Fotboll
Hem › Lag › Hellas Verona
Hellas Verona

Hellas Verona – lagets statistik och form

Italien · grundad 1903 · Stadio Marc'Antonio Bentegodi

Hellas Verona: turneringar 2026/27

Hellas Verona: kommande matcher

sön 1/11 · 17:15Hellas VeronaTipsCarrareseSerie B
lör 7/11 · 17:15Mantova–Hellas Verona
Serie B
lör 21/11 · 15:00Hellas Verona–Cesena
Serie B
tis 24/11 · 15:00Virtus Entella–Hellas Verona
Serie B · Inbördes möten (H2H)
lör 28/11 · 15:00Empoli–Hellas Verona
Serie B

Hellas Verona: senaste resultat

Form i liganVOOFV
28/10 26Juve Stabia0–1Hellas VeronaSerie B25/10 26Hellas Verona1–1PisaSerie B
16/10 26Hellas Verona2–2Catanzaro
Serie B
11/10 26Modena3–2Hellas Verona
Serie B
20/9 26Hellas Verona2–1Vicenza Virtus
Serie B
11/9 26Benevento3–1Hellas Verona
Serie B
6/9 26Hellas Verona5–0Arezzo
Serie B
3/9 26Cagliari1–2Hellas Verona
Coppa Italia

Hellas Verona: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 17:15Hellas VeronaTipsCarrarese
Serie B
lör 7/11 · 17:15Mantova–Hellas Verona
Serie B
lör 21/11 · 15:00Hellas Verona–Cesena
Serie B
tis 24/11 · 15:00Virtus Entella–Hellas Verona
Serie B
lör 28/11 · 15:00Empoli–Hellas Verona
Serie B
ons 2/12 · 18:00AS Roma–Hellas Verona
Coppa Italia
lör 5/12 · 15:00Hellas Verona–Palermo
Serie B
tis 8/12 · 15:00Hellas Verona–Avellino
Serie B
lör 12/12 · 15:00Südtirol–Hellas Verona
Serie B
lör 19/12 · 15:00Hellas Verona–Cremonese
Serie B
sön 27/12 · 15:00Sampdoria–Hellas Verona
Serie B
lör 9/1 · 15:00Arezzo–Hellas Verona
Serie B
lör 16/1 · 15:00Hellas Verona–Juve Stabia
Serie B
lör 23/1 · 15:00Pisa–Hellas Verona
Serie B
lör 30/1 · 15:00Hellas Verona–Modena
Serie B
lör 6/2 · 15:00Cesena–Hellas Verona
Serie B
lör 13/2 · 15:00Catanzaro–Hellas Verona
Serie B
lör 20/2 · 15:00Hellas Verona–Virtus Entella
Serie B
lör 27/2 · 15:00Palermo–Hellas Verona
Serie B
tis 2/3 · 15:00Hellas Verona–Empoli
Serie B
lör 6/3 · 15:00Avellino–Hellas Verona
Serie B
lör 13/3 · 15:00Hellas Verona–Sampdoria
Serie B
lör 20/3 · 15:00Vicenza Virtus–Hellas Verona
Serie B
lör 3/4 · 15:00Hellas Verona–Mantova
Serie B
lör 10/4 · 15:00Carrarese–Hellas Verona
Serie B
lör 17/4 · 15:00Hellas Verona–Padova
Serie B
lör 24/4 · 15:00Cremonese–Hellas Verona
Serie B
lör 1/5 · 15:00Hellas Verona–Benevento
Serie B
lör 8/5 · 15:00Ascoli–Hellas Verona
Serie B
fre 14/5 · 15:00Hellas Verona–Südtirol
Serie B
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Juve Stabia0–1Hellas VeronaSerie B25/10 26Hellas Verona1–1PisaSerie B
16/10 26Hellas Verona2–2Catanzaro
Serie B
11/10 26Modena3–2Hellas Verona
Serie B
20/9 26Hellas Verona2–1Vicenza Virtus
Serie B
11/9 26Benevento3–1Hellas Verona
Serie B
6/9 26Hellas Verona5–0Arezzo
Serie B
3/9 26Cagliari1–2Hellas Verona
Coppa Italia
29/8 26Padova1–1Hellas Verona
Serie B
23/8 26Hellas Verona1–2Ascoli
Serie B
16/8 26Hellas Verona2–2Virtus Entella
Coppa Italia

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Hellas Verona: tabellplacering – Serie B

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
7Padova94-1-49:1013VVFFF
8Südtirol93-4-210:913FOFOV
9Hellas Verona93-3-316:1312VOOFV
10Avellino93-3-313:1012OFOVF
11Cesena92-5-210:1311VFOFO

Hellas Verona: säsongsstatistik (Serie B)

Gjorda mål per match1,9
Insläppta mål per match1,6
Hemma: gjorda / insläppta2,2 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 2,3
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål0

Kort

Gula kort17
Gula kort per match2,1
Röda kort2

Mest använda formationer

4-2-3-1 (3×) · 4-3-3 (2×) · 3-5-2 (1×)

Hellas Verona: spelarstatistik (Serie B)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
D. MosqueraAN428160157008,28
E. IannoniMF64732173007,63
D. BradarićFÖ53660221007,25
A. SarrMF863123169107,05
A. BernedeMF63390020006,96
A. Le BorgneMF86490231206,94
T. SuslovMF41530131206,86
S. CerboneAN6952044106,85
G. ZappaMF76181072006,83
A. EdmundssonFÖ76070011206,73
S. KoračFÖ42350010106,70
D. De BattistiFÖ42360040006,62
T. SlotsagerFÖ51890000106,60
D. LivramentoAN837902112306,54
D. OyegokeFÖ1610000006,50
M. CompagnonMF32280052006,50
M. FreseFÖ2860000006,48
P. DawidowiczFÖ53500020006,31
G. KastanosMF52080032005,77
A. HarrouiMF52120072105,10
N. LellaMF41800032115,04
S. MulattieriAN54052175004,94
N. CalabreseFÖ31060000004,71
C. EkubanAN1210000003,20
R. AkaleMF1270000002,99
F. ChamFÖ1290020102,33
K. SezonienkoAN1220000002,17
L. BegaMF11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Hellas Verona: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Hellas Verona: övergångar

Nyförvärv

  • C. EkubanGenoa · kontraktslös31/8 26
  • E. IannoniSassuolo · övergång31/8 26
  • G. ZappaCagliari · lån27/8 26
  • P. DawidowiczRaków Częstochowa · kontraktslös17/8 26
  • N. LellaVenezia · övergång17/8 26
  • A. Le BorgneComo · lån13/8 26
  • K. SezonienkoLechia Gdansk · övergång30/7 26
  • S. MulattieriSassuolo · lån30/7 26

Lämnat klubben

  • Ioan VermeșanWidzew Łódź · lån8/9 26
  • D. OyegokeLincoln · övergång31/8 26
  • R. BelghaliTorino · lån31/8 26
  • R. GagliardiniCagliari · kontraktslös30/8 26
  • J. CruzCruz Juan Manuel · kontraktslös29/8 26
  • J. BraafK. Lierse S.K. · kontraktslös26/8 26
  • L. SzimionasUniversitatea Cluj · övergång25/8 26
  • C. NiasseGençlerbirliği S.K. · lån19/8 26

Hellas Verona: fakta

LandItalien
Grundad1903
ArenaStadio Marc'Antonio Bentegodi
Kapacitet39 211
Underlagnaturgräs
TurneringSerie B
Tabellplacering9:e · 12 poäng

Hellas Verona: vanliga frågor

Vilken arena spelar Hellas Verona på?

Hellas Verona spelar sina hemmamatcher på Stadio Marc'Antonio Bentegodi (Verona), som tar 39 211 åskådare.

Var ligger Hellas Verona i tabellen?

Hellas Verona ligger på 9:e plats i Serie B med 12 poäng på 9 matcher (3 segrar, 3 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Hellas Verona nästa gång?

Nästa match: Hellas Verona – Carrarese, sön 1/11 · 17:15 (Serie B).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Hellas Verona?

Senaste ligamatch: Juve Stabia 0–1 Hellas Verona (28/10 26).

Vem är bäste målskytt i Hellas Verona?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är D. Mosquera med 6 mål.

Hellas Verona: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Hellas Verona (Italien) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Serie B, Coppa Italia): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Serie B finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.