Fotboll
Hem › Lag › Ascoli
Ascoli

Ascoli – lagets statistik och form

Italien · grundad 1898 · Stadio Cino e Lillo Del Duca

Ascoli: turneringar 2026/27

Ascoli: kommande matcher

sön 1/11 · 15:00ArezzoTipsAscoliSerie B · Inbördes möten (H2H)
fre 6/11 · 20:30Ascoli–Palermo
Serie B · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 15:00Ascoli–Vicenza Virtus
Serie B
tis 24/11 · 15:00Cesena–Ascoli
Serie B
lör 28/11 · 15:00Ascoli–Virtus Entella
Serie B

Ascoli: senaste resultat

Form i liganVVOOV
27/10 26Ascoli2–0SampdoriaSerie B24/10 26Catanzaro1–6AscoliSerie B
17/10 26Ascoli1–1Empoli
Serie B
10/10 26Südtirol0–0Ascoli
Serie B
19/9 26Ascoli3–1Avellino
Serie B
12/9 26Padova1–0Ascoli
Serie B
5/9 26Ascoli1–0Benevento
Serie B
29/8 26Ascoli1–1Carrarese
Serie B

Ascoli: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 15:00ArezzoTipsAscoli
Serie B
fre 6/11 · 20:30Ascoli–Palermo
Serie B
lör 21/11 · 15:00Ascoli–Vicenza Virtus
Serie B
tis 24/11 · 15:00Cesena–Ascoli
Serie B
lör 28/11 · 15:00Ascoli–Virtus Entella
Serie B
lör 5/12 · 15:00Mantova–Ascoli
Serie B
tis 8/12 · 15:00Ascoli–Juve Stabia
Serie B
lör 12/12 · 15:00Pisa–Ascoli
Serie B
lör 19/12 · 15:00Ascoli–Modena
Serie B
sön 27/12 · 15:00Cremonese–Ascoli
Serie B
lör 9/1 · 15:00Ascoli–Catanzaro
Serie B
lör 16/1 · 15:00Ascoli–Südtirol
Serie B
lör 23/1 · 15:00Vicenza Virtus–Ascoli
Serie B
lör 30/1 · 15:00Ascoli–Padova
Serie B
lör 6/2 · 15:00Sampdoria–Ascoli
Serie B
lör 13/2 · 15:00Avellino–Ascoli
Serie B
lör 20/2 · 15:00Ascoli–Pisa
Serie B
lör 27/2 · 15:00Empoli–Ascoli
Serie B
tis 2/3 · 15:00Ascoli–Arezzo
Serie B
lör 6/3 · 15:00Virtus Entella–Ascoli
Serie B
lör 13/3 · 15:00Modena–Ascoli
Serie B
lör 20/3 · 15:00Ascoli–Cremonese
Serie B
lör 3/4 · 15:00Benevento–Ascoli
Serie B
lör 10/4 · 15:00Ascoli–Cesena
Serie B
lör 17/4 · 15:00Palermo–Ascoli
Serie B
lör 24/4 · 15:00Ascoli–Mantova
Serie B
lör 1/5 · 15:00Carrarese–Ascoli
Serie B
lör 8/5 · 15:00Ascoli–Hellas Verona
Serie B
fre 14/5 · 15:00Juve Stabia–Ascoli
Serie B
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Ascoli2–0SampdoriaSerie B24/10 26Catanzaro1–6AscoliSerie B
17/10 26Ascoli1–1Empoli
Serie B
10/10 26Südtirol0–0Ascoli
Serie B
19/9 26Ascoli3–1Avellino
Serie B
12/9 26Padova1–0Ascoli
Serie B
5/9 26Ascoli1–0Benevento
Serie B
29/8 26Ascoli1–1Carrarese
Serie B
23/8 26Hellas Verona1–2Ascoli
Serie B
16/8 26Genoa4–1Ascoli
Coppa Italia
8/8 26Ascoli3–1Potenza
Coppa Italia

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Ascoli: tabellplacering – Serie B

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Palermo97-2-021:1123OVVVV
2Modena96-1-217:919VVFVV
3Ascoli95-3-116:618VVOOV
4Mantova95-2-214:1017FVFVO
5Benevento94-3-214:815OVOVV

Ascoli: säsongsstatistik (Serie B)

Gjorda mål per match1,8
Insläppta mål per match0,7
Hemma: gjorda / insläppta1,6 / 0,6
Borta: gjorda / insläppta2,0 / 0,8
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort18
Gula kort per match2,0
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (5×) · 3-5-2 (4×)

Ascoli: spelarstatistik (Serie B)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. SilipoMF9607411811007,41
L. VenutiFÖ2840000007,26
M. CuradoFÖ14100601194107,15
S. D'UffiziMF978211116207,12
S. DamianiMF97390121007,04
N. RizzoFÖ97341032407,02
G. GoriAN724432115207,00
G. CorradiniMF97441062306,99
M. BrunoriAN62651172006,95
G. AcamporaMF82401031006,88
S. PerciunMF52200100006,85
A. OliveriMF83380130006,84
M. NicolettiFÖ2890000006,79
A. GuiébréFÖ98100094406,74
T. MilaneseFÖ95581121006,70
G. De PieriMF72250163106,19
F. GattoniFÖ41281031105,66
D. BolsiusAN62230010005,60
M. RicciMF1300000003,35

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Ascoli: trupp

Målvakter

1S. VitaleNationalitetItalienÅlder23 år
12R. DenteÅlder17 år
41R. BrzanÅlder21 år
45G. CrespiNationalitetItalienÅlder24 årLängd189 cmVikt75 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Ascoli: övergångar

Nyförvärv

  • L. VenutiSampdoria · kontraktslös1/10 26
  • M. BrunoriPalermo · lån25/8 26
  • M. RicciSampdoria · kontraktslös18/8 26
  • F. GattoniSevilla · övergång11/8 26
  • D. BolsiusPerugia · övergång4/8 26
  • G. CrespiKallithea · kontraktslös22/7 26
  • A. OliveriAtalanta · lån21/7 26
  • G. AcamporaPescara · kontraktslös12/7 26

Lämnat klubben

  • D. BarosiBarosi Davide · kontraktslös30/8 26
  • L. ContiUnipomezia · lån23/8 26
  • F. PalazzinoCosenza · övergång19/8 26
  • A. CaucciTeramo · lån16/8 26
  • E. OviszachFoggia · lån4/8 26
  • G. Di GiacomoPineto · kontraktslös31/7 26
  • E. NdojFolgore Caratese · kontraktslös29/7 26
  • G. PagliaiCatania · lån22/7 26

Ascoli: fakta

LandItalien
Grundad1898
ArenaStadio Cino e Lillo Del Duca
Kapacitet20 853
Underlagnaturgräs
TurneringSerie B
Tabellplacering3:e · 18 poäng

Ascoli: vanliga frågor

Vilken arena spelar Ascoli på?

Ascoli spelar sina hemmamatcher på Stadio Cino e Lillo Del Duca (Ascoli Piceno), som tar 20 853 åskådare.

Var ligger Ascoli i tabellen?

Ascoli ligger på 3:e plats i Serie B med 18 poäng på 9 matcher (5 segrar, 3 oavgjorda, 1 förlust).

När spelar Ascoli nästa gång?

Nästa match: Arezzo – Ascoli, sön 1/11 · 15:00 (Serie B).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Ascoli?

Senaste ligamatch: Ascoli 2–0 Sampdoria (27/10 26).

Vem är bäste målskytt i Ascoli?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är A. Silipo med 5 mål.

Ascoli: spelschema, tabell och speltips

Ascoli (Italien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Serie B, Coppa Italia), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Serie B finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.