Fotboll
Hem › Lag › Juve Stabia
Juve Stabia

Juve Stabia – lagets statistik och form

Italien · grundad 1907 · Stadio Comunale Romeo Menti

Juve Stabia: turneringar 2026/27

Juve Stabia: kommande matcher

sön 1/11 · 15:00EmpoliTipsJuve StabiaSerie B · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 15:00Juve Stabia–Arezzo
Serie B
lör 21/11 · 15:00Modena–Juve Stabia
Serie B
tis 24/11 · 15:00Juve Stabia–Catanzaro
Serie B
lör 28/11 · 15:00Carrarese–Juve Stabia
Serie B

Juve Stabia: senaste resultat

Form i liganFVVOO
28/10 26Juve Stabia0–1Hellas VeronaSerie B24/10 26Cremonese0–1Juve StabiaSerie B
18/10 26Juve Stabia3–0Südtirol
Serie B
10/10 26Virtus Entella1–1Juve Stabia
Serie B
18/9 26Juve Stabia1–1Cesena
Serie B
12/9 26Vicenza Virtus1–1Juve Stabia
Serie B
6/9 26Juve Stabia0–3Pisa
Serie B
29/8 26Sampdoria1–2Juve Stabia
Serie B

Juve Stabia: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 15:00EmpoliTipsJuve Stabia
Serie B
lör 7/11 · 15:00Juve Stabia–Arezzo
Serie B
lör 21/11 · 15:00Modena–Juve Stabia
Serie B
tis 24/11 · 15:00Juve Stabia–Catanzaro
Serie B
lör 28/11 · 15:00Carrarese–Juve Stabia
Serie B
lör 5/12 · 15:00Juve Stabia–Benevento
Serie B
tis 8/12 · 15:00Ascoli–Juve Stabia
Serie B
lör 12/12 · 15:00Juve Stabia–Padova
Serie B
lör 19/12 · 15:00Juve Stabia–Mantova
Serie B
sön 27/12 · 15:00Avellino–Juve Stabia
Serie B
lör 9/1 · 15:00Juve Stabia–Sampdoria
Serie B
lör 16/1 · 15:00Hellas Verona–Juve Stabia
Serie B
lör 23/1 · 15:00Juve Stabia–Cremonese
Serie B
lör 30/1 · 15:00Catanzaro–Juve Stabia
Serie B
lör 6/2 · 15:00Juve Stabia–Carrarese
Serie B
lör 13/2 · 15:00Pisa–Juve Stabia
Serie B
lör 20/2 · 15:00Juve Stabia–Empoli
Serie B
lör 27/2 · 15:00Juve Stabia–Modena
Serie B
tis 2/3 · 15:00Benevento–Juve Stabia
Serie B
lör 6/3 · 15:00Arezzo–Juve Stabia
Serie B
lör 13/3 · 15:00Juve Stabia–Palermo
Serie B
lör 20/3 · 15:00Mantova–Juve Stabia
Serie B
lör 3/4 · 15:00Juve Stabia–Virtus Entella
Serie B
lör 10/4 · 15:00Padova–Juve Stabia
Serie B
lör 17/4 · 15:00Juve Stabia–Avellino
Serie B
lör 24/4 · 15:00Cesena–Juve Stabia
Serie B
lör 1/5 · 15:00Juve Stabia–Vicenza Virtus
Serie B
lör 8/5 · 15:00Südtirol–Juve Stabia
Serie B
fre 14/5 · 15:00Juve Stabia–Ascoli
Serie B
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Juve Stabia0–1Hellas VeronaSerie B24/10 26Cremonese0–1Juve StabiaSerie B
18/10 26Juve Stabia3–0Südtirol
Serie B
10/10 26Virtus Entella1–1Juve Stabia
Serie B
18/9 26Juve Stabia1–1Cesena
Serie B
12/9 26Vicenza Virtus1–1Juve Stabia
Serie B
6/9 26Juve Stabia0–3Pisa
Serie B
29/8 26Sampdoria1–2Juve Stabia
Serie B
23/8 26Palermo1–0Juve Stabia
Serie B
16/8 26Frosinone4–1Juve Stabia
Coppa Italia

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Juve Stabia: tabellplacering – Serie B

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
15Cremonese92-3-48:119VFFOO
16Vicenza Virtus92-3-412:179FVOFF
17Juve Stabia93-3-39:98FVVOO
18Empoli92-1-68:157FFOFF
19Sampdoria91-2-68:185FOFFV

Juve Stabia: säsongsstatistik (Serie B)

Gjorda mål per match1,1
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,3
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 0,8
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort11
Gula kort per match1,4
Röda kort0

Mest använda formationer

4-3-3 (6×) · 5-3-2 (1×) · 3-5-1-1 (1×)

Juve Stabia: spelarstatistik (Serie B)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
N. PietrangeliFÖ21650000007,25
T. DouglasFÖ53830100007,17
M. BellichFÖ87202152207,16
F. MaistroMF629203154007,15
T. MaggioniFÖ54500010007,12
G. SibilliAN62941183207,06
Antonio Di NardoAN747050148007,04
D. BettellaFÖ75550021106,98
C. PierobonMF86870032006,95
F. ArtioliMF72980110006,87
Romeo SandrucciAN3531011106,80
T. BattistellaMF61820183006,70
J. KumiMF52460052106,66
N. KarićMF73400074106,57
S. FernandesAN5750010006,55
G. ScuderiFÖ43370020006,50
L. CandelloneAN83780073106,40
D. BuglioMF63850010105,83
Nicola PatanèAN53810062005,48
K. PiscopoAN52350010105,33
M. RicciardiFÖ42790010005,22
M. BaldiFÖ1100000003,45

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Juve Stabia: trupp

Målvakter

1A. VukovićNationalitetKroatienÅlder21 år
16A. SignoriniNationalitetItalienÅlder26 årLängd182 cmVikt75 kg
23P. BoerNationalitetItalienÅlder23 årLängd193 cm
95P. VismaraNationalitetItalienÅlder22 årLängd195 cmVikt75 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Juve Stabia: övergångar

Nyförvärv

  • P. VismaraAtalanta · övergång1/9 26
  • E. LonardoAtalanta II · övergång31/8 26
  • Gioacchino BarrancoVis Pesaro · övergång30/8 26
  • G. SibilliBari · övergång30/8 26
  • Antonio Di NardoPescara · övergång26/8 26
  • A. VukovićPisa · lån20/8 26
  • N. PietrangeliSüdtirol · övergång19/8 26
  • N. KarićVirtus Entella · övergång18/8 26

Lämnat klubben

  • G. MorachioliLivorno · lån31/8 26
  • M. MeliAudace Cerignola · övergång31/8 26
  • C. AndreoniCrotone · övergång31/8 26
  • Gioacchino BarrancoVis Pesaro · lån31/8 26
  • A. LouatiLouati Alessandro · kontraktslös30/8 26
  • E. PiovanelloCasertana · lån25/8 26
  • T. PetrovicCosenza · lån20/8 26
  • P. MatheuPotenza · lån20/8 26

Juve Stabia: fakta

LandItalien
Grundad1907
ArenaStadio Comunale Romeo Menti
Kapacitet7 642
Underlagkonstgräs
TurneringSerie B
Tabellplacering17:e · 8 poäng

Juve Stabia: vanliga frågor

Vilken arena spelar Juve Stabia på?

Juve Stabia spelar sina hemmamatcher på Stadio Comunale Romeo Menti (Castellammare di Stabia), som tar 7 642 åskådare.

Var ligger Juve Stabia i tabellen?

Juve Stabia ligger på 17:e plats i Serie B med 8 poäng på 9 matcher (3 segrar, 3 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Juve Stabia nästa gång?

Nästa match: Empoli – Juve Stabia, sön 1/11 · 15:00 (Serie B).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Juve Stabia?

Senaste ligamatch: Juve Stabia 0–1 Hellas Verona (28/10 26).

Vem är bäste målskytt i Juve Stabia?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Antonio Di Nardo med 5 mål.

Juve Stabia: spelschema, tabell och speltips

Juve Stabia (Italien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Serie B, Coppa Italia), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Serie B finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.