella
Serie B
16/8 26Hellas Verona2–2Virtus Entella
Coppa Italia

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Virtus Entella: tabellplacering – Serie B

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
10Avellino93-3-313:1012OFOVF
11Cesena92-5-210:1311VFOFO
12Virtus Entella92-4-311:1010OFVOO
13Carrarese93-1-59:1010VFVVF
14Arezzo93-1-59:1910FFVOF

Virtus Entella: säsongsstatistik (Serie B)

Gjorda mål per match1,2
Insläppta mål per match1,1
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 1,4
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 0,8
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort17
Gula kort per match1,9
Röda kort0

Mest använda formationer

3-5-2 (7×) · 5-4-1 (1×) · 4-4-1-1 (1×)

Virtus Entella: spelarstatistik (Serie B)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Bernat GuiuMF965122199207,18
A. TiritielloFÖ972020105206,95
M. AlborghettiFÖ97871032206,93
N. SquizzatoMF96620050106,90
M. TirelliAN82492054106,81
L. ParodiFÖ86890130206,74
Z. MenyhártFÖ75940051106,74
M. KrittaFÖ3410000006,73
A. FranzoniMF979211156206,69
Giacomo CoronaAN81602042006,65
L. VignaliMF83980261006,58
L. CupponeAN852110134106,55
M. ValoriMF190000006,50
F. ForteAN42380030006,45
L. BenedettiMF83850120206,44
F. MezzoniMF42480011006,39
T. AnnoniMF62590020006,24
I. MarconiFÖ42010000105,34
N. PrevitaliFÖ52120011005,09
Lucas FelippeMF41040020004,73
R. TuricchiaMF110000003,13

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Virtus Entella: trupp

Målvakter

1M. TassaraÅlder17 år
12E. TorrielliÅlder19 år22F. Del FrateNationalitetItalienÅlder30 år
91S. ColombiNationalitetItalienÅlder34 årLängd188 cmVikt80 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Virtus Entella: övergångar

Nyförvärv

  • L. VignaliSpezia · övergång23/8 26
  • Lucas FelippePotenza · lån13/8 26
  • M. MotoleseBologna · övergång14/7 26
  • Giacomo CoronaPalermo · lån13/7 26
  • F. ForteAscoli · kontraktslös1/7 26
  • M. CasarottoCasertana · åter från lån29/6 26
  • D. CastelliCittadella · åter från lån29/6 26
  • J. LipaniLatina · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • M. CasarottoLecco · lån31/8 26
  • N. KarićJuve Stabia · övergång18/8 26
  • M. PireddaLigorna · lån13/8 26
  • M. NichettiNovara · övergång10/8 26
  • A. BoccadamoAudace Cerignola · lån7/8 26
  • N. KarićJuve Stabia · kontraktslös31/7 26
  • A. Djabi EmbalóSV Kapfenberg · övergång30/7 26
  • A. EmbaloSV Kapfenberg · övergång30/7 26

Virtus Entella: fakta

LandItalien
Grundad1914
ArenaStadio Comunale Chiavari
Kapacitet6 113
Underlagkonstgräs
TurneringSerie B
Tabellplacering12:e · 10 poäng

Virtus Entella: vanliga frågor

Vilken arena spelar Virtus Entella på?

Virtus Entella spelar sina hemmamatcher på Stadio Comunale Chiavari (Chiavari), som tar 6 113 åskådare.

Var ligger Virtus Entella i tabellen?

Virtus Entella ligger på 12:e plats i Serie B med 10 poäng på 9 matcher (2 segrar, 4 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Virtus Entella nästa gång?

Nästa match: Sampdoria – Virtus Entella, lör 31/10 · 19:30 (Serie B).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Virtus Entella?

Senaste ligamatch: Virtus Entella 1–1 Avellino (27/10 26).

Vem är bäste målskytt i Virtus Entella?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Bernat Guiu med 3 mål.

Virtus Entella: spelschema, tabell och speltips

Virtus Entella (Italien) spelar i följande turneringar den här säsongen: Serie B, Coppa Italia. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Serie B finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.