Fotboll
Hem › Lag › Mantova
Mantova

Mantova – lagets statistik och form

Italien · grundad 1906 · Stadio Danilo Martelli

Mantova: turneringar 2026/27

Mantova: kommande matcher

lör 31/10 · 15:00ModenaTipsMantovaSerie B · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 17:15Mantova–Hellas Verona
Serie B
lör 21/11 · 15:00Avellino–Mantova
Serie B
tis 24/11 · 15:00Mantova–Arezzo
Serie B
lör 28/11 · 15:00Südtirol–Mantova
Serie B

Mantova: senaste resultat

Form i liganFVFVO
27/10 26Mantova0–2CremoneseSerie B24/10 26Virtus Entella0–1MantovaSerie B
17/10 26Mantova0–2Palermo
Serie B
11/10 26Catanzaro1–3Mantova
Serie B
20/9 26Mantova2–2Pisa
Serie B
13/9 26Mantova2–0Sampdoria
Serie B
6/9 26Cesena1–1Mantova
Serie B
3/9 26Palermo5–2Mantova
Coppa Italia

Mantova: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 15:00ModenaTipsMantova
Serie B
lör 7/11 · 17:15Mantova–Hellas Verona
Serie B
lör 21/11 · 15:00Avellino–Mantova
Serie B
tis 24/11 · 15:00Mantova–Arezzo
Serie B
lör 28/11 · 15:00Südtirol–Mantova
Serie B
lör 5/12 · 15:00Mantova–Ascoli
Serie B
tis 8/12 · 15:00Vicenza Virtus–Mantova
Serie B
lör 12/12 · 15:00Mantova–Benevento
Serie B
lör 19/12 · 15:00Juve Stabia–Mantova
Serie B
sön 27/12 · 15:00Mantova–Padova
Serie B
lör 9/1 · 15:00Mantova–Carrarese
Serie B
lör 16/1 · 15:00Sampdoria–Mantova
Serie B
lör 23/1 · 15:00Mantova–Avellino
Serie B
lör 30/1 · 15:00Empoli–Mantova
Serie B
lör 6/2 · 15:00Mantova–Catanzaro
Serie B
lör 13/2 · 15:00Palermo–Mantova
Serie B
lör 20/2 · 15:00Benevento–Mantova
Serie B
lör 27/2 · 15:00Mantova–Cesena
Serie B
tis 2/3 · 15:00Padova–Mantova
Serie B
lör 6/3 · 15:00Mantova–Südtirol
Serie B
lör 13/3 · 15:00Cremonese–Mantova
Serie B
lör 20/3 · 15:00Mantova–Juve Stabia
Serie B
lör 3/4 · 15:00Hellas Verona–Mantova
Serie B
lör 10/4 · 15:00Mantova–Modena
Serie B
lör 17/4 · 15:00Arezzo–Mantova
Serie B
lör 24/4 · 15:00Ascoli–Mantova
Serie B
lör 1/5 · 15:00Mantova–Virtus Entella
Serie B
lör 8/5 · 15:00Pisa–Mantova
Serie B
fre 14/5 · 15:00Mantova–Vicenza Virtus
Serie B
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Mantova0–2CremoneseSerie B24/10 26Virtus Entella0–1MantovaSerie B
17/10 26Mantova0–2Palermo
Serie B
11/10 26Catanzaro1–3Mantova
Serie B
20/9 26Mantova2–2Pisa
Serie B
13/9 26Mantova2–0Sampdoria
Serie B
6/9 26Cesena1–1Mantova
Serie B
3/9 26Palermo5–2Mantova
Coppa Italia
30/8 26Mantova3–1Empoli
Serie B
22/8 26Carrarese1–2Mantova
Serie B
16/8 26Lazio0–2Mantova
Coppa Italia

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Mantova: tabellplacering – Serie B

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
2Modena96-1-217:919VVFVV
3Ascoli95-3-116:618VVOOV
4Mantova95-2-214:1017FVFVO
5Benevento94-3-214:815OVOVV
6Pisa94-3-218:1315OOVVO

Mantova: säsongsstatistik (Serie B)

Gjorda mål per match1,6
Insläppta mål per match1,1
Hemma: gjorda / insläppta1,4 / 1,4
Borta: gjorda / insläppta1,8 / 0,8
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort20
Gula kort per match2,2
Röda kort0

Mest använda formationer

3-4-2-1 (7×) · 3-4-3 (1×) · 4-1-4-1 (1×)

Mantova: spelarstatistik (Serie B)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
F. RuoccoAN965650189007,31
A. CastelliniFÖ97960483307,17
B. TomaševićFÖ97401052206,92
D. BragantiniAN834811115006,86
Jonathan SilvaMF64970020106,84
S. CellaFÖ98100100406,81
E. GliozziAN946621126006,80
R. KoudaMF85560084106,79
R. IlieAN956412155006,76
L. IgnacchitiMF95330153006,76
F. Benaissa-YahiaMF98101141206,74
M. SpinaccèAN2320011106,42
T. Del LungoFÖ2140000006,30
F. PaolettiMF2150000006,30
Federico ChinettiAN2330010006,30
S. TrimboliMF54500031205,82
V. VlahovićAN51592173005,79
J. MboyoMF5871044004,80
I. CajazzoMF51270021104,54
D. WieserMF3960000003,23
S. KeitaMF190000003,22
A. MeroniFÖ1440000002,10
F. VesentiniMF1330011001,93
E. KošpoFÖ1130000001,38

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Mantova: trupp

Målvakter

1L. GemelloNationalitetItalienÅlder25 årLängd185 cm
12M. GaspariniNationalitetItalienÅlder23 årLängd190 cmVikt74 kg
22F. BardiNationalitetItalienÅlder33 årLängd188 cmVikt80 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Mantova: övergångar

Nyförvärv

  • E. KošpoFiorentina · lån29/8 26
  • R. KoudaParma · lån27/8 26
  • V. VlahovićAtalanta · lån20/8 26
  • J. MboyoKoper · lån11/8 26
  • M. GaspariniEmpoli · kontraktslös5/8 26
  • R. IlieNice · övergång27/7 26
  • F. VesentiniBrescia · övergång13/7 26
  • F. VesentiniUnion Brescia · övergång13/7 26

Lämnat klubben

  • B. BayouVirtus Verona · övergång9/9 26
  • Ž. MajerMajer Zan · kontraktslös30/8 26
  • D. MensahCittadella · kontraktslös29/8 26
  • F. ArtioliJuve Stabia · övergång12/8 26
  • T. MaggioniJuve Stabia · övergång3/8 26
  • A. FioriCesena · lån3/8 26
  • L. AndrenacciLumezzane · kontraktslös28/7 26
  • M. FestaCremonese · kontraktslös23/7 26

Mantova: fakta

LandItalien
Grundad1906
ArenaStadio Danilo Martelli
Kapacitet14 854
Underlagnaturgräs
TurneringSerie B
Tabellplacering4:e · 17 poäng

Mantova: vanliga frågor

Vilken arena spelar Mantova på?

Mantova spelar sina hemmamatcher på Stadio Danilo Martelli (Mantova), som tar 14 854 åskådare.

Var ligger Mantova i tabellen?

Mantova ligger på 4:e plats i Serie B med 17 poäng på 9 matcher (5 segrar, 2 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Mantova nästa gång?

Nästa match: Modena – Mantova, lör 31/10 · 15:00 (Serie B).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Mantova?

Senaste ligamatch: Mantova 0–2 Cremonese (27/10 26).

Vem är bäste målskytt i Mantova?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är F. Ruocco med 7 mål.

Mantova: spelschema, tabell och speltips

Mantova (Italien) spelar i följande turneringar den här säsongen: Serie B, Coppa Italia. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Serie B finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.