Fotboll
Hem › Lag › Modena
Modena

Modena – lagets statistik och form

Italien · grundad 1912 · Stadio Alberto Braglia

Modena: turneringar 2026/27

Modena: kommande matcher

lör 31/10 · 15:00ModenaTipsMantovaSerie B · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 15:00Virtus Entella–Modena
Serie B · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 15:00Modena–Juve Stabia
Serie B
tis 24/11 · 15:00Pisa–Modena
Serie B
lör 28/11 · 15:00Modena–Padova
Serie B

Modena: senaste resultat

Form i liganVVFVV
27/10 26Vicenza Virtus1–2ModenaSerie B24/10 26Modena3–0CesenaSerie B
17/10 26Carrarese2–1Modena
Serie B
11/10 26Modena3–2Hellas Verona
Serie B
20/9 26Modena2–1Empoli
Serie B
12/9 26Südtirol1–1Modena
Serie B
6/9 26Modena0–1Avellino
Serie B
28/8 26Cremonese0–3Modena
Serie B

Modena: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 15:00ModenaTipsMantova
Serie B
sön 8/11 · 15:00Virtus Entella–Modena
Serie B
lör 21/11 · 15:00Modena–Juve Stabia
Serie B
tis 24/11 · 15:00Pisa–Modena
Serie B
lör 28/11 · 15:00Modena–Padova
Serie B
lör 5/12 · 15:00Modena–Arezzo
Serie B
tis 8/12 · 15:00Sampdoria–Modena
Serie B
lör 12/12 · 15:00Modena–Catanzaro
Serie B
lör 19/12 · 15:00Ascoli–Modena
Serie B
sön 27/12 · 15:00Modena–Palermo
Serie B
lör 9/1 · 15:00Cesena–Modena
Serie B
lör 16/1 · 15:00Empoli–Modena
Serie B
lör 23/1 · 15:00Modena–Carrarese
Serie B
lör 30/1 · 15:00Hellas Verona–Modena
Serie B
lör 6/2 · 15:00Modena–Virtus Entella
Serie B
lör 13/2 · 15:00Modena–Südtirol
Serie B
lör 20/2 · 15:00Padova–Modena
Serie B
lör 27/2 · 15:00Juve Stabia–Modena
Serie B
tis 2/3 · 15:00Modena–Pisa
Serie B
lör 6/3 · 15:00Palermo–Modena
Serie B
lör 13/3 · 15:00Modena–Ascoli
Serie B
lör 20/3 · 15:00Arezzo–Modena
Serie B
lör 3/4 · 15:00Modena–Sampdoria
Serie B
lör 10/4 · 15:00Mantova–Modena
Serie B
lör 17/4 · 15:00Modena–Vicenza Virtus
Serie B
lör 24/4 · 15:00Avellino–Modena
Serie B
lör 1/5 · 15:00Modena–Cremonese
Serie B
lör 8/5 · 15:00Catanzaro–Modena
Serie B
fre 14/5 · 15:00Modena–Benevento
Serie B
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Vicenza Virtus1–2ModenaSerie B24/10 26Modena3–0CesenaSerie B
17/10 26Carrarese2–1Modena
Serie B
11/10 26Modena3–2Hellas Verona
Serie B
20/9 26Modena2–1Empoli
Serie B
12/9 26Südtirol1–1Modena
Serie B
6/9 26Modena0–1Avellino
Serie B
28/8 26Cremonese0–3Modena
Serie B
22/8 26Benevento1–2Modena
Serie B
15/8 26Venezia3–2Modena
Coppa Italia

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Modena: tabellplacering – Serie B

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Palermo97-2-021:1123OVVVV
2Modena96-1-217:919VVFVV
3Ascoli95-3-116:618VVOOV
4Mantova95-2-214:1017FVFVO

Modena: säsongsstatistik (Serie B)

Gjorda mål per match1,9
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,8 / 1,0
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort14
Gula kort per match1,6
Röda kort0

Mest använda formationer

4-3-3 (3×) · 3-5-2 (3×) · 4-4-2 (1×)

Modena: spelarstatistik (Serie B)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. BelottiAN627360107107,73
G. BrugmanMF96560352007,23
S. NadorFÖ97720010007,08
G. AmbrosinoAN977532279107,07
A. BiancoAN973001135307,05
D. TonoliFÖ867503113106,98
B. NielingFÖ97990073006,96
G. OlzerAN854621113206,84
F. FolinoFÖ62770000106,84
D. MontevagoAN7731073006,65
A. ImputatoMF52060030006,63
K. BozhanajMF5380030106,56
StênioAN2400000106,50
G. CasoMF862432178106,45
Pedro MendesMF1630010006,20
S. SantoroMF856610104106,11
Paulo AzziMF84370042006,03
F. ZampanoFÖ74810052105,76
W. AcquahMF5670000005,42
L. BacchinAN3520010004,38

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Modena: trupp

Målvakter

1L. ChichizolaNationalitetArgentinaÅlder35 årLängd185 cmVikt80 kg
12Andrea MaranÅlder17 år
22L. ConsiglioÅlder19 år
25A. LaidaniNationalitetSchweizÅlder22 årLängd195 cmVikt92 kg

Försvarare

6S. NadorNationalitetTogoÅlder23 år7F. ZampanoNationalitetItalienÅlder32 årLängd177 cmVikt72 kg
15Martino OderoÅlder18 år
20B. NielingNationalitetNederländernaÅlder23 årLängd193 cmVikt80 kg23F. FolinoNationalitetItalienÅlder23 årLängd192 cm
28D. AdorniNationalitetItalienÅlder33 årLängd185 cmVikt78 kg
34Diego RoncoNationalitetItalienÅlder21 år
37T. EgharevbaÅlder18 år

Mittfältare

Anfallare

Modena: övergångar

Nyförvärv

  • A. BelottiCagliari · kontraktslös7/9 26
  • F. FolinoCremonese · lån31/8 26
  • W. AcquahTorino · lån17/8 26
  • A. BiancoFiorentina · övergång20/7 26
  • StênioKarpaty · övergång13/7 26
  • G. BrugmanPescara · kontraktslös12/7 26
  • Paulo AzziMonza · övergång10/7 26
  • G. OlzerPescara · övergång8/7 26

Lämnat klubben

  • Pedro MendesGençlerbirliği S.K. · övergång3/9 26
  • F. BagheriaVicenza Virtus · kontraktslös2/9 26
  • Gady BeyukuBlackburn · övergång31/8 26
  • C. CauzEmpoli · kontraktslös12/8 26
  • Franck GuiyongTreviso · lån14/7 26
  • F. GerliCremonese · övergång13/7 26
  • Taha ZidouhDolomiti Bellunesi · lån11/7 26
  • Michele PezzolatoPianese · lån8/7 26

Modena: fakta

LandItalien
Grundad1912
ArenaStadio Alberto Braglia
Kapacitet21 151
Underlagnaturgräs
TurneringSerie B
Tabellplacering2:a · 19 poäng

Modena: vanliga frågor

Vilken arena spelar Modena på?

Modena spelar sina hemmamatcher på Stadio Alberto Braglia (Modena), som tar 21 151 åskådare.

Var ligger Modena i tabellen?

Modena ligger på 2:a plats i Serie B med 19 poäng på 9 matcher (6 segrar, 1 oavgjord, 2 förluster).

När spelar Modena nästa gång?

Nästa match: Modena – Mantova, lör 31/10 · 15:00 (Serie B).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Modena?

Senaste ligamatch: Vicenza Virtus 1–2 Modena (27/10 26).

Vem är bäste målskytt i Modena?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är A. Belotti med 6 mål.

Modena: spelschema, tabell och speltips

Modena (Italien) spelar i följande turneringar den här säsongen: Serie B, Coppa Italia. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Serie B finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.