Fotboll
Hem › Lag › Avellino
Avellino

Avellino – lagets statistik och form

Italien · grundad 1912 · Stadio Partenio-Adriano Lombardi

Avellino: turneringar 2026/27

Avellino: kommande matcher

sön 1/11 · 15:00AvellinoTipsPisaSerie B · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 19:30Benevento–Avellino
Serie B · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 15:00Avellino–Mantova
Serie B
tis 24/11 · 15:00Cremonese–Avellino
Serie B
lör 28/11 · 15:00Catanzaro–Avellino
Serie B

Avellino: senaste resultat

Form i liganOFOVF
27/10 26Virtus Entella1–1AvellinoSerie B24/10 26Avellino0–1PadovaSerie B
18/10 26Cesena1–1Avellino
Serie B
9/10 26Avellino4–1Sampdoria
Serie B
19/9 26Ascoli3–1Avellino
Serie B
13/9 26Avellino1–1Palermo
Serie B
6/9 26Modena0–1Avellino
Serie B
29/8 26Avellino3–0Vicenza Virtus
Serie B

Avellino: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 15:00AvellinoTipsPisa
Serie B
lör 7/11 · 19:30Benevento–Avellino
Serie B
lör 21/11 · 15:00Avellino–Mantova
Serie B
tis 24/11 · 15:00Cremonese–Avellino
Serie B
lör 28/11 · 15:00Catanzaro–Avellino
Serie B
lör 5/12 · 15:00Avellino–Südtirol
Serie B
tis 8/12 · 15:00Hellas Verona–Avellino
Serie B
lör 12/12 · 15:00Avellino–Empoli
Serie B
lör 19/12 · 15:00Carrarese–Avellino
Serie B
sön 27/12 · 15:00Avellino–Juve Stabia
Serie B
lör 9/1 · 15:00Pisa–Avellino
Serie B
lör 16/1 · 15:00Avellino–Virtus Entella
Serie B
lör 23/1 · 15:00Mantova–Avellino
Serie B
lör 30/1 · 15:00Avellino–Cesena
Serie B
lör 6/2 · 15:00Südtirol–Avellino
Serie B
lör 13/2 · 15:00Avellino–Ascoli
Serie B
lör 20/2 · 15:00Sampdoria–Avellino
Serie B
lör 27/2 · 15:00Vicenza Virtus–Avellino
Serie B
tis 2/3 · 15:00Avellino–Catanzaro
Serie B
lör 6/3 · 15:00Avellino–Hellas Verona
Serie B
lör 13/3 · 15:00Empoli–Avellino
Serie B
lör 20/3 · 15:00Avellino–Benevento
Serie B
lör 3/4 · 15:00Palermo–Avellino
Serie B
lör 10/4 · 15:00Avellino–Cremonese
Serie B
lör 17/4 · 15:00Juve Stabia–Avellino
Serie B
lör 24/4 · 15:00Avellino–Modena
Serie B
lör 1/5 · 15:00Arezzo–Avellino
Serie B
lör 8/5 · 15:00Avellino–Carrarese
Serie B
fre 14/5 · 15:00Padova–Avellino
Serie B
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Virtus Entella1–1AvellinoSerie B24/10 26Avellino0–1PadovaSerie B
18/10 26Cesena1–1Avellino
Serie B
9/10 26Avellino4–1Sampdoria
Serie B
19/9 26Ascoli3–1Avellino
Serie B
13/9 26Avellino1–1Palermo
Serie B
6/9 26Modena0–1Avellino
Serie B
29/8 26Avellino3–0Vicenza Virtus
Serie B
22/8 26Avellino1–2Arezzo
Serie B
14/8 26Monza3–0Avellino
Coppa Italia

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Avellino: tabellplacering – Serie B

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
8Südtirol93-4-210:913FOFOV
9Hellas Verona93-3-316:1312VOOFV
10Avellino93-3-313:1012OFOVF
11Cesena92-5-210:1311VFOFO
12Virtus Entella92-4-311:1010OFVOO

Avellino: säsongsstatistik (Serie B)

Gjorda mål per match1,4
Insläppta mål per match1,1
Hemma: gjorda / insläppta1,8 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 1,3
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort20
Gula kort per match2,2
Röda kort0

Mest använda formationer

3-5-2 (8×) · 4-2-3-1 (1×)

Avellino: spelarstatistik (Serie B)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
R. RussoMF971642139007,73
A. IzzoFÖ97511152207,20
M. BesaggioMF96673033407,14
B. MoruzziFÖ972212155107,04
P. EnriciFÖ87100010106,97
M. PalumboMF965512114106,90
M. VenturiFÖ75850040306,88
L. Di MaggioMF84460072106,84
G. FaticantiMF41340020106,83
F. MissoriMF75500080106,66
A. FavilliAN73300392106,58
D. SounasMF81860000006,53
Thomas BerenbruchMF1130000006,50
T. BiasciMF82080073006,49
S. Di PaoloAN2160000006,40
D. FilaAN1120000006,30
W. CheddiraAN740120146005,88
L. PalmieroMF53150020105,82
T. CancellottiFÖ42410000005,60
L. PandolfiAN4870011005,17
L. ŠimićFÖ32250000204,40
M. SalaFÖ4910000004,33
E. AdamoMF1191011003,90
A. Di BitontoFÖ1590020002,20

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Avellino: trupp

Målvakter

1A. IannarilliNationalitetItalienÅlder35 årLängd186 cmVikt82 kg
22J. SassiNationalitetItalienÅlder22 årLängd194 cmVikt87 kg
50T. MartinelliNationalitetItalienÅlder19 årLängd194 cmVikt82 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Avellino: övergångar

Nyförvärv

  • E. AdamoSpezia · lån31/8 26
  • F. MissoriSassuolo · lån30/8 26
  • W. CheddiraNapoli · övergång27/8 26
  • S. Di PaoloCagliari · lån25/8 26
  • M. D'AusilioIraklis 1908 · åter från lån19/8 26
  • Thomas BerenbruchInter · lån16/8 26
  • V. GambardellaNapoli · övergång11/8 26
  • M. VenturiVenezia · lån10/8 26

Lämnat klubben

  • A. FontanarosaOH Leuven · lån2/9 26
  • Mattia Della RoccaBarletta · lån31/8 26
  • V. ArzilloCasertana · lån30/8 26
  • C. PatiernoCasarano · övergång25/8 26
  • M. D'AusilioPescara · lån20/8 26
  • F. AmirandaAudace Cerignola · lån17/8 26
  • M. ToscanoScafatese · övergång16/8 26
  • Arthur SpadoniCrotone · lån12/8 26

Avellino: fakta

LandItalien
Grundad1912
ArenaStadio Partenio-Adriano Lombardi
Kapacitet26 308
Underlagnaturgräs
TurneringSerie B
Tabellplacering10:e · 12 poäng

Avellino: vanliga frågor

Vilken arena spelar Avellino på?

Avellino spelar sina hemmamatcher på Stadio Partenio-Adriano Lombardi (Avellino), som tar 26 308 åskådare.

Var ligger Avellino i tabellen?

Avellino ligger på 10:e plats i Serie B med 12 poäng på 9 matcher (3 segrar, 3 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Avellino nästa gång?

Nästa match: Avellino – Pisa, sön 1/11 · 15:00 (Serie B).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Avellino?

Senaste ligamatch: Virtus Entella 1–1 Avellino (27/10 26).

Vem är bäste målskytt i Avellino?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är R. Russo med 4 mål.

Avellino: spelschema, tabell och speltips

Avellino (Italien) spelar i följande turneringar den här säsongen: Serie B, Coppa Italia. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Serie B finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.