Fotboll
Hem › Lag › Anderlecht
Anderlecht

Anderlecht – lagets statistik och form

Belgien · grundad 1908 · Lotto Park

Anderlecht: turneringar 2026/27

Anderlecht: kommande matcher

lör 31/10 · 20:45AnderlechtTipsKVC WesterloJupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 18:45Anderlecht–Red Bull Salzburg
Europa League
sön 8/11 · 13:30Club Brugge KV–Anderlecht
Jupiler Pro League · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 18:30Anderlecht–OH Leuven
Jupiler Pro League
tors 26/11 · 21:00OFI–Anderlecht
Europa League

Anderlecht: senaste resultat

Form i liganFVVVO
25/10 26Gent4–0AnderlechtJupiler Pro League22/10 26Jagiellonia0–3AnderlechtEuropa League
18/10 26Beerschot VA2–1Anderlecht
Belgiska cupen
15/10 26Dinamo Zagreb1–0Anderlecht
Europa League
10/10 26Cercle Brugge1–2Anderlecht
Jupiler Pro League
19/9 26Anderlecht3–0Zulte Waregem
Jupiler Pro League
16/9 26Anderlecht1–2Lyon
Europa League
11/9 26KV Mechelen0–1Anderlecht
Jupiler Pro League

Anderlecht: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 20:45AnderlechtTipsKVC Westerlo
Jupiler Pro League
tors 5/11 · 18:45Anderlecht–Red Bull Salzburg
Europa League
sön 8/11 · 13:30Club Brugge KV–Anderlecht
Jupiler Pro League
sön 22/11 · 18:30Anderlecht–OH Leuven
Jupiler Pro League
tors 26/11 · 21:00OFI–Anderlecht
Europa League
sön 29/11 · 16:00Antwerp–Anderlecht
Jupiler Pro League
tors 10/12 · 18:45Anderlecht–1899 Hoffenheim
Europa League
sön 13/12 · 13:30Anderlecht–Charleroi
Jupiler Pro League
sön 20/12 · 13:30Standard Liège–Anderlecht
Jupiler Pro League
sön 27/12 · 13:30Anderlecht–St. Truiden
Jupiler Pro League
lör 16/1 · 16:00Lommel United–Anderlecht
Jupiler Pro League
tors 21/1 · 21:00Anderlecht–Sunderland
Europa League
lör 23/1 · 17:00Kortrijk–Anderlecht
Jupiler Pro League
tors 28/1 · 21:00Marseille–Anderlecht
Europa League
lör 30/1 · 17:00Anderlecht–Gent
Jupiler Pro League
lör 6/2 · 17:00OH Leuven–Anderlecht
Jupiler Pro League
lör 13/2 · 17:00Anderlecht–KV Mechelen
Jupiler Pro League
lör 20/2 · 17:00Zulte Waregem–Anderlecht
Jupiler Pro League
lör 27/2 · 17:00Anderlecht–Club Brugge KV
Jupiler Pro League
lör 6/3 · 17:00KVC Westerlo–Anderlecht
Jupiler Pro League
lör 13/3 · 17:00Anderlecht–Lommel United
Jupiler Pro League
lör 20/3 · 17:00Anderlecht–Standard Liège
Jupiler Pro League
lör 3/4 · 17:00Genk–Anderlecht
Jupiler Pro League
lör 10/4 · 17:00Anderlecht–SK Beveren
Jupiler Pro League
lör 17/4 · 17:00Charleroi–Anderlecht
Jupiler Pro League
lör 24/4 · 17:00Anderlecht–Cercle Brugge
Jupiler Pro League
lör 1/5 · 17:00St. Truiden–Anderlecht
Jupiler Pro League
lör 8/5 · 17:00Anderlecht–Union St. Gilloise
Jupiler Pro League
lör 15/5 · 17:00Anderlecht–Antwerp
Jupiler Pro League
lör 22/5 · 17:00RAAL La Louvière–Anderlecht
Jupiler Pro League
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Gent4–0AnderlechtJupiler Pro League22/10 26Jagiellonia0–3AnderlechtEuropa League
18/10 26Beerschot VA2–1Anderlecht
Belgiska cupen
15/10 26Dinamo Zagreb1–0Anderlecht
Europa League
10/10 26Cercle Brugge1–2Anderlecht
Jupiler Pro League
19/9 26Anderlecht3–0Zulte Waregem
Jupiler Pro League
16/9 26Anderlecht1–2Lyon
Europa League
11/9 26KV Mechelen0–1Anderlecht
Jupiler Pro League
6/9 26Anderlecht0–0Genk
Jupiler Pro League
3/9 26Anderlecht1–0Kortrijk
Jupiler Pro League
30/8 26Union St. Gilloise3–0Anderlecht
Jupiler Pro League
27/8 26Anderlecht3–0Kairat Almaty
Europa League
20/8 26Kairat Almaty0–3Anderlecht
Europa League
16/8 26SK Beveren1–0Anderlecht
Jupiler Pro League
13/8 26Anderlecht3–2PAOK
Europa League
9/8 26Anderlecht2–1RAAL La Louvière
Jupiler Pro League
6/8 26PAOK0–1Anderlecht
Europa League
30/7 26Anderlecht3–1Hammarby FF
Europa League
23/7 26Hammarby FF1–1Anderlecht
Europa League

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Anderlecht: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (22/10 26).

  • I. Camarafotskada
  • L. Heybenbrott
  • I. Koutsoupiasinte i truppen
  • K. Sardellalårskada

Anderlecht: tabellplacering – Jupiler Pro League

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
3Union St. Gilloise97-2-027:623VOVVV
4Charleroi97-0-216:1021FVVVF
5Anderlecht95-1-39:1016FVVVO
6Genk94-3-218:1315VVFOO
7KVC Westerlo94-2-324:2114OVVVV

Anderlecht: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMMålP
20NEC Nijmegen35:84
21Red Bull Salzburg33:64
22Anderlecht34:33
231899 Hoffenheim35:53
24AC Milan34:53

Anderlecht: säsongsstatistik (Jupiler Pro League)

Gjorda mål per match1,0
Insläppta mål per match1,1
Hemma: gjorda / insläppta1,5 / 0,3
Borta: gjorda / insläppta0,6 / 1,8
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort21
Gula kort per match2,3
Röda kort0

Mest använda formationer

4-4-2 (5×) · 4-2-3-1 (2×) · 4-3-3 (1×)

Anderlecht: spelarstatistik (Jupiler Pro League)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
G. BianconeFÖ75770030407,60
I. KoutsoupiasMF42940110107,25
T. BentayebAN63273196007,17
N. SalibaMF21450020007,05
L. AmbrosMF74720053107,03
M. WinklerAN63862076007,02
R. AmanéMF1180000007,00
L. PétrotFÖ97650111206,99
A. OmobamideleFÖ21430000106,95
O. AntmanAN83700132206,94
J. BethumeMF42051052006,90
A. MaamarFÖ97650275006,89
M. KanaMF95890032406,87
L. AugustinssonFÖ86250072006,80
M. N'DiayeFÖ3710021006,80
M. StroeykensMF21210020006,80
T. AasgaardMF41330031006,78
T. DegreefMF52370010006,76
A. BertacciniAN4602093106,73
N. Kalonji KafumpataMF2120000006,70
N. CobiellaMF51190020006,63
Jayden Onia SekeAN1450010106,60
E. LlansanaMF53530042106,58
K. BarryFÖ21800000106,55
D. SikanAN957310228106,51
M. CvetkovićAN84530052106,39
O. ReabciukFÖ1900020005,60

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Anderlecht: trupp

Målvakter

26C. CoosemansNationalitetBelgienÅlder33 årLängd186 cmVikt80 kg
32J. HeekerenNationalitetTysklandÅlder25 årLängd196 cmVikt93 kg
33M. SeghersÅlder16 år
66M. HaentjensNationalitetBelgienÅlder19 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Anderlecht: övergångar

Nyförvärv

  • I. KoutsoupiasFrosinone · övergång2/9 26
  • R. AmanéRapid Vienna · övergång1/9 26
  • A. OmobamideleStrasbourg · lån1/9 26
  • T. AasgaardRangers · lån1/9 26
  • O. ReabciukSpartak Moscow · kontraktslös31/8 26
  • T. BentayebUTS Rabat · övergång20/8 26
  • M. WinklerHertha BSC · övergång16/8 26
  • O. AntmanRangers · övergång29/7 26

Lämnat klubben

  • B. VroninksKortrijk · övergång2/9 26
  • M. AshimeruAshimeru Majeed · kontraktslös31/8 26
  • M. N'DiayeWerder Bremen · lån31/8 26
  • C. HatenboerSparta Rotterdam · övergång30/8 26
  • M. RitsBeerschot VA · kontraktslös26/8 26
  • C. HuertaU.N.A.M. - Pumas · övergång26/8 26
  • N. SalibaVillarreal · övergång24/8 26
  • Y. VerschaerenSampdoria · kontraktslös13/8 26

Anderlecht: fakta

LandBelgien
Grundad1908
ArenaLotto Park
Kapacitet28 063
Underlagnaturgräs
Tabellplacering5:e · 16 poäng

Anderlecht: vanliga frågor

Vilken arena spelar Anderlecht på?

Anderlecht spelar sina hemmamatcher på Lotto Park (Bruxelles (Brussel)), som tar 28 063 åskådare.

Var ligger Anderlecht i tabellen?

Anderlecht ligger på 5:e plats i Jupiler Pro League med 16 poäng på 9 matcher (5 segrar, 1 oavgjord, 3 förluster).

När spelar Anderlecht nästa gång?

Nästa match: Anderlecht – KVC Westerlo, lör 31/10 · 20:45 (Jupiler Pro League).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Anderlecht?

Senaste ligamatch: Gent 4–0 Anderlecht (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Anderlecht?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är T. Bentayeb med 3 mål.

Anderlecht: spelschema, tabell och speltips

Anderlecht (Belgien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Jupiler Pro League, Europa League, Belgiska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Jupiler Pro League finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.