Fotboll
Hem › Lag › Benevento
Benevento

Benevento – lagets statistik och form

Italien · grundad 1929 · Stadio Ciro Vigorito

Benevento: turneringar 2026/27

Benevento: kommande matcher

lör 31/10 · 15:00CremoneseTipsBeneventoSerie B · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 19:30Benevento–Avellino
Serie B · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 15:00Sampdoria–Benevento
Serie B
tis 24/11 · 15:00Benevento–Empoli
Serie B
lör 28/11 · 15:00Palermo–Benevento
Serie B

Benevento: senaste resultat

Form i liganOVOVV
27/10 26Benevento1–1CatanzaroSerie B24/10 26Arezzo0–3BeneventoSerie B
17/10 26Benevento2–2Vicenza Virtus
Serie B
10/10 26Benevento2–0Cesena
Serie B
19/9 26Carrarese0–1Benevento
Serie B
11/9 26Benevento3–1Hellas Verona
Serie B
5/9 26Ascoli1–0Benevento
Serie B
30/8 26Benevento1–1Südtirol
Serie B

Benevento: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 15:00CremoneseTipsBenevento
Serie B
lör 7/11 · 19:30Benevento–Avellino
Serie B
lör 21/11 · 15:00Sampdoria–Benevento
Serie B
tis 24/11 · 15:00Benevento–Empoli
Serie B
lör 28/11 · 15:00Palermo–Benevento
Serie B
lör 5/12 · 15:00Juve Stabia–Benevento
Serie B
tis 8/12 · 15:00Benevento–Padova
Serie B
lör 12/12 · 15:00Mantova–Benevento
Serie B
lör 19/12 · 15:00Benevento–Pisa
Serie B
sön 27/12 · 15:00Virtus Entella–Benevento
Serie B
lör 9/1 · 15:00Südtirol–Benevento
Serie B
lör 16/1 · 15:00Benevento–Arezzo
Serie B
lör 23/1 · 15:00Cesena–Benevento
Serie B
lör 30/1 · 15:00Benevento–Sampdoria
Serie B
lör 6/2 · 15:00Benevento–Cremonese
Serie B
lör 13/2 · 15:00Empoli–Benevento
Serie B
lör 20/2 · 15:00Benevento–Mantova
Serie B
lör 27/2 · 15:00Pisa–Benevento
Serie B
tis 2/3 · 15:00Benevento–Juve Stabia
Serie B
lör 6/3 · 15:00Padova–Benevento
Serie B
lör 13/3 · 15:00Benevento–Virtus Entella
Serie B
lör 20/3 · 15:00Avellino–Benevento
Serie B
lör 3/4 · 15:00Benevento–Ascoli
Serie B
lör 10/4 · 15:00Vicenza Virtus–Benevento
Serie B
lör 17/4 · 15:00Catanzaro–Benevento
Serie B
lör 24/4 · 15:00Benevento–Carrarese
Serie B
lör 1/5 · 15:00Hellas Verona–Benevento
Serie B
lör 8/5 · 15:00Benevento–Palermo
Serie B
fre 14/5 · 15:00Modena–Benevento
Serie B
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Benevento1–1CatanzaroSerie B24/10 26Arezzo0–3BeneventoSerie B
17/10 26Benevento2–2Vicenza Virtus
Serie B
10/10 26Benevento2–0Cesena
Serie B
19/9 26Carrarese0–1Benevento
Serie B
11/9 26Benevento3–1Hellas Verona
Serie B
5/9 26Ascoli1–0Benevento
Serie B
30/8 26Benevento1–1Südtirol
Serie B
22/8 26Benevento1–2Modena
Serie B
14/8 26Fiorentina4–1Benevento
Coppa Italia
9/8 26Benevento5–3Ravenna
Coppa Italia

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Benevento: tabellplacering – Serie B

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
3Ascoli95-3-116:618VVOOV
4Mantova95-2-214:1017FVFVO
5Benevento94-3-214:815OVOVV
6Pisa94-3-218:1315OOVVO
7Padova94-1-49:1013VVFFF

Benevento: säsongsstatistik (Serie B)

Gjorda mål per match1,6
Insläppta mål per match0,9
Hemma: gjorda / insläppta1,7 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 0,3
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort25
Gula kort per match2,8
Röda kort1

Mest använda formationer

4-1-3-2 (5×) · 4-1-4-1 (1×) · 4-3-2-1 (1×)

Benevento: spelarstatistik (Serie B)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
D. OkerekeAN846223137007,38
M. MaitaMF98040291307,33
L. CherubiniMF839210114107,10
A. SiatounisMF853530104207,09
D. LamestaMF959611113006,95
A. PriscoMF62611031206,95
P. BeruattoFÖ85710094206,91
S. ScognamilloFÖ98100020306,84
E. PierozziFÖ85511051006,79
G. MignaniAN5721062006,76
L. SernicolaFÖ74770010106,75
C. Dalle MuraFÖ62900020006,70
C. KouanAN861511125506,68
F. SalveminiAN976430208206,59
A. TaliaMF1190000006,50
R. RomanoFÖ2240011106,45
P. SaioFÖ85580141005,97
E. SchimmentiMF2200000004,43
M. TumminelloAN31370060103,90
L. CaldirolaFÖ2890000003,48
P. SimonettiMF2240010003,20
Mattia ManniniFÖ1160000002,23

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Benevento: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Benevento: övergångar

Nyförvärv

  • Mattia ManniniAS Roma · lån31/8 26
  • L. CherubiniAS Roma · lån17/8 26
  • D. OkerekeCremonese · kontraktslös9/8 26
  • S. VerdiSüdtirol · kontraktslös30/7 26
  • C. Dalle MuraJuve Stabia · övergång23/7 26
  • L. SernicolaCremonese · övergång13/7 26
  • P. BeruattoPisa · övergång9/7 26
  • A. SyllaSiracusa · kontraktslös7/7 26

Lämnat klubben

  • R. CantisaniManfredonia · kontraktslös3/9 26
  • L. CarforaCampobasso FC · lån25/8 26
  • E. StaritaSorrento · övergång3/8 26
  • A. ViscardiSorrento · lån3/8 26
  • F. SenaAudace Cerignola · övergång30/7 26
  • Marco CiurleoTrapani 1905 · kontraktslös28/7 26
  • M. PinatoGubbio · kontraktslös30/6 26
  • F. NardiNardi Filippo · kontraktslös29/6 26

Benevento: fakta

LandItalien
Grundad1929
ArenaStadio Ciro Vigorito
Kapacitet17 554
Underlagnaturgräs
TurneringSerie B
Tabellplacering5:e · 15 poäng

Benevento: vanliga frågor

Vilken arena spelar Benevento på?

Benevento spelar sina hemmamatcher på Stadio Ciro Vigorito (Benevento), som tar 17 554 åskådare.

Var ligger Benevento i tabellen?

Benevento ligger på 5:e plats i Serie B med 15 poäng på 9 matcher (4 segrar, 3 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Benevento nästa gång?

Nästa match: Cremonese – Benevento, lör 31/10 · 15:00 (Serie B).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Benevento?

Senaste ligamatch: Benevento 1–1 Catanzaro (27/10 26).

Vem är bäste målskytt i Benevento?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är F. Salvemini med 3 mål.

Benevento: spelschema, tabell och speltips

Benevento (Italien) spelar i följande turneringar den här säsongen: Serie B, Coppa Italia. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Serie B finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.